Bezsenność to problem, który dotyka coraz więcej ludzi. Zmagają się z nim zarówno młodzi jak i starsi, bez względu na pochodzenie, wykształcenie czy zamożność. Obecnie zaburzenia te mogą się nasilać przez pandemię, która wywołuje podwyższony poziom lęku. Pogłębiają je jeszcze godziny spędzone przed telefonem, telewizorem i komputerem. Jak w tej nierównej walce mogą pomóc zioła? Które są najbardziej skuteczne? O tym opowiedziała nam Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia.
Zioła, które zapewnią błogi sen
Z przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu wynika, że na bezsenność przewlekłą, czyli brak snu przez co najmniej trzy dni w tygodniu przez ponad trzy miesiące, cierpi około 10 procent populacji. Bezsenność okresowa, czyli brak snu pojawiający się przez okres krótszy niż trzy miesiące, to problem aż 30–35 procent z nas. Śpimy więc coraz mniej i coraz gorzej.
- Zdrowy sen jest elementem układanki. Nie ma zdrowia i dobrze funkcjonującego układu odpornościowego bez dobrego snu - podkreśla Agnieszka Cegielska, dziennikarka i propagatorka zdrowego stylu życia. Dlatego poleca sięgnąć po zioła, które wyciszą organizm.
Najlepsze zioła na bezsenność
Królują melisa, lipa, rumianek, werbena i lawenda. Napar z szyszek chmielu polecany jest szczególnie tym, którzy wybudzają się w nocy.
- Mocniejsza jest melisa, ma charakterystyczny smak, wiele osób mówi, że jest zbyt ostra, musimy ten świat natury dostosować do konstytucji swojego organizmu - radzi Agnieszka Cegielska.
Popijanie naparów powinno rozpoczynać się wieczorem, ok. godziny po zjedzeniu ostatniego posiłku, który powinien być lekkostrawny: zupy - krem, węglowodany z warzywami i warzywa pieczone, bez mięsa.
- Mocne kolacje, które wymagają długiego procesu trawienia, niestety będą sen bardzo mocno zaburzać - ostrzega dziennikarka.
Co zapewni dobry sen
- Jeżeli mamy problemy ze snem, nie sięgamy po alkohol, kawę w drugiej części dnia oraz cukier, który nienaturalnie pobudza.
- Pomieszczenie, w którym śpimy , musi być dobrze wywietrzone, a temperatura nie powinna być wyższa niż 19 - 20 st. C, najlepsza to ok. 18 st. C. W pokoju tym nie należy mieć sprzętu emitującego promieniowanie elektromagnetyczne typu komputery, telewizory i smartfony. W zamian postawmy kwiaty w doniczkach oczyszczające powietrze i ułatwiające zasypianie: storczyk, który charakteryzuje się odwróconą fotosyntezą, skrzydłokwiat, paprocie czy monstery.
- Kładziemy się spać przed 23:00 - im wcześniej, tym lepiej dla zegara biologicznego i regeneracji naszych narządów.
- Dla lepszego snu bierzemy wcześniej prysznic, a jeszcze lepiej kąpiel, do której wsypujemy sól i kilka kropel ojejku lawendowego, który działa niezwykle wyciszająco i rozluźniająco na mięśnie.
- Najważniejsze: nie sprawdzamy Instagrama, Facebooka i skrzynki mailowej przed snem. Światło smartfona działa jak pigułka, która zaburza prawidłowy sen, zamiast niego sięgnijmy po prawdziwą książkę (nie audiobook).
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Luzowanie obostrzeń od połowy lutego: otwarte hotele i kina. Co z restauracjami i siłowniami?
Magda Welc po 10 latach wraca do show-biznesu. Zwyciężczyni "Mam Talent!" nagrywa płytę
Autor: Luiza Bebłot