Świeca - działanie dobroczynne i przeciwskazania
Świeca usprawnia przepływ krwi i limfy w narządach wewnętrznych. Można również powiedzieć, że pozytywnie działa na naszą odporność. Jednak nie każdy powinien decydować się na jej wykonywanie.
- Ja jako nauczycielka jogi bardzo rzadko przedstawiam swoim uczniom pełną świecę. Dlatego, że wiąże się ona z ogromnym naciskiem na odcinek szyjny kręgosłupa, który w miarę upływu czasu staje się mniej elastyczny i bardziej podatny na kontuzje - podkreśliła Basia Tworek, instruktorka jogi.
Przeciwskazaniem jest nawet stan dyskomfortu czy napięcia w szyi, nie musimy mieć dyskopatii. Wykonywanie świecy należy odpuścić również, gdy mamy kłopoty z wysokim ciśnieniem, a nawet w przypadku chorób oczu - jaskra, odklejanie siatkówki czy poważniejsze wady.
Pozycja świecy - przygotowanie
Zanim zaczniemy wykonywać świecę należy sprawdzić, jaką mamy mobilność w szyi. Jeśli dyskomfort pojawia się już w trakcie przyciągania brody do szyi nie powinniśmy jej wykonywać. Należy rozpocząć pracę nad rozluźnieniem.
Na mobilność szyi składa się stan żuchwy, stóp oraz to, czy potrafimy zrolować barki. W programie Dzień Dobry TVN Basia Tworek opowiedziała o tym, jakie ćwiczenia należy wykonać przed podejściem do świecy. M.in. musimy sprawdzić, czy możemy wykonać mostek lub cofnąć barki.
Sama świeca powinna być wykonywana etapami. Warto wiedzieć, jak ułożyć łokcie, barki, brodę czy w jaki sposób podeprzeć biodra. Wychodzenie z tej pozycji jest równie ważne, a możemy w niej przebywać tak długo, jak jest to dla nas komfortowe.
Zobacz także:
- Marcin Tyszka pokazał, że ma do siebie dystans. "Może czas zrobić sobie usta? Twarzowe?"
- Warzywa i owoce podrożeją przez deszczową pogodę. Sprawdź, które najbardziej
- Anna Wendzikowska kończy 40 lat. "Długą drogę przeszłam od tej wystrachanej dziewczynki"
Autor: Daria Pacańska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News