Profilaktyka zdrowia

Askorbinian sodu – zastosowanie i właściwości lecznicze

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Witamina C

Kiedy nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, często słyszymy o tym, że może nam pomóc askorbinian sodu. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Askorbinian sodu jest to substancja syntetyczna stosowana często jako przeciwutleniacz w żywności, a także suplement diety pomagający uzupełnić niedobory witaminy C w organizmie.

Askorbinian sodu polecany jest w czasie przeziębień, osłabienia organizmu, a także wzmożonego wysiłku fizycznego. Substancja ta wspomaga funkcjonowanie naszego organizmu, jednak pojawiają się też głosy o szkodliwości askorbinianu sodu. Czy rzeczywiście ten związek może nam zaszkodzić? Kto może go przyjmować i jakie jest dawkowanie askorbinianu sodu

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Askorbinian sodu – co to jest?

Askorbinian sodu jest organicznym związkiem chemicznym, który jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnie występującej witaminy C. Askorbinian sodu jest związkiem soli kwasu askorbinowego (czyli witaminy C) oraz sodu. Otrzymywany jest w procesie fermentacji glukozy przez bakterie, a następnie w procesie utleniania. Podstawowa forma askorbinianu sodu to proszek, dzięki czemu jest on szybciej wchłaniany niż suplement diety w postaci tabletek. Często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym – jako przeciwutleniacz i regulator kwasowości. Na opakowaniach wielu produktów spożywczych można go znaleźć pod oznaczeniem E301 (jest to askorbinian sodu spożywczy). Substancja ta wykorzystywana jest między innymi przy produkcji mleka zagęszczonego, mleka w proszku, owoców i warzyw konserwowych i w syropach. Askorbinian sodu znajduje zastosowanie również w przypadku produkcji żywności dla dzieci, np. soków czy obiadków w słoikach.

Właściwości prozdrowotne askorbinianu sodu

Oprócz wykorzystania w przemyśle spożywczym, askorbinian sodu stosowany jest także jako środek farmaceutyczny. Wskazuje się, że substancja ta wpływa korzystnie na nasz układ odpornościowy, układ krwionośny, układ nerwowy, a także skórę, kości, zęby i dziąsła. Dodatkowo askorbinian sodu wspomaga komórki ciała w walce ze stresem oksydacyjnym. Zalecany jest także w sytuacjach zmęczenia wynikających ze zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, które można uzupełniać przy pomocy suplementów diety z askorbinianem sodu, występuje również w czasie przeziębień i chorób gorączkowych, po ciężkich chorobach, w okresie dorastania oraz ciąży i karmienia piersią.

Askorbinian sodu – dawkowanie

Zawsze należy zapoznać się z ulotką, którą dołącza do swojego produktu producent. Jest to o tyle ważne, że na rynku dostępne są produkty w różnej formie, a także o różnym stężeniu głównej substancji czynnej. Czy można przedawkować askorbinian sodu? Dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę C wynosi ok. 30–60 mg. Jeżeli ta dawka zostanie przekroczona, nadmiar zostaje wydalony przez organizm wraz z moczem. To samo dzieje się w przypadku przyjmowania askorbinianu sodu – gdy przyjmiemy go za dużo, zostanie wydalony z organizmu.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do przyjmowania askorbinianu sodu. Głównym jest nadwrażliwość na tę substancję. Na ten produkt powinny uważać także osoby z kamicą dróg moczowych oraz nadmiernym wydalaniem szczawianów przez nerki.

Gdzie kupić askorbinian sodu?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, jest apteka. Suplementy zawierające askorbinian sodu oferują apteki stacjonarne i internetowe, a także sklepy zielarskie. Warto zastanowić się, w jakiej formie najlepiej kupić omawiany suplement diety. Askorbinian sodu w proszku polecany jest ze względu na to, że jest szybko przyswajany przez organizm. Opakowania mogą mieć różną gramaturę. Warto kupić askorbinian sodu 1 kg, gdyż jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. W aptekach i sklepach znajdziemy również inne postacie tego związku, na przykład tabletki, ampułki czy wlewy z askorbinianu sodu.

Zanim jednak sięgniemy po jakikolwiek preparat, należy skonsultować się lekarzem.

Askorbinian sodu – opinie

Witamina C stosowana w postaci proszku czy tabletek nie budzi wątpliwości. Jednak pojawiają się one w przypadku, gdy mowa jest o innych zastosowaniach. Chodzi tutaj przede wszystkim o askorbinian sodu podawany dożylnie, jako wlew. Jest to kwestia budząca wiele kontrowersji z uwagi na teorie dotyczące leczenia nowotworów w taki sposób. Istnieją opinie, że askorbinian sodu podawany dożylnie leczy nowotwory. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych badań na ten temat. Co więcej, taka forma terapii może być niebezpieczna dla pacjentów i zmniejszyć skuteczność chemioterapii.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fot. DebbiSmirnoff / GettyImages.com

Pozostałe wiadomości