Potrawy świąteczne - co jeść w pierwszej kolejności?
Gdy bliscy najedzą się już do syta, czas odpowiednio zabezpieczyć pozostałą żywność i delektować się nią w kolejnych dniach. Warto wiedzieć, które potrawy należy zjeść w pierwszej kolejności. W ten sposób systematycznie "pozbędziemy się" jedzenia, bez jego marnowania.
Święta
Które dania powinniśmy zjeść najszybciej? Jak tłumaczy dietetyk Monika Stromkie (@Monika Stromkie_dietetyk), będą to przede wszystkim ryby smażone/pieczone, często przygotowywane na wigilię. - Możemy je zjeść jeszcze w pierwszy dzień świąt. Dłuższe przechowywanie sprawi, że będą niesmaczne, ale jest również ryzyko, że się zepsują - podkreśla.
Jak długo można przechowywać sałatkę jarzynową?
Według ekspertki sałatkę jarzynową należy zjeść do 2-3 dni od jej przyrządzenia, tak samo, jak ciasta z kremem. Słodkości nie powinny stać dłużej, ponieważ mogą się w nich namnożyć niebezpieczne drobnoustroje, będące przyczyną zatruć pokarmowych.
Przechowywanie wigilijnych dań
Są też potrawy, które możemy przechowywać dłużej niż ulubioną sałatkę czy ciasto. - Śledzie w oleju postoją w lodówce najdłużej. Jeśli kupiliśmy śledzie gotowe w plastikowym pudełku lub słoiku, to koniecznie należy sprawdzić "termin przydatności do spożycia", czyli "należy spożyć do ..." - zaznacza Monika Stromkie.
- Data jest wówczas dla nas wyznacznikiem, jak długo możemy trzymać je w lodówce. Jeśli robiliśmy je sami (w oleju), to maksymalnie po 5-7 dniach trzeba je zjeść. Krócej możemy przechowywać śledzie w śmietanie, około 2-3 dni - dodaje dietetyk.
Potrawy na wigilię - co zamrozić?Dietetyk podkreśla, że zamrozić możemy np. pierogi, uszka, wędliny, paszteciki i kapustę z grzybami lub grochem. Do zamrażalnika schowamy także makowce i serniki. - Innym sposobem na dłuższe przechowywanie potraw jest przełożenie ich do czystych słoików, zakręcenie i wekowanie - tłumaczy.
- Ten sposób sprawdzi się przy zupach, takich jak grzybowa czy barszcz czerwony. Wekować możemy również kapustę z grzybami/grochem, czy rybę po grecku - zaznacza. Nie powinniśmy mrozić również sałatki jarzynowej czy śledzi.
Monika Stromkie ostrzega, by nie spożywać produktów, na których dostrzeżemy pleśń. Taką potrawę trzeba wyrzucić, nie można podawać jej ani ludziom, ani zwierzętom.
- Usunięcie widocznej pleśni z powierzchni dania nic nam nie daje, gdyż cały produkt jest zainfekowanymi toksynami. Wewnątrz znajduje się grzybnia wgłębna oraz jej metabolity, w tym toksyczne dla nas mikotoksyny. Zjedzenie takiego produktu grozi zatruciem pokarmowym - podsumowuje dietetyk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Alergia atakuje także zimą. Objawy łatwo pomylić z przeziębieniem
- Jaką ciocią jest Ewa Chodakowska? Siostrzeńcy odpowiedzieli jednogłośnie
- Octy i oleje do picia to hit sieci. Jak je spożywać, by sobie nie zaszkodzić?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Maskot