Profilaktyka zdrowia

Czy odchudzanie w uzdrowisku jest refundowane? Ekspert wyjaśnia

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Magda Nabiałczyk
(Od)wagi dzieciaki  pierwszy dzień turnusu odchudzającego
(Od)wagi dzieciaki pierwszy dzień turnusu odchudzającego Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Statystyki mówią, że 15 proc. dzieci w Polsce zmaga się otyłością lub nadwagą. W tej grupie znajduje się 13-letni Szymon. Szansą dla chłopca na pozbycie zbędnych kilogramów jest wyjazd na turnus odchudzający w Ciechocinku. Jak będzie wyglądał jego pobyt w ośrodku i program leczniczy przygotowali dla niego specjaliści?

Szymon walczy z otyłością

Historię Szymona Wrzesińskiego pierwszy raz pokazaliśmy w listopadzie zeszłego roku. Chłopiec zmaga się otyłością. - Dwa razy miałem złamaną rękę. Nie ruszałem się, no i przytyłem pewnie przez to - mówił wtedy chłopiec. Po trzech miesiącach oczekiwania na skierowanie, a następnie miejsce w sanatorium w końcu nadszedł czas wyjazdu na turnus odchudzający do Ciechocinka. Chłopak spędzi w ośrodku 27 dni. - Jest stres. Przeżywa, że się nie zaaklimatyzuje, (...) że może są koledzy, może nie, ale mówię, że on nie przyjeżdża tu dla kolegów, tylko dla siebie, dla swojego zdrowia - mówiła Mariola Chmielewska, mama Szymona.

Pierwszego dnia w sanatorium 13-latek spotkał się dietetykiem. - Szymon jest troszeczkę zamknięty w sobie. Widać, że się boi, ma pewne obawy związane z pobytem w sanatorium. Nigdy wcześniej nie korzystał z porad dietetyka, nigdy wcześniej nie był w takim miejscu. Więc na pewno nie ma co mu się dziwić, jest tylko dzieckiem - mówiła Marta Rączkowska, dietetyk Szpitala Uzdrowiskowego nr III w Ciechocinku.

Nastolatek spotkał się także z Zuzanną Koścukiewicz, ordynatorem placówki, która opowiedziała mu o przygotowanym dla niego programie leczniczym. - Będziesz miał basen solankowy, on będzie codziennie przez pół godziny. Będziesz miał hydromasaż, masaż podwodny, pas masujący. Codziennie ćwiczenia na sali gimnastycznej, kondycyjne. Co drugi dzień ćwiczenia na siłowni - wyliczała.

Jak zorganizować turnus odchudzający dla dziecka?

Szacuje się, że w Polsce ok. 15 proc. dzieci ma problemy z nadwagą czy otyłością. Mogłoby się wydawać, że przy takich statystykach wysłanie dziecka na turnus jest bardzo trudne, tymczasem rzeczywistość wygląda inaczej. - Kolejek - jeśli chodzi o leczenie uzdrowiskowe dzieci - nie ma, tzn. my apelujemy o to, żeby lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze specjaliści i rodzice (...) zauważyli tę szansę, jaką jest leczenie uzdrowiskowe, żeby dzieci kierowali - mówił w Dzień Dobry TVN dr n med. Jacek Chojnowski, internista, diabetolog, balneolog, dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A oraz Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej.

Czas oczekiwania na przyjęcie do uzdrowiska trwa zazwyczaj kilka miesięcy. - To oczekiwanie wynika nie z kolejki, ale z samego procesu organizacyjnego przyjęcia do uzdrowiska - mówił specjalista. Aby dziecko mogło pojechać do sanatorium, konieczne jest skierowanie. Dokument może wystawić każdy lekarz, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, tym samym to wcale nie musi być specjalista.

Jak dalej wygląda procedura? Kto płaci za pobyt dziecka w sanatorium? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Od czego zacząć walkę z otyłością dziecka?
Od czego zacząć walkę z otyłością dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości