Klapki ortopedyczne – jak wybrać odpowiedni model?

Klapki wyprofilowane
Fot. Photographer:Okan Metin/ Getty Images
Choć bóle stóp często tłumaczymy zwykłym zmęczeniem, nieustanny ucisk i dyskomfort przy chodzeniu może sygnalizować poważne dolegliwości ortopedyczne. Warto zadbać o swoje stopy i wybrać się do specjalisty. Schorzenia stóp można skutecznie złagodzić, nosząc klapki ortopedyczne. Podpowiadamy, jakie najlepiej wybrać.

Przeciążenie, chodzenie w nieodpowiednim obuwiu, wyczerpujące treningi wymagające intensywnej pracy nóg – nasze stopy nie mają lekko, dlatego powinniśmy traktować je z ogromną troską. Niestety, najczęściej troszczymy się o nie dopiero wtedy, gdy dolegliwości są już na tyle silne, że utrudniają nam poruszanie się. To zdecydowanie zbyt późno. Odpowiednia profilaktyka i zasłużony odpoczynek sprawią, że nasze stopy będą w świetnej kondycji. Co zrobić, gdy zaniedbaliśmy zdrowie naszych stóp i chodzenie coraz częściej sprawia dyskomfort i ból? Nieodzowna jest wizyta u lekarza. Odpowiednia rehabilitacja i specjalne obuwie to sprawdzony przepis na zdrowe stopy. Dla kogo? Tu nie ma ograniczeń. Istnieją klapki ortopedyczne damskie, męskie, a nawet dla dzieci .

Klapki ortopedyczne – jakie są rodzaje?

Klapki ortopedyczne często kojarzą się z płaskostopiem u dzieci. Tymczasem dolegliwości stóp jest znacznie więcej i nie dotyczą jedynie maluchów. Odpowiednio dobrane klapki ortopedyczne z kolcami lub klapki ortopedyczne o odpowiednio wyprofilowanym kształcie przynoszą ulgę w wielu chorobach i deformacjach stóp. Schorzenia ortopedyczne nie muszą wiązać się z długim i żmudnym leczeniem albo co gorsza – zabiegiem chirurgicznym. W większości przypadków oryginalne, niemieckie klapki ortopedyczne doskonale poradzą sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami i zapobiegną dalszemu rozwojowi choroby.

Niezwykle popularnym i wszechstronnym obuwiem leczniczym są klapki ortopedyczne z kolcami, na które mówi się też fakirki. Ten rodzaj obuwia ortopedycznego ma działanie porównywalne masażem refleksologicznym stóp. Terapia refleksologiczna polega na odpowiednim uciskaniu wybranych obszarów stóp, w których znajdują się receptory odpowiadające konkretnym narządom. Tak samo działają klapki ortopedyczne z kolcami – gumowe kolce masują stopy, pobudzając receptory, które z kolei usprawniają funkcjonowanie całego organizmu. Fakirki sprawdzą się idealnie przy uporczywych bólach kręgosłupa i stóp, a ponadto rozluźniają mięśnie, korygują nieprawidłową postawę ciała. Są przeznaczone dla każdego, a ich noszenie nie wywołuje skutków ubocznych.

W specjalistycznych sklepach można kupić też klapki ortopedyczne na haluksy . To dość powszechna deformacja polegająca na odchylaniu się dużego palca u nogi do wewnątrz, w stronę innych palców. Schorzenie to powoduje dyskomfort w trakcie chodzenia, a z czasem coraz ostrzejszy ból. Klapki ortopedyczne na haluksy mogą skutecznie zwalczyć tę przykrą dolegliwość. Należy pamiętać, że ten rodzaj obuwia powinien być wyjątkowo miękk, a w palcach powinien być zachowany luz – w żadnym wypadku nie mogą być ścisłe, bo to dodatkowo pogłębi deformację. Warto zwrócić uwagę, czy klapki ortopedyczne na haluksy mają odpowiedni kształt wkładki, która umożliwi równomierne rozłożenie ciężaru stopy, dzięki czemu paluch nie będzie obciążony. Jeżeli cierpisz na haluksy, klapki ortopedyczne będą świetnym rozwiązaniem tego problemu.

Klapki ortopedyczne dla dzieci

O stopy maluchów należy dbać już od chwili narodzin. Delikatne, nierozwinięte mięśnie stóp dziecka są podatne na zniekształcenia, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość pierwszych bucików. Profilaktyczne kapcie i klapki ortopedyczne dla dzieci cechuje miękka podeszwa, wyprofilowana wkładka z lekkim wzniesieniem na poziomie śródstopia, a także mocna konstrukcja, zapewniająca nodze stabilność. Powszechnym problemem u maluchów jest płaskostopie. Najczęstszą metodą zwalczania tej wady jest gimnastyka i noszenie specjalistycznego obuwia. Odpowiednio dobrane buty i klapki ortopedyczne dla dzieci skutecznie zminimalizują problem płaskich stóp i zapobiegną dalszemu ich rozwojowi.

Jak wybrać odpowiednie obuwie ortopedyczne?

Decyzję o tym, jakie klapki ortopedyczne będą dla nas najodpowiedniejsze, podejmuje lekarz. Źle dobrane obuwie lecznicze nie dość, że nie ulży w bólu, to może jeszcze pogłębić problem. Pamiętajmy też, że klapki ortopedyczne nie powinny być stosowane profilaktycznie. Każdy rodzaj obuwia ortopedycznego jest wykonany tak, żeby zwalczać konkretną wadę, a więc służy leczeniu – nie zapobieganiu deformacjom.

Wiele osób sądzi, że buty ortopedyczne są brzydkie i pozbawione kształtu. Tymczasem na rynku można bez problemu można dostać bardzo ładne obuwie lecznicze, które w niczym nie przypomina stereotypowych, topornych butów. Klapki ortopedyczne damskie występują w wielu atrakcyjnych kolorach, mają zgrabny kształt, są bardzo lekkie i wygodne. Klapki ortopedyczne męskie mają zwykle oszczędny, minimalistyczny styl i cechuje je niezwykle solidne wykonanie. Specjalistyczne firmy obuwnicze oferują ogromny wybór najróżniejszych modeli, więc z pewnością znajdziemy pasujące do naszego gustu klapki ortopedyczne. Modne wzory sprawią, że chodzenie w obuwiu ortopedycznym stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Zobacz film: Sukces polskich ortopedów. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości