Sport i fitness

Walczysz z nadwagą? Wypróbuj jogę bikram, można spalić nawet 1000 kalorii na jednym treningu

Sport i fitness

Autor:
Joanna
Andrzejewska
Kobieta ćwicząca jogę.

Krótkie dni, deszczowa i zimna aura nie sprzyjają pozytywnemu nastawieniu. Czy istnieje sposób, który szybko pozwoli nam się pozbyć jesiennej chandry? Zdecydowanie tak. Wystarczy, że wskoczysz na matę i rozpoczniesz trening jogi bikram. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Ćwiczenia, które nie tylko dodają energii, lecz także niwelują stres, relaksują ciało i pomagają pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. 

Joga bikram – krótko o historii

Jogę bikram stworzył Bikram Choudhury, który był trzykrotnym mistrzem jogi w Indiach. Tę wersję treningów wymyślił w latach 70. XX wieku. Bodźcem była kontuzja w nastoletnim wieku. Początkowo tego typu zajęcia podbiły serca Amerykanów, niemniej jednak szybko wyszły one poza granice USA. Co więcej – do dziś cieszą się olbrzymią popularnością. Zajęcia te spopularyzowały też gwiazdy, w tym między innymi Madonna, Lady Gaga, Beyonce czy Jennifer Aniston.

Zobacz wideo: Justyn Adamczyk uczy jogi w Dubaju

Justyn Adamczyk uczy jogi w Dubaju
Justyn Adamczyk uczy jogi w Dubaju Czym zajmuje się i kim jest mama Oli Żebrowskiej? Justyna Adamczyk to kobieta inspiracja! Źródło: Dzień Dobry TVN

Joga bikram – jak wygląda praktyka?

Czym różni się joga bikram od klasycznej wersji? Przede wszystkim tym, że mowa tutaj o 90-minutowym treningu, w czasie którego wykonuje się serie 26 pozycji hatha – wykonywanych dwukrotnie, zawsze w tej samej kolejności. Jednocześnie wykonuje się również ćwiczenia oddechowe. Co istotne, sport ten uprawia się w temperaturze około 40 stopni i wilgotności powietrza na poziomie ok. 50 procent. Dlaczego właśnie tak? Bo wysoka temperatura pomaga bardziej rozciągnąć ciało i zapobiec kontuzjom. Poza tym w takich warunkach trening cardio ma znacznie większą moc. Dodatkowo ciepło sprawia, że jesteśmy w stanie bardziej się odprężyć, a nasz organizm oczyszcza się z toksyn.

Joga bikram – jakie korzyści płyną z jej uprawiania?

Po regularnych treningach zauważysz, że masz więcej energii, mniej centymetrów w talii, mniej widoczny cellulit i bardziej gładką cerę. Poza tym wzrasta w nas odporność na stres i zmniejsza się apetyt na słodycze. Warto też dodać, że zwiększa się nasza świadomość ciała, jak również poprawia koordynacja i koncentracja. Gra warta świeczki, prawda?

Joga bikram – kto może ją ćwiczyć, a kto powinien unikać?

Choć uważa się, że zajęcia jogi bikram są dość wyczerpujące, jednocześnie poleca się ją poczatkującym joginom, a także wszystkim tym, którzy chcą zacząć swoją przygodę ze sportem. Poza tym mówi się, że jest to też doskonała opcja dla ludzi, którzy chcą pozbyć się paru zbędnych kilogramów. Eksperci twierdzą, że podczas jednego treningu można spalić aż 1000 kalorii.

A kto nie powinien brać pod uwagę tego typu zajęć? Z pewnością kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Treningi te są też niewskazane dla ludzi z chorobami serca, ponieważ wysoka temperatura i duży wysiłek mogą spowodować komplikacje. Niewskazany jest też udział osób z zaburzeniami odżywiania. Dlaczego? Gorąc i wysiłek może jeszcze bardziej osłabić organizm i obniżyć wagę. O jodze bikram nie powinni tez myśleć ci, którzy poddają się chemioterapii. Chodzi o to, że podczas tego typu ćwiczeń oczyszcza się organizm z toksyn, a co za tym idzie, można osłabić działanie leczenia. Tego typu sport odradza się też osobom z cerą naczynkową. Dlaczego? A chociażby dlatego, że wysoka temperatura rozszerza naczynka, a w efekcie prowadzi do ich pękania.

Joga bikram – jak się przygotować do zajęć?

W związku z tym, że jogę bikram trenuje się w wysokiej temperaturze, trzeba przed zajęciami odpowiednio nawodnić organizm. Warto też wziąć ze sobą butelkę wody. Ponadto na trzy godziny przed ćwiczeniami, nie powinno się jeść nic ciężkostrawnego. Jeśli czujesz duży głód, sięgnij po banana. Na zajęcia warto zabrać też bardzo przewiewny strój oraz ręcznik.

Przeczytaj też:

Autor:Joanna Andrzejewska

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/ Getty Images

Pozostałe wiadomości