Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?

Mężczyzna z ginekomastią
fot. ozgurdonmaz/Getty Images
Ginekomastia u mężczyzn to stosunkowo często spotykana choroba. Czy oprócz wstydu i dyskomfortu psychicznego niesie innego rodzaju utrapienia? Uważana jest za trudnego przeciwnika ta ginekomastia — objawy, które daje, mogą być niejasne, a jej leczenie skomplikowane... Już teraz sprawdź jak z nią walczyć!

Podejmując się tematyki ginekomastii — co to oraz w jaki sposób można ją wyleczyć, warto zająć się również kwestią przyczyn choroby. Poznanie ich pozwoli lepiej zrozumieć proces leczenia.

Rodzaje ginekomastii

Ginekomastia to powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u chłopców lub mężczyzn, spowodowane nienowotworowym rozrostem tkanki gruczołowej, czasem z rozrostem tkanki tłuszczowej. Ginekomastia tłuszczowa nazywana może być także lipomastią. Polega ona na gromadzeniu się w okolicy klatki piersiowej mężczyzny tkanki tłuszczowej. Występować może niezależnie od wieku. Z kolei w przypadku ginekomastii gruczołowej dochodzi do przerostu tkanki gruczołu sutkowego. Z reguły ma to miejsce w przypadku noworodków i mężczyzn w starszym wieku — jest to zjawisko dotykające nawet kilkudziesięciu procent mężczyzn.

Ginekomastia — przyczyny

Jak wspomniano wcześniej, ginekomastia jest rozrostem tkanki gruczołowej u mężczyzn, w okolicach klatki piersiowej. Może mieć podłoże fizjologiczne lub patologiczne. Fizjologicznie ginekomastia pojawia się u noworodków, chłopców w wieku dorastania oraz u starzejących się mężczyzn. Wynika z zaburzeń hormonalnych (nadmiar prolaktyny lub zaburzenia androgenów i estrogenów), dlatego też z reguły jest to stan przejściowy. Jej podłoża upatrywać można także w nieprawidłowym działaniu podwzgórza czy przysadki mózgowej. Ginekomastia patologiczna może mieć podłoże na wielu płaszczyznach. Jedne z jej najczęstszych przyczyn to:

· inne jednostki chorobowe, takie jak:

· otyłość,

· marskość wątroby,

· niewydolność nerek,

· nadczynność tarczycy,

· nowotwory.

· przyjmowanie niektórych leków oraz narkotyków

· genetyczne dziedziczenie ginekomastii.

Ginekomastia — objawy

Do objawów ginekomastii nie zalicza się tylko rozrostu tkanki jednego ( ginekomastia jednostronna ) lub obydwóch gruczołów sutkowych u mężczyzn. Daje ona też inne obawy. Są to m.in. nabrzmiałe i obolałe sutki, ciemniejące, nabrzmiałe otoczenie wokół brodawek. W przypadku zaobserwowania u siebie tych symptomów koniecznie należy udać się do lekarza, który rozpozna chorobę (a jak to zrobić: w kolejnej części) oraz odnajdzie przyczynę takiego stanu rzeczy.

Ginekomastia — jak rozpoznać chorobę?

Do prawidłowego rozpoznania ginekomastii wystarczy badanie fizykalne wykonane przez lekarza np. onkologa oraz krótki wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta. Często jednak zlecane są dodatkowe badania dzięki, którym rozpoznać można przyczynę choroby oraz wdrożyć odpowiednią kurację np. hormonalną czy onkologiczną.

Zobacz film z cyklu ''Być kobietą'' - biust. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ginekomastia — leczenie

Leczenie ginekomastii może przebiegać dwutorowo.

Ginekomastia — leczenie domowe

Leczenie zależy od przyczyny powstania ginekomastii. Bardzo często leczenie ginekomastii odbywa się poprzez terapię hormonalną, która polega na przyjmowaniu leków w domu, bez długiej hospitalizacji. Osoby, u których zdiagnozowana została ginekomastia, leki przyjmują czasowo bądź dożywotnio. Zalecana może być także specjalna dieta. Jeżeli ginekomastia nie ma podłoża hormonalnego, głównym zadaniem lekarzy jest wyleczenie innej choroby, która spowodowała rozrost tkanki.

Ginekomastia — zabieg

Zabieg usunięcia nadmiaru tkanki z klatki piersiowej pacjenta obarczony jest dużym ryzykiem powikłań. Aby móc do niego przystąpić należy być w dobrym stanie zdrowia. Zabieg ten polega na liposukcji lub chirurgicznym usunięciu tkanki gruczołowej. Czasem obydwie formy zabiegu stosowane są jednocześnie. Wszystko zależy od rodzaju oraz przyczyn choroby. Porównując wygląd osób, u których pojawiła się ginekomastia — przed i po zabiegu efekty są niesamowite!

Czy leczenie ginekomastii jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Łatwo domyślić się, jak kosztowną w leczeniu chorobą jest ginekomastia. NFZ refunduje terapię w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to choroba wynikająca z niedoboru testosteronu. W tym wypadku refundowana jest farmakoterapia. NFZ opłaca także koszty wykonania zabiegów, gdy są one konieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku nierefundowana jest liposukcja.

Ginekomastia u dzieci — kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Powiększenie się gruczołów piersiowych u dzieci nie musi być powodem do niepokoju. Ginekomastia u chłopców pojawia się w okresie noworodkowym (tak jak u dziewczynek) oraz w okresie dojrzewania. W obydwóch przypadkach wynika to z zaburzeń hormonalnych i z reguły samoczynnie zanika. Z kolei ginekomastia u dziewczynki pojawić się może także w przypadku przedwczesnego dojrzewania. W tym wypadku należy skonsultować się z endokrynologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu i przeanalizowaniu poziomu hormonów we krwi stwierdzi czy jest to niebezpieczny sygnał.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości