COVID-19 u dzieci. Które przechodzą infekcję najciężej?
Infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 coraz częściej rozpoznawana jest u dzieci. W ocenie prof. Ernesta Kuchara, prezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii i szefa kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, COVID-19 dotyka głównie niemowlęta oraz nastolatki.
Zdaniem specjalisty zakażenie najciężej przechodzą dzieci z otyłością. - Nasz rekordzista ważył 125 kilogramów w wieku 15 lat. Teraz leży chłopiec, ma ponad 80 kilogramów. Ciężko przechodzi COVID-19, trafił do szpitala. Żaden z naszych pacjentów nie był zaszczepiony - opisuje w rozmowie z RMF FM specjalista.
Zobacz wideo: Tłumy dziecięcych pacjentów z VOVID-19 i RSV
Dlaczego dzieci chorują na COVID-19?
Wzrost zachorowań u dzieci spowodowany jest niską wyszczepialnością. Najmniej zaszczepionych osób jest właśnie w grupie 12-17 lat. Już niedługo rekomendację w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat wyda Europejska Agencja Leków. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to już w grudniu pierwsze dzieci w wieku 5, 6, 7 czy 8 lat mogłyby dostać preparat przeciw COVID-19.
Warto dodać, że rosnąca liczba zachorowań u małych pacjentów przełożyła się na działanie szkół. Szacuje się, że jedna na pięć szkół podstawowych w Polsce nie pracuje w trybie stacjonarnym. Przynajmniej częściowo lekcje muszą odbywać się tam on-line. Tylko w minionym tygodniu zajęcia były zawieszone w ponad czterystu placówkach. To był wzrost o ponad sto procent w porównaniu do poprzedniego tygodnia.
Zobacz także:
- Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 szybciej? "Zmiana ma być lada moment"
- Polacy o pandemii. Co nam pomaga przetrwać ten trudny okres?
- W szpitalu zmarł 14-latek. Miał COVID-19. "Dziecko przyjęto w stanie bardzo ciężkim"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Hispanolistic/Getty Images