W czasie pandemii nauczyliśmy się przenosić znaczną część codziennych nawyków i obowiązków do domu. Dotyczy to pracy, jedzenia czy spotkań w gronie przyjaciół, ale i treningów, które ze względu na tymczasowe zamknięcie siłowni i klubów fitness musieliśmy zacząć planować i wykonywać w zupełnie nowy sposób. Dzięki temu znacznie wzrosła popularność sprzętu do ćwiczeń, który zgodnie z zapotrzebowaniem możemy samodzielnie wykorzystywać w domowym zaciszu. Jednym z akcesoriów cieszących się ostatnio dużą popularnością jest koło do jogi. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka przyrząd posiada wiele zalet i zastosowań.
Koło do jogi - dla kogo?
Jak sama nazwa wskazuje, koło do jogi to świetny dodatek do standardowej praktyki wszystkich wielbicieli asan. Bez względu na stopień zaawansowania w jodze, warto wykorzystywać je podczas treningu, urozmaicając poszczególne sekwencje i poprawiając tym samym koordynację ciała. To wyjątkowe akcesorium nie jest jednak zarezerwowane wyłącznie dla joginów. Przyrząd świetnie sprawdzi się u osób, które dużo czasu spędzają przy biurku bądź w samochodzie. Leżenie na kole doskonale rozluźnia mięśnie pleców, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o dolegliwościach związanych z kręgosłupem. To wprost idealna propozycja dla wszystkich, którzy pracują obecnie w domu i po całym dniu potrzebują skutecznej recepty na odprężenie.
Regularne ćwiczenia z kołem do jogi wpływają także na poprawę elastyczności ciała. Z powodzeniem można wykorzystywać ten atut podczas stretchingu, zamykającego klasyczny trening siłowy lub aerobowy. Rozciąganie ma bowiem kluczowe znaczenie w stabilizacji mięśni i utrzymywaniu ich w dobrej kondycji, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym.
Jak używać koła do jogi?
Koło do jogi skutecznie otwiera klatkę piersiową, uczy równowagi, poprawia ruchliwość w odcinku lędźwiowym, a przede wszystkim wzmacnia nasze ciało. Choć jego używanie może na początku wydawać się skomplikowane, już pierwszy kontakt z akcesorium pokazuje, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Możemy oczywiście podejść do tematu bardzo ambitnie i podczas pierwszych treningów starać się wykorzystywać potencjał przyrządu w pełni. W sieci znaleźć można mnóstwo inspiracji pokazujących konkretne, często skomplikowane ćwiczenia na kole - zarówno te ściśle związane z jogą, jak i przeznaczone do terapii pleców. Prawda jest jednak taka, że aby cieszyć się wymiernymi efektami ćwiczeń, wystarczy sięgnąć po proste rozwiązania. Możemy po prostu położyć się na kole i przesuwać się na nim z delikatnym naciskiem, wykonując swoisty masaż pleców. To najlepszy dowód na to, że koło do jogi to propozycja dla osób w każdym wieku, bez względu na kondycję i stopień zaawansowania w treningach.
Zobacz wideo: Joga na skołatane nerwy
Zobacz także:
Aktywność fizyczna przy wysokich temperaturach. Ekspert: "Upały to nie czas na bicie rekordów"
Idealne ćwiczenia dla kobiet o figurze gruszki. Wyrównują dysproporcje między górą a dołem sylwetki
Jak dobrze zacząć dzień? Poranna rutyna idealna na lato
Autor: Magdalena Brzezińska