Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie w upały. Eksperyment, który otwiera oczy

WODZ5173_Easy-Resize
Eksperyment w aucie nagrzanym na słońcu
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jarosław Sowizdraniuk, nauczyciel akademicki i ratownik, przeprowadził niezwykle ważny eksperyment, który powinien otworzyć oczy wielu kierowcom. W rozmowie z Dzień Dobry TVN, podjął się próby zbadania, jak funkcje życiowe człowieka reagują na wysokie temperatury w samochodzie.

Co się dzieje z człowiekiem w nagrzanym samochodzie?

Nasz gość w swoim eksperymencie sprawdził, jak długo człowiek jest w stanie wytrzymać w zamkniętym, nagrzanym samochodzie. W wyniku tego doświadczenia, po zaledwie 10-15 minutach, zaczął odczuwać niepokojące objawy.

- Kiedy ja zamknąłem się w swoim samochodzie, to po 10-15 minutach byłem cały zlany potem, serce biło mi jak szalone, mój cukier skoczył do podwójnego poziomu. W sytuacji, gdy jesteśmy w stanie zagrożenia nasze hormony walki próbują wyrównać te wszystkie parametry. Próbują zapobiec odwodnieniu, by nasz organizm przeżył i był w pełni zdrowia. Potrzebujemy cukier do walki, więc blokuje insulinę i dlatego ten cukier rośnie - powiedział Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny. - Dziecko, które byłoby zamknięte w foteliku, nie może otworzyć okna. W moim eksperymencie po 40 minutach wyłączył mi się nawet telefon. Nawet gdyby to było dziecko takie starsze, które może zadzwonić, nie ma szans. (...) Nie można zostawić ani dziecka, ani zwierzęcia nawet na chwilę, że pójdziemy na zakupy, bo tam możemy spotkać dawno niewidzianego znajomego i przez godzinę nagle nam ucieknie czas - dodał.

Jak schłodzić samochód w czasie upałów?

Jarosław Sowizdraniuk podkreślił, że zanim wsiądziemy do samochodu, powinniśmy go przewietrzyć. Ruch powietrza znacząco obniża temperaturę wewnątrz pojazdu i pomaga uniknąć nieprzyjemnych doznań podczas jazdy.

- Możemy ruszyć, włączyć klimatyzację na duży nawiew, ale musimy otworzyć okna, żeby ta klimatyzacja się przewietrzyła, aby ten czynnik klimatyczny miał możliwość zafunkcjonowania. Problem pojawia się, gdy stoimy gdzieś na światłach, nie mamy klimatyzacji i mimo tego, że nie zostawiliśmy siebie specjalnie, ale ruch uliczny nakazuje nam stać - wskazał ratownik medyczny.

Co zrobić, gdy zobaczymy kogoś zamkniętego w samochodzie?

- Na pewno, jeśli zauważymy kogoś zamkniętego w aucie, to sprawdźmy, czy ono na pewno nie jest otwarte. Nie możemy wybić szyby, kiedy auto jest otwarte. Prawo nam na to nie pozwala, ale jeśli już musimy wybić, to bicie młotkiem, kijem bejsbolowym będzie bardzo trudne, bo szyby są niesamowicie mocne. Musimy mieć coś ostrego, jakiś kamień, rozbić narożnik i wtedy otworzyć to auto. Nie czekać. Nawet nie musimy dzwonić na służby ratunkowe, możemy natychmiast zareagować - podsumował ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodziński/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości