"Postawa wpływa na uzębienie, uzębienie wpływa na postawę". W jaki sposób?

Co łączy problemy z zębami z wadami postawy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bolący ząb? Przyczyną mogą być plecy…
Bolący ząb? Przyczyną mogą być plecy…
Wady postawy – fizjoterapeuta poradzi i zdrowiu zaradzi
Wady postawy – fizjoterapeuta poradzi i zdrowiu zaradzi
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieci
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieci
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Próchnica narodową epidemią
Próchnica narodową epidemią
Stan uzębienia, jak pokazują badania, ma bezpośrednie przełożenie na naszą postawę. Co więcej, problemy z zębami mogą powodować bóle kręgosłupa. Jak to możliwe? Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Jan Nikodem Perek, chirurg stomatologiczny oraz Jan Dobies, fizjoterapeuta.

Problemy z zębami a wady postawy. Co je łączy?

Ból czy problemy z zębami, które sprawiają, że odwiedzamy dentystę, nie zawsze mają związek ze stanem naszego uzębienia. - Postawa jest bardzo blisko skorelowana z narządem żucia, czyli ze wszystkim, z zębami, stawami skroniowo-żuchwowymi, jak i mięśniami, które to obsługują. Tak samo możemy założyć, że postawa wpływa na uzębienie, jak uzębienie wpływa też na postawę - powiedział w Dzień Dobry TVN Jan Dobies, fizjoterapeuta.

Jak dbać o zęby?

DD_20211130_Zeby_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Nadwrażliwość zębów - gdy boli nawet oddychanie
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?

Te problemy wynikają w dużej mierze z tego, że większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej, co gorsza bardzo często siedzimy nieprawidłowo. - Ta niechlujna postawa powoduje zwiększoną siłę mięśni żwaczy, co przekłada się na niszczenie najtwardszych tkanek zęba, [...], czyli szkliwa, ponieważ jest po prostu przeciążona - tłumaczył Jan Nikodem Perek, chirurg stomatologiczny. Jak podkreślił, problemy obserwuje się zarówno u ludzi młodych, jak i starszych.

- Mamy pacjentów w różnym wieku, w zależności od wieku różnie to wszystko wygląda. Pacjenci w młodym wieku niestety mamy syndrom pocovidowy, kiedy siedzieliśmy w domu, na onlinie, mamy też coraz więcej pracy przy komputerze i dzieci, które mają coraz mniej ruchu. Młodzi ludzie, którzy mają pełne swoje uzębienie, będą tracili je przez to, że jest ono po prostu przeciążone. Są teraz ludzie w wieku starszym, którzy mają zaniedbania z czasu dzieciństwa, [...], mamy taką sytuację, że oni mają braki zębowe, one najczęściej nie są symetryczne, jednostronne [...]. Niesymetryczna praca jednej części naszej buzi powoduje, że pracujemy niesymetrycznie również resztą ciała - wyjaśniał specjalista w Dzień Dobry TVN.

Postawa wpływa na uzębienie. Jak uniknąć problemów?

Należy m.in. zadbać o to, aby siedzieć w prawidłowy sposób. Powinniśmy unikać zaokrąglania odcinka piersiowego, co wtórnie powoduje wyprost w odcinku szyjnym.

- Najlepiej byłoby siedzieć w sposób aktywny, czyli zmieniać pozycje często, siedzieć np. na piłce gimnastycznej. W każdej pozycji, jakiej usiądziemy, z czasem nasze ciało dąży do takiej ergonomii, czyli żebyśmy nie zużyli przypadkiem dużo energii - wskazał Jan Dobies, fizjoterapeuta. Co jeszcze możemy zrobić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości