Zabieg karboksyterapii - jedno rozwiązanie na wiele problemów

karboksyterapia
Fot. Oleg_0 / Hetty Images
Karboksyterapia, czyli leczenie dwutlenkiem węgla, daje doskonałe efekty w leczeniu defektów kosmetycznych, jak rozstępy czy cellulit, a także usuwaniu zmarszczek czy niedoskonałości w okolicy oczu. Karboksyterapia pomaga również w leczeniu schorzeń, takich jak niewydolność żylna czy zaburzenia krążenia.

Zabieg karboksyterapii polega na wstrzyknięciu w odpowiednie miejsce dwutlenku węgla. Wstrzyknięty gaz, rozchodząc się po tkankach, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do lepszego dotlenienia i odżywienia komórek. Karboksyterapia stosowana jest na całe ciało: pod oczy, na twarz, uda, pośladki, brzuch.

Karboksyterapia - co to jest? Na czym polega?

Zabieg karboksyterapii polega na iniekcji dwutlenku węgla pod skórę w miejsce, gdzie występuje problem, np. pod oczy. Karboksyterapia stymuluje procesy regeneracyjne tkanek, aktywuje czynnik wzrostu naczyń, poprawia mikrokrążenie, stymuluje proces tworzenia się nowego kolagenu i elastyny. Karboksyterapia działa też negatywnie na komórki tłuszczowe, rozpoczynając proces lipolizy, czyli ich rozpadu. Stąd potwierdzone pozytywne działanie w przypadku redukcji cellulitu. Zabieg przeprowadza się przy użyciu igły lub specjalnego pistoletu. Sprzęt do karboksyterapii daje możliwość regulowania parametrów zabiegu: temperatury, ciśnienia i ilość podawanego dwutlenku węgla. Zabieg jest bezbolesny i szybki.

Zobacz także: Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?

Karboksyterapia - ile zabiegów należy wykonać?

Ilość zabiegów zależy od konkretnego problemu, który chcemy wyeliminować, dlatego zawsze dobierana jest indywidualnie. Zaleca się wykonanie całej serii zabiegów - około 10, raz lub dwa razy w tygodniu. Po osiągnięciu oczekiwanych rezultatów i w celu ich utrwalenia warto zabieg powtarzać co jakiś czas, 2-3 razy w roku. Pamiętać należy, że zawsze konsultujemy problem ze specjalistą i wspólnie dobieramy stosowną do problemu kurację i częstotliwość wykonywania zabiegów. Efekty karboksyterapii utrzymują się przez kilka miesięcy, ale widoczne stają się po wykonaniu przynajmniej kilku sesji.

Karboksyterapia - przeciwwskazania i efekty uboczne

Istnieje grupa przeciwwskazań do wykonania zabiegu z użyciem dwutlenku węgla. Do najważniejszych należą:

 • toczące się infekcje bakteryjne i wirusowe
  • stany zapalne skóry
   • okres ciąży i karmienia piersią
    • niewydolność serca, nerek, płuc i wątroby
     • nowotwory
      • padaczka
       • nadciśnienie krwi
        • hemofilia
         • trądzik różowaty
          • nieustabilizowana cukrzyca
           • choroby tkanki łącznej

            Karboksyterapia może także nieść ze sobą pewne skutki uboczne , które jednak powinny szybko minąć i nie pozostawić po sobie śladów. Takimi efektami ubocznymi są dolegliwości bólowe, rumień, obrzęk, opuchlizna. Czasami zdarzają się powikłania w postaci infekcji lub stanów zapalnych. Generalnie jednak karboksyterapia jest zabiegiem bezpiecznym, który nie powinien powodować alergii czy poważniejszych dolegliwości.

            Zobacz także: Wszystko o jonoforezie

            Karboksyterapia - na co?

            Karboksyterapia stosowana jest w celach terapeutycznych, leczniczych, ale przede wszystkim jest zabiegiem kosmetycznym, który pomaga rozprawić się z wieloma defektami i problemami skórnymi. Istnieje karboksyterapia pod oczy (na cienie i worki pod oczami), na rozstępy, na cellulit, na włosy (skórę głowy), na zmarszczki, na bliny. Karboksyterapia ma więc wyjątkowo szerokie zastosowania w medycynie estetycznej. To doskonały sposób na likwidację cellulitu w różnym stadium rozwoju, zwiotczeń skóry twarzy, szyi i dekoltu. Karboksyterapia zastosowana pod oczy przynosi rezultaty w postaci likwidacji cieni i poduszeczek tłuszczowych. Karboksyterapia głowy powstrzymuje łysienie i wypadanie włosów poprzez wzmocnienie cebulek włosowych. Karboksyterapia na twarz umożliwi wyeliminowanie drugiego podbródka i zniwelowanie zmarszczek i pajączków oraz ujędrnienie skóry.

            Zobacz film: Zabiegi laparoskopowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Wskazania medyczne do karboksyterapii

            Efekty karboksyterapii obserwujemy także w leczeniu różnorodnych schorzeń. Medyczne wskazania do zastosowania terapii dwutlenkiem węgla to między innymi:

            • łuszczyca
             • skurcze
              • zaburzenia krążenia i niewydolność żylna
               • owrzodzenia żylakowe i cukrzycowe
                • zespół Raynauda
                 • Zabiegi powinien wykonywać lekarz odpowiedniej specjalizacji.

                  Karboksyterapia - jak długo utrzymuje się efekt?

                  Efekty zabiegów utrzymują się około pół roku. Warunkiem jest przeprowadzenie całej zalecanej serii. W przypadku terapii rozstępów, cellulitu czy blizn efekty są trwałe. Leczenie innych defektów lub schorzeń wymaga regularnego powtarzania zabiegów. Zależne są także od trybu życia, aktywności fizycznej, a także sposobu, w jaki karboksyterapia została wykonana.

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Apokalipsa w galerii sztuki
                  Materiał promocyjny

                  Apokalipsa w galerii sztuki