Zdrowie

Mała stopa, duży problem. Co powinno nas zaniepokoić u dziecka?

Zdrowie

Autor:
Nastazja
Bloch
Mała stopa, duży problem
Mała stopa, duży problemDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dziecięca stopa jest plastyczna i podatna na wpływ wielu szkodliwych czynników, które mogą doprowadzić do wad i nieprawidłowości. Zakłócenia w jednym obszarze ciała zawsze powodują zmiany w pozostałych. Dlatego warto być czujnym i wiedzieć, na co zwracać uwagę, z czym udać się do ortopedy czy fizjoterapeuty, aby szybko rozwiązać problem. O szczegółach opowiedział nam Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Problemy ze stopami - jak temu zapobiegać?

Rodzice od narodzin dziecka zwracają uwagę na brzuszek, głowę czy stan skóry. Zapominają jednak o stopach, które - jak się okazuje - są niezwykle istotne w czasie rozwoju młodego człowieka.

- Problemy ze stopą to często jest dla specjalistów sygnał, że coś się dzieje nie tak w różnych częściach ciała. To jest zazwyczaj miednica i tułów. Miednica jest centrum ciała, wokół którego wszystko się dzieje, to jest kula, która jeśli się toczy nie tak, jak powinna, to konsekwencje są biodrach, kolanach stopach, ale także w zgryzie lub szyi – powiedział Paweł Zawitkowski.

Na co więc powinniśmy zwracać uwagę? Zdaniem specjalisty sprawa pierwsza to nieprzegrzewanie stóp i niezakładanie dziecku skarpet, gdy chodzi po domu. W ten sposób dajemy maluchowi możliwość pracy nad własnym ciałem.

 - Aparat ruchu rozwija się w ruchu, w związku z tym, jeżeli obciążymy ten aparat ruchu i zmusimy go do pracy, to będzie się dobrze rozwijał – wyjaśnił fizjoterapeuta.

Pocovidowy trening oddechowy z fizjoterapeutką
Pocovidowy trening oddechowy z fizjoterapeutką Ćwiczenia oddechowe dla osób, które przechorowały COVID-19 Źródło: Dzień Dobry TVN

Bardzo ważne są buty, jakie dobieramy na kształtujące się stopy. But musi cechować się elastyczną podeszwą w wymiarze podłużnym i poprzecznym – ma się skręcać i giąć. Musi pozwalać na swobodne, możliwie jak największe zgięcie grzbietowe i podeszwowe stopy. Ma też być lekki. Co z wkładkami ortopedycznymi? Większość dzieci nie musi ich nosić nawet, jeśli występują pewne niedoskonałości. Wkładka bowiem "rozleniwia" stopę. 

Płaskostopie a pozory – jak rozpoznać?

Płaskostopie to słowo, które często pojawia się w rozmowach rodziców. Stopy przylegające do ziemi nie zawsze muszą jednak oznaczać wadę.

- Bardzo często mówi się o płaskostopiu w momencie, kiedy dziecko ustawia kolanka do środka, wypycha brzuch, wtedy wszyscy mówią, że przyśrodkowe części stóp zapadają się do środka, do podłoża i to jest koślawość – mówił fizjoterapeuta, a następnie dodał, że w prosty sposób można to sprawdzić. Jak? - Jeżeli odcisk stopy będzie orzeszkowaty, będzie widać, że duża część obciążenia jest na zewnętrznej stronie stopy, to jest zdrowa stopa. Jeżeli odcisk będzie pełen, to w tym przypadku natychmiast należy iść do specjalisty – wyjaśnił nasz gość.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości