Ćwiczenia inspirowane cyrkiem
Geneza tego typu zajęć ruchowych sięga lat 90., a pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiali mistrzowie ze słynnego Cirque du Soleil. Zabawa połączona z aktywnością fizyczną rozwija umiejętności dzieci i dorosłych, poprawia koordynację ruchową i ćwiczy refleks.
- Pedagogika cyrku uruchamia nas w tak różnych obszarach, przede wszystkim pozwala nam na ekspresję ruchową, na kreatywność. Co udowodniono naukowo, zarówno małe dzieci, jak i dorośli mogą wykonywać różne czynności, które wpływają na zmianę struktury naszego mózgu - Paulina Chodnicka, instruktorka pedagogiki cyrku.
Akrobatyczne sztuczki cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Instruktor Miłosz Bałdyga prowadzi zajęcia m.in. dla seniorów.
- Pedagogika cyrku jest super, dlatego że nieważne, na jakim kto jest etapie i poziomie umiejętności, zawsze można wymyślić i dodać coś trudniejszego - stwierdził żongler.
Pedagogika cyrku w praktyce
Gimnastyka cyrkowa jest pomocna w terapii dzieci w spektrum autyzmu. - Żonglerka i każdy inny rekwizyt, to trochę odrębny świat, w który można wejść, można się w nim zamknąć i totalnie się temu poświęcić. Mieć też frajdę, kiedy coś, co nam nie wychodziło, wreszcie zaczyna wychodzić dzięki ćwiczeniom - wskazał Bałdyga.
Miłosz, Paulina oraz ich podopieczni pokazali w Dzień Dobry TVN, jak wygląda cyrkowy trening. Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niezręczne teksty dzieci. "Dziękuję, po mamusi. Chociaż nie, bo mama nie jest za ładna"
- Pies Wally został nauczycielem. "Dzieci chcą tutaj przychodzić"
- Ma 300 rodzeństwa. "Mama widywała się z ojcem tylko po to, by zajść w ciążę"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News