Kawa to zaraz po wodzie, drugi najczęściej spożywany napój. Cenimy ją za smak i aromat. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej małej czarnej. Mówiąc o kawie, nie sposób jednak nie wspomnieć o kofeinie, a ta niestety w zbyt dużej ilości może być niebezpieczna. Sprawdź 5 sprawdzonych sposobów na usunięcie nadmiaru kofeiny z organizmu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaka ilość kawy jest bezpieczna dla organizmu,
- jakie są objawy przedawkowania kofeiny,
- jak sobie poradzić z jej nadmiarem w organizmie.
Zdrowie
Zdrowie
Po kawę sięgamy najczęściej rano, ale także w ciągu dnia, kiedy dopada nas zmęczenie, wtedy też najbardziej doceniamy działanie zawartej w niej kofeiny. Pobudza ona bowiem organizm, poprawia sprawność myślenia i znacznie zmniejsza uczucie zmęczenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Jaka ilość kawy jest bezpieczna dla organizmu?
Wpływ działania kawy na nasz organizm uzależniony jest od wielu czynników, takich jak ogólny stan naszego zdrowia, wiek, masa ciała, a nawet geny i palenie papierosów.
Dawka uznawana za optymalną to 2 maksymalnie 3 filiżanki dziennie. Choć istnieje dawka śmiertelna raczej trudno ją przekroczyć, ponieważ musielibyśmy spożyć aż ok. 50-60 filiżanek. Jednak już więcej niż 3 na kawy na dobę, może przynieść fatalne skutki. Warto też pamiętać, że kawa, kawie nie równa. Jej moc zależy od sposobu palenia ziaren, metod zaparzania, a ilość wypitej kawy różni się w zależności od pojemności kubka czy filiżanki.
Jakie są objawy przedawkowania kofeiny?
Każdy, kto choć raz w życiu przekroczył dozwoloną dawkę kofeiny, wie, że skutki jej przedawkowania nie należą do przyjemnych. Do najczęściej występujących zaliczamy:
- kołatanie serca,
- drżenie dłoni,
- ból brzucha,
- biegunka,
- podwyższone tętno,
- duszności,
- przyspieszony oddech,
- napięcie w klatce piersiowej,
- uczucie niepokoju,
- depresja,
- bezsenność
- brak koncentracji,
- zawroty głowy,
- zgaga,
- suchość i nieprzyjemny zapach z ust.
Nie należy zapominać, że nie tylko kawa zawiera kofeinę. Substancja występuje także w niektórych napojach gazowanych typu cola, energetykach, herbacie, kakao, czekoladzie, a także popularnych lekach przeciwbólowych czy gumie do żucia.
Jak usunąć nadmiar kofeiny z organizmu
W skrajnych przypadkach nadużycia kofeiny niezbędna będzie konsultacja lekarska, jednak zazwyczaj wystarczy w pierwszej kolejności:
- odstawić kawę i wszelkie produkty zawierających kofeinę,
- wskazane jest picie dużej ilości wody, ewentualnie naparu z liści melisy,
- spożywanie posiłków bogatych w białko,
- dobrze jest także wprowadzić suplementy diety uzupełniające niedobory. Choć nie jest naukowo udowodnione, że witamina C jest rzeczywiście skuteczna w walce z konsekwencjami przedawkowania kofeiny, to często jest ona wspominana przez specjalistów, jako pomocna w walce ze skutkami jej nadmiaru,
- bardzo ważny jest ruch na świeżym powietrzu i wypoczynek na łonie natury, oraz regenerujący sen.
Wiele osób zastanawia się, po jakim czasie schodzi kofeina. Tu również podobnie jak w pytaniu o jej bezpieczną ilość, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tempo neutralizowania kofeiny jest inne u kobiet i u mężczyzn. Kobiety nawet o 20-30% szybciej pozbywają się nadmiaru kofeiny z organizmu niż mężczyźni. Proces ten zwalnia dwukrotnie w wypadku pań stosujących antykoncepcję hormonalną. W przypadku ciąży jest to nawet trzykrotnie wolniejszy czas. Dlatego lekarze często zalecają zupełną rezygnację z kawy w tym okresie. Także osoby z chorobami serca, schorzeniami wątroby powinny z niej zrezygnować . Ciekawostką są jednak osoby palące. W ich przypadku czas potrzebny na pozbycie się kofeiny wynosi zaledwie 3 godziny.
Najważniejsza jest zasada umiaru. Kofeina w ilości optymalnej, czyli do maksymalnie 300 mg na dobę, może poprawić nastrój, mieć zbawienny wpływ na koncentrację i trawienie, ale w większej ilości jest niekorzystna dla zdrowia, jak wszystko, co w nadmiarze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kolekcjonuje łyżeczki od 40 lat. "To jest niemożliwe, żeby je policzyć"
- Czym zastąpić kawę? "Sok z pietruszki w połączeniu z imbirem daje niezłego kopa"
- Czym się kierować przy wyborze kawy? Poznaj porady eksperta
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: alvarez/Getty Images