Domowe sposoby na ból ucha - co na ból ucha u dziecka i dorosłego

Kobieta zatyka uszy, nie może słuchać dźwięku.
Fot. apomares / Getty Images
Ból ucha może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się w okresie dziecięcym. Prawie każdy chociaż raz w życiu doświadczył tego rodzaju dolegliwości. Nie zawsze jest ona związana z chorobą, czasami przyczyną jest zwykłe podrażnienie. Poza lekami ulgę przynoszą domowe sposoby na ból ucha.
 • Ból ucha - przyczyny
  • Domowe sposoby na ból ucha u dziecka
   • Domowe sposoby na ból ucha u dorosłych

    Zobacz: Przeziębienie czy grypa?

    Ucho i przewód słuchowy są pokryte skórą, w której znajduje się duża ilość czuciowych zakończeń nerwowych. Z tego powodu nawet niewielki stan zapalny lub podrażnienie ucha potrafi sprawić duży ból. Jest on uznawany za jeden z najostrzejszych, które może odczuwać człowiek. Ma charakter przeszywający, pulsujący lub kłujący. Czasami pojawia się wrażenie zatkania ucha. Domowe sposoby na ból ucha u dzieci i dorosłych są wsparciem leczenia farmakologicznego.

    Ból ucha - przyczyny

    W zależności od przyczyny domowe sposoby leczenia bólu ucha mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z lekami przepisanymi przez lekarza. Ból ucha często pojawia się jako objaw towarzyszący infekcjom górnych dróg oddechowych. Dzieje się to zwłaszcza u dzieci i związane jest z ich budową anatomiczną - ucho połączone jest z częścią nosową gardła, dlatego każdy katar grozi jego chorobami. Patogeny powodują obrzęk przewodu słuchowego, a w konsekwencji silny ból. Czasami dochodzi dodatkowo do pęknięcia błony bębenkowej i wycieku wodnej lub ropnej wydzieliny. Poza wirusami i bakteriami ból ucha może być spowodowany:

    · ciałem obcym w uchu - czop woskowinowy, wacik, owad, element zabawki,

    · urazem ciśnieniowym - podczas nurkowania lub lotu samolotem,

    · urazem miejscowym - w wyniku czyszczenia ucha patyczkami kosmetycznymi,

    · chorobami zębów,

    · zapaleniem migdałków, ślinianek i węzłów chłonnych szyi,

    · neuralgią nerwu trójdzielnego,

    · zmianami chorobowymi w stawie skroniowo-żuchwowym,

    · oparzeniami lub odmrożeniami małżowiny usznej,

    · nowotworami ucha.

    Każdy długotrwający lub nawracający ból ucha powinien być skonsultowany z lekarzem laryngologiem. Zwłaszcza gdy towarzyszy mu pogorszenie słuchu lub gorączka. Przed wizytą w przychodni można zastosować domowe sposoby na ból ucha , aby złagodzić dolegliwości.

    Domowe sposoby na ból ucha u dziecka

    Ból ucha jest częstą dolegliwością u dzieci, szczególnie tych, które nie ukończyły jeszcze 3. roku życia. Ich przewód słuchowy jest krótki, prosto ustawiony i łączy się z częścią nosową gardła, dlatego bakterie mają krótszą i łatwiejszą drogę, aby przedostać się do ucha.

    Warto wypróbować znane domowe sposoby na ból ucha u dziecka , aby ulżyć mu w cierpieniu. Można zastosować ciepłe (nie gorące!) okłady na okolicę ucha. Do tego celu najlepiej wykorzystać butelkę z ciepłą wodą owiniętą ręcznikiem, ciepły ryż zawinięty w materiałowy woreczek lub podgrzane w mikrofalówce plastry cebuli.

    Poza okładami można wykonać krople z naturalnych składników, nasączyć nimi wacik i włożyć delikatnie i nie za głęboko do ucha. Ulgę w bólu przynosi podgrzana oliwa z oliwek, którą można zmieszać z sokiem z cytryny, czosnkiem, miętą lub rumiankiem. Działają one odkażająco i zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego. Należy pamiętać, aby nie wlewać nic bezpośrednio do chorego ucha. Domowym sposobem na ból ucha jest także jego masaż. Powinno głaskać się ucho z góry na dół, a następnie delikatnie rozciągać i uciskać małżowinę uszną.

    W celu zapobiegania bólom ucha należy stosować specjalne zatyczki podczas kąpieli lub wizyty na basenie, aby woda nie dostała się do przewodu słuchowego. W samolocie warto żuć gumę lub cukierka, aby wyrównać ciśnienie w uchu.

    Domowe sposoby na ból ucha u dorosłych

    W domowym leczeniu bólu ucha u dorosłych można zastosować te same metody, które sprawdzają się w przypadku dzieci. Należy pamiętać o zasadzie, aby nie wlewać niczego bezpośrednio do chorego ucha przed konsultacją z lekarzem, dlatego domowe naturalne krople należy wylać na wacik i dopiero włożyć do przewodu słuchowego. Najlepiej sprawdza się podgrzana oliwa z oliwek z dodatkiem imbiru, czosnku, cebuli, mięty lub rumianku. Można także zawinąć ząbek czosnku w gazik i włożyć do ucha na kilka minut. Trzeba zachować ostrożność, aby nie umieścić go zbyt głęboko. U dorosłych ulgę przyniosą również ciepłe okłady na okolicę ucha z podgrzanego ryżu, plastrów cebuli lub butelki z ciepłą wodą. Te metody mogą być stosowane także na ból ucha w ciąży .

    Innym skutecznym sposobem może okazać się zjedzenie pikantnej potrawy. Chilli, ostra papryka, pieprz cayenne czy curry mają właściwości rozrzedzające wydzielinę śluzową, również tę zgromadzoną w uszach, która powoduje ból.

    Zobacz film: Przeziębienie czy grypa? Źródło: Dzień Dobry TVN

    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
    Materiał promocyjny

    Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?