Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna. Na czym polegają te zabiegi i jak się do nich przygotować?

ginekolog trzyma model macicy
Model macicy
Źródło: ericsphotography/Getty Images
Histeroskopia macicy staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Korzystają z niego kobiety nie tylko te wymagające diagnozy. Pozwala on także na bezoperacyjne usuwanie polipów czy zrostów. A na czym polega zabieg i czy naprawdę jest bezbolesny, dowiecie się z poniższego artykułu.

Histeroskopia może brzmieć nieprzyjemnie. Warto jednak wiedzieć, że jest to bezpieczny zabieg, który może przynieść kobiecie, nie tylko tej starającej się o dziecko, wiele dobrego.

Na czym polega zabieg histeroskopii?

Zanim odpowiemy na często zadawane pytanie: „ Co to jest histeroskopia ?” i wyjaśnimy, na czym polega, zwróćmy uwagę, że wykonane mogą być 2 typy tego zabiegu: histeroskopia diagnostyczna i histeroskopia operacyjna .

Histeroskopia diagnostyczna polega na przeprowadzeniu badania jamy i szyjki macicy za pomocą specjalnego wziernika. Pozwala ona ocenić obecność oraz ilość i wielkość ewentualnych zmian w obrębie jamy macicy, takich jak: polipy, mięśniaki, zrosty itp. Możliwe jest także pobranie fragmentów tkanek koniecznych do biopsji. Z kolei histeroskopia operacyjna polega na małoinwazyjnym usunięciu nieprawidłowości. Oba rodzaje zabiegu mogą być wykonane łącznie, podczas jednej wizyty w szpitalu.

Pacjentki, którym zlecona została histeroskopia diagnostyczna , pytają, czy boli . Dla komfortu badanej zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu.

Powikłania po histeroskopii są stosunkowo rzadkie. Należą do nich m.in. nadmierne krwawienia i zakażenia. Może także dojść do przebicia ściany macicy.

Histeroskopia – jak się przygotować?

Przed zabiegiem histeroskopii przez lekarza prowadzącego zostaną zlecone badania kontrolne takie jak m.in OB czy morfologia. Konieczne są również badania cytologiczne i czystości pochwy. Dopiero po ich wykonaniu i interpretacji możliwe będzie wykonanie zabiegu. Warto zaznaczyć, że histeroskopia przeprowadzana jest w I fazie cyklu miesiączkowego, tuż po ustaniu krwawienia. Na 6 godzin przed zabiegiem nie należy jeść, pić.

Histeroskopia – zalecenia po zabiegu

Jak wspomniano wcześniej, histeroskopia macicy jest zabiegiem małoinwazyjnym, dlatego pacjentki szybko wracają do formy. W przypadku zbiegu diagnostycznego już po 2 godzinach można wrócić do domu, w przypadku operacyjnego po 1 dniu. Często zdarzają się niewielkie krwawienia oraz bóle w podbrzuszu. Główne zalecenia po histeroskopii to unikanie przez kilka dni wysiłku oraz dźwigania, gdyż może spowodować to wzmożenie krwawienia. Z tego powodu ważny jest odpoczynek. Skąpe krwawienie po histeroskopii jest zjawiskiem normalnym, jednak w przypadku intensywnego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

U pacjentek, u których wykonana została histeroskopia operacyjna, okres rekonwalescencji może być dłuższy, niż u tych, u których wykonano jedynie diagnostykę, wszystko jednak zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i zakresu zabiegu.

Zabieg histeroskopii polipa

Histeroskopia polipa polega na bezinwazyjnym usunięciu polipa macicy. Jest to jeden z popularniejszych zabiegów, które pozwala na wycięcie fragmentu lub fragmentów przerośniętej błony śluzowej macicy. W niektórych przypadkach konieczne może być histerolaparoskopia , czyli wykonanie histeroskopii połączonej z laparoskopią.

Jeżeli wykonano u Ciebie usunięcie polipa szyjki macicy, zalecenia po zabiegu są takie same jak w przypadku zaleceń po histeroskopii operacyjnej. Po kilku-kilkunastu dniach od zabiegu możesz wrócić do normalnej aktywności.

Histeroskopia na NFZ – czy istnieje możliwość poddania się refundowanemu zabiegowi?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje obydwa rodzaje histeroskopii. Oprócz znieczulenia i samego zabiegu opłacone są także pobyty na oddziale. W przypadku zabiegu diagnostycznego są to 2 godziny, a w przypadku operacyjnego 1 dzień.

Czy ciąża po histeroskopii operacyjnej jest możliwa?

Miesiączka po histeroskopii pojawia się już w oczekiwanym terminie lub kilka dni po nim, a współżycie po histeroskopii dozwolone jest już po 3-4 tygodniach dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by w krótkim czasie po zabiegu starać się o zajście w ciążę. Wielu specjalistów uważa, że histeroskopia operacyjna może być stosowana jako małoinwazyjna metoda leczenia niepłodności, ponieważ obecność polipów czy zrostów może utrudniać zajście w ciążę lub jej donoszenie. Z tego też powodu tego typu diagnostyka i ewentualny zabieg polecane są osobom mającym kłopoty z poczęciem czy utrzymaniem ciąży.

Zobacz film: Osteopatia ginekologiczna. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: ericsphotography/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości