Joga – wszystko, co chciałbyś o niej wiedzieć. Zacznij praktykować już dziś!

PhotoAlto/Alix Minde/Getty Images
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zrób sobie dobrze – joga twarzy
Zrób sobie dobrze – joga twarzy
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Joga staje się coraz bardziej popularna. O jej korzystnym wpływie na zdrowie fizyczne i psychiczne nie trzeba nikogo przekonywać. W naszym artykule, z okazji Dnia Jogi, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze rzeczy na jej temat, abyście mogli zacząć ćwiczyć już dziś. Zapraszamy.

Skąd pochodzi joga?

Joga wywodzi się z Indii i jest jednym z głównych systemów filozoficznych tego kraju. Celem jogi w kulturze hinduskiej jest poznanie prawdy i znalezienie sensu życia za sprawą treningu ciała, dyscypliny duchowej oraz respektowania zasad etycznych. Biorąc pod uwagę perspektywę religijną, joga ma umożliwić wyzwolenie się duszy z kręgu wcieleń. Na grunt świata zachodniego z jogi zaadoptowane zostały jedynie ćwiczenia fizyczne podbudowane medytacją, praktykowane dla utrzymania zdrowia, ale bez jakichkolwiek nawiązań do religii.

Rodzaje jogi

  • Hatha joga - to bardzo stara i znana odmiana tradycyjnej indyjskiej jogi. Hatha joga narzuca surową dyscyplinę, ponieważ za cel uznaje dążenie do zjednoczenia z najwyższym bytem. Głównym założeniem tej jogi jest połączenie ćwiczeń z ciałem i oddechem. Praca z ciałem to punkt wyjściowy do pracy nad samym sobą. Praktyka tego rodzaju jogi oparta jest na ćwiczeniu asan (jogi pozycji), które za zadanie mają oczyścić i wzmocnić ciało oraz uspokoić i wyciszyć umysł.
  • Joga ashtanga - to bardzo znana odmiana jogi. Charakteryzuje się dynamicznością i dążeniem do przekraczania własnych granic. Polega na wypracowaniu powiązania oddechu, ruchu z koncentracją. System korelacji ruchu z oddechem nazywa się tu vinyasą. Joga ashtanga działa bardzo dobrze na ciało i umysł – wzmacnia serce, dotlenia organizm, wycisza, poprawia nastrój, redukuje stres.
  • Joga Iyengara - to metoda opracowana przez Bellura Krishnamachara Sundararaja Iyengara. Joga Iyengara charakteryzuje się stosowaniem bardzo dużej uważności oraz precyzji w wykonywaniu asan. W tej metodzie wykorzystuje się bardzo wiele pomocy: maty, paski, klocki, koce, drabinki, krzesła, liny – pozycje mają być wykonane dzięki temu dokładniej i stabilniej.
  • Joga twarzy - ćwiczenia jogi nie ograniczają się jedynie do wykonywania asan. Bardzo modna ostatnimi czasy stała się joga twarzy. Co kryje się za tym oryginalnym określeniem? Joga tego typu to nic innego, jak rodzaj gimnastyki przeznaczony dla twarzy, którego celem jest przywrócenie jędrności skóry, poprawa krążenia, wygładzenie zmarszczek, usunięcie toksyn. Nie ma tu oczywiście typowych pozycji jogi, a są to jedynie proste ćwiczenia mimiczne.
  • Joga dla ciężarnych - joga w ciąży nikogo nie dziwi. To dość popularne obecnie zajęcia, na które zapisać mogą się kobiety, które już wcześniej praktykowały jogę, jak również te, które są w ciąży i dopiero zaczynają przygodę z jogą. Joga w ciąży przynieść może bardzo wiele korzyści dla organizmu przyszłej matki. Pozwala się odprężyć, poprawia kondycję psychiczną, rozciąga mięśnie i umożliwia wyćwiczenie oddechu. Jogę dla ciężarnych zaleca się praktykować od drugiego trymestru aż do rozwiązania. Warto jednak chęć zapisania się na ćwiczenia skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Z pewnością wśród przeciwwskazań do praktykowania jogi w ciąży są m.in.: cukrzyca, problemy z krążeniem, ciąża mnoga, wcześniejsze poronienia, przodujące łożysko, nadciśnienie.
  • Joga dla dzieci - joga nie jest zarezerwowana tylko dla dorosłych. Jogi ćwiczenia z powodzeniem mogą wykonywać również najmłodsi. Asany jogi poprawnie wykonywane kształtują u maluchów nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała, ćwiczą siłę, równowagę, elastyczność. Ponadto uspokajają dzieci, wyciszają, poprawiają koncentrację. Najmłodsi uczą się, jak radzić sobie ze stresem i nadmiarem bodźców. Zajęcia jogi dla dzieci prowadzone są w formie zabawy.
  • Joga kręgosłupa - wiele osób, które zaczynają praktykować jogę, za cel stawia sobie poprawę stanu kręgosłupa. Joga na kręgosłup jest naprawdę rewelacyjna. Przede wszystkim wpływa rozluźniająco na organizm, pozwala odpocząć stawom i wpływa na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i ścięgien. Joga kręgosłupa sprawia, że mięśnie są lepiej rozciągnięte i bardziej elastyczne, poprawia ukrwienie pleców, wzmacnia układ nerwowy, przez co minimalizuje ryzyko zapalenia nerwów.

Mata do jogi – którą wybrać?

Jeśli chcemy zacząć naszą przygodę z jogą, wybór odpowiedniej maty jest nieodzowny – nieważne, czy mówimy tu o jodze dla początkujących , czy o ćwiczeniach dla zaawansowanych praktyków. Mata do jogi znacznie różni się od tradycyjnych mat do ćwiczeń. Najistotniejsze jest, aby była wytrzymała, elastyczna i miała dobrą przyczepność, dzięki czemu będziemy mogli odpowiednio wykonać asany jogi. Jeśli intensywnie pocą nam się stopy oraz dłonie podczas ćwiczenia jogi, możemy zakupić specjalną matę antypoślizgową. Maty do jogi wykonane są zazwyczaj z naturalnego kauczuku, z materiału sztucznego – polichlorku winylu (PCW) lub z materiałów mieszanych. Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o matę do jogi, jest jej grubość. Mata ta bowiem musi być bardzo cienka – odpowiednia grubość wynosi od 0,9 do 6 mm. Nawet jeśli praktykujemy jogę w domu, warto jest zaopatrzyć się w dobrej jakości matę do jogi.

Dzień Jogi - 21 czerwca

Dzień Jogi obchodzony jest 21 czerwca każdego roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2014 r., aby podkreślić znaczenie jogi jako holistycznej metody zdrowotnej, promującej równocześnie duchowy, fizyczny i emocjonalny rozwój człowieka. Wybór daty dnia przesilenia letniego ma symbolizować jedność i harmonię między człowiekiem a naturą. Obchody Dnia Jogi mają na celu podniesienie świadomości na temat korzyści płynących z praktykowania jogi, zachęcanie do zdrowszego stylu życia oraz zacieśnienie więzi między różnymi kulturami. W tym dniu organizowane są różne wydarzenia, takie jak warsztaty, konferencje i sesje jogi na całym świecie.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!