Profilaktyka zdrowia

Czego nie robić, jeśli zarazimy się COVID-19?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Sylwia
Wołoch
Źródło:
www.portal.abczdrowie.pl
Kaszląca kobieta w masce na twarzy

Wielu z nas próbuje poradzić sobie z zakażeniem wirusem COVID-19 samodzielnie. Zdaje to egzamin w przypadku łagodnego przebiegu choroby, jednak w razie pojawienia się poważniejszych symptomów - nie należy czekać do ostatniej chwili.

Zarażenie COVID-19 - czego nie należy robić?

Każda osoba zakażona wirusem COVID-19 stara się, by choroba przebiegła jak najłagodniej. Czasami jednak możemy sobie zaszkodzić zupełnie nieświadomie. Jak podaje portal WP abcZdrowie, podczas zakażenia wirusem COVID-19 najważniejsze jest spożywanie dużej ilości płynów, picie leków przeciwkaszlowych i obniżających temperaturę oraz odpoczynek.

Podczas czwartej fali łatwo rozwijają się także zmiany na płucach, dlatego wszystkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem. W razie możliwości należy sprawdzać też poziom natlenienia krwi, ponieważ w razie spadku jego poziomu poniżej 95, należy natychmiast poddać się tlenoterapii. Leczenie ciężkiego przebiegu choroby samemu jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ duże zmiany mogą pojawić się w ciągu kilku godzin. Będąc w tym czasie w szpitalu, lekarze są w stanie nam pomóc. Będąc w domu - możemy nawet nie zdążyć dojechać do szpitala.

Zobacz video: Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Filipiak o lekach na COVID-19 Źródło: Dzień Dobry TVN

Dieta podczas COVID-19

Zdrowa, odpowiednia dieta i odpoczynek do klucz do przejścia każdej choroby. W przypadku COVID-19 należy pamiętać przede wszystkim o przyjmowaniu płynów, które uzupełniają wodę traconą podczas pocenia się lub ewentualnych biegunek czy wymiotów. Należy pamiętać, że napoje, które pijemy mogą być różne - woda, soki czy zakwasy. Ważne, by było ich dużo i aby nie były moczopędne.

Co w przypadku alkoholu? Czy może pomóc nam szybciej wyzdrowieć lub się "odkazić"? Dr hab. n. med. Michał Kukla, kierownik Zakładu Endoskopii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w rozmowie z WP abcZdrowie rozwiewa wątpliwości:

- Alkohol może działać odkażająco, ale tylko jeśli używany go zewnętrznie albo w postaci składnika do preparatów odkażających, w odpowiednich stężeniach. Natomiast pijąc alkohol, zwłaszcza w dużych ilościach, możemy tylko narazić swoje zdrowie - wyjaśnia Kukla dla WP abcZdrowie.

Samodzielne leczenie podczas COVID-19

Leczenie na własną rękę zdaje egzamin tylko podczas pierwszych objawów choroby. W razie pojawienia się silniejszych symptomów, jest to nie tylko niewskazane, ale też niebezpieczne. Jak podaje portal abcZdrowie, niebezpieczne okazują się konceleratory tlenu. Bezgraniczne ufanie im sprawia, że groźne objawy zostają przez nas przeoczone, przez co późniejsza pomoc lekarzy może okazać się dużo trudniejsza.

Stan zdrowia pacjenta, który wymaga dodatkowego tlenu zmienia się z godziny na godzinę, a w tym czasie dowiezienie go do szpitala i podłączenie do respiratora może okazać się zbyt czasochłonne, by uratować mu życie. Warto pamiętać także, iż przy pomiarach saturacji, czyli natlenienia krwi, paznokcie nie mogą być pomalowane, ponieważ pomiar nie zostanie wykonany prawidłowo. Nie należy także samodzielnie stosować leków przeciwzakrzepowych, ponieważ przyjęcie ich bez konsultacji z lekarzem może okazać się tragiczne w skutkach.

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Źródło: www.portal.abczdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Thanit Weerawan/ Getty Images

Pozostałe wiadomości