Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję w sprawie wstrzymania obrotu produktem leczniczym na terenie całego kraju. Wycofany lek stosowany jest u pacjentów z zaawansowanymi nowotworami przerzutami do kości. Który preparat wycofano? Co z nim zrobić?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zdrowie
Zdrowie
GIF wycofuje lek
Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny w uzasadnieniu decyzji, do instytucji wpłynęła wiadomość z Narodowego Instytutu Leków, iż produkt "nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru wygląd roztworu". Stwierdzono w nim obecność cząstek tzw. widocznym okiem nieuzbrojonym. Lek został skierowany do dalszych badań jakościowych, a przy tym został wycofany z obrotu na terenie calego kraju.
- Przesłanką wstrzymania obrotu produktem leczniczym jest zatem uzasadnione podejrzenie tego, że produkt nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom. Nie budzi natomiast żadnych wątpliwości to, że negatywny wynik badania przeprowadzonego przez OMCL na próbie produktu leczniczego uzasadnia podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości w zakresie jakości tego produktu - podano w decyzji GIF.
Które partie leku zostały wycofane?
Wycofany lek to Osporil (Acidum zoledronicum), 4mg/100ml, roztwór do infuzji, opakowanie 1 fiol. 100 ml, GTIN 05909991228392, o numerze serii ZD033 o terminie ważności 03.2026.
Podmiotem odpowiedzialnym jest Egis Pharmaceuticals PLC z siedzibą w Budapeszcie, Węgry.
Co zrobić z wycofanym lekiem?
Jeśli posiadamy wycofany lek, nie powinno się go przyjmować. Najlepiej zwrócić go do apteki (o ile jest to możliwe) lub wyrzucić do specjalnego kosza na preparaty medyczne, który można znaleźć w aptekach.
Zobacz także:
- Znany lek na cukrzyce wycofany z obrotu. Sprawdź, czy nie masz go w domu
- GIF wycofał serię leku. "Realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów"
- Poważne ostrzeżenie. Popularna sieć wycofała dwa produkty
Autor: Teofila Siewko
Źródło: GIF
Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images