Na czym polega operacja bariatryczna?
Operacja bariatryczna to metoda walki z otyłością olbrzymią. Powinna być stosowana wyłącznie, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Zabieg może być wykonywany na kilka sposobów, najczęściej polega na laparoskopowym zmniejszeniu powierzchni żołądka, prowadzącym do ograniczenia apetytu u pacjenta.
Leczenie bariatryczne nie powinno być traktowane jako alternatywa dla diety czy zmiany codziennych nawyków. To ostateczne rozwiązanie w przypadku problemu otyłości, z którym coraz częściej borykają się także dzieci i młodzież. U niepełnoletnich pacjentów zwykle wykonuje się rękawową resekcję żołądka. To najmniej obciążający zabieg, który pozwala osiągnąć wymierne efekty leczenia.
- Podczas operacji usuwa się około 85% powiększonego żołądka. Zostawiamy zbiornik od 100 do 150 ml - wyjaśniła dr Anna Świercz, pediatra i diabetolog, a zarazem członek zespołu leczenia otyłości w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".
Operacja bariatryczna - leczenie otyłości u dzieci
Powrót do pełnej aktywności po laparoskopowej operacji bariatrycznej zajmuje mniej więcej 4 tygodnie. Zabieg rozpoczyna ważny etap w życiu pacjenta, a jego sukces uzależniony jest w dużej mierze od gotowości podjęcia współpracy z zespołem doświadczonych ekspertów.
- Tego rodzaju operacje są przeprowadzane w Polsce od 2013 roku, wtedy miał miejsce pierwszy taki zabieg w ośrodku, w którym pracuję. Został wykonany z sukcesem. Nie może to być alternatywa dla leczenia zachowawczego. Zawsze rozpoczynamy od pracy z pacjentem, bierze w niej udział cały sztab specjalistów: dietetyków, lekarzy, psychologów - zauważyła dr Anna Świercz.
Warto podkreślić, że nie wszyscy młodzi pacjenci kwalifikują się do przeprowadzenia operacji bariatrycznej. Lekarze decydują się na wykonanie zabiegu u osób niepełnoletnich tylko w określonych przypadkach.
- Opieramy się zawsze na wskaźniku masy ciała, to jest kryterium włączające. Mówimy tutaj o pacjentach z otyłością olbrzymią. To otyłość rzędu III stopnia, wtedy BMI, czyli wspomniany wskaźnik masy ciała, wynosi 40 i więcej. Otyłość II stopnia u dzieci to w uproszczeniu BMI 35 i choroby współistniejące. Mówimy tutaj o nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy typu II czy stanach przedcukrzycowych, takich jak insulinooporność, ale też o stłuszczeniu wątroby i zespole bezdechu obturacyjnego podczas snu - podsumowała dr Anna Świercz.
Zobacz także:
- Jak najlepiej dbać o wątrobę? "Profilaktyka jest bardzo ważna"
- Sandra Kubicka nigdy nie miała miesiączki. "Lekarze mówili, że muszę przytyć"
- Walczysz z nadwagą? Wypróbuj jogę bikram, można spalić nawet 1000 kalorii na jednym treningu
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News