Profilaktyka zdrowia

Jaka ilość kawy korzystnie wpływa na nasze serce? Badacze znają odpowiedź

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN Meteo
filiżanka kawy

Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Badacze z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie postanowili sprawdzić, ile kaw dziennie wypijać, aby skorzystały na tym serce i cały układ krążenia. Naukowcy wskazali także, która kawa jest najbardziej wartościowa.

Jak picie kawy wpływ na układ krążenia?

Analizy naukowców z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie objęły dane zbierane przez 11 lat. Uwzględniono w nich obserwacje niemal 469 tysięcy osób, którym na początku badania nie doskwierały choroby serca i układu krążenia. Steffen Petersen z londyńskiego Queen Mary University, który koordynował prace, stwierdził, że jak na razie nie pojawiły się obszerniejsze badania dotyczące wpływu picia kawy na pracę serca i układu krążenia. Spośród osób, które spożywały kawę w umiarkowanych ilościach - od pół do trzech filiżanek - ryzyko śmierci było niższe o 12 proc. w porównaniu z osobami, które wcale nie spożywają tego napoju. Z kolei ryzyko zgonu z powodu problemów sercowo-naczyniowych było o 17 proc. niższe, a ryzyko udaru o 21 proc. - poinformował Uniwersytet Semmelweisa na Węgrzech, powołując się na swoją doktorantkę Judit Simon - główną autorkę badań.

Dzięki badaniom rezonansem magnetycznym udało się sprawdzić, czy regularne spożywanie kawy wpływa na strukturę i pracę serca. Okazało się, że picie tego napoju w umiarkowanej ilości jest korzystne dla serca - zaznaczył dyrektor Kliniki Obrazowania Medycznego na Uniwersytecie Semmelweisa Pal Maurovich-Horvat.

Stwierdzono także, że kawa zawiera minerały i przeciwutleniacze, które mogą zmniejszać u pijącego ten napój ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę typu drugiego i demencję. Naukowcy zauważyli, że dzięki zawartości kofeiny, która ma właściwości tłumiące apetyt, mniej ludzi może cierpieć z powodu otyłości. Jak zwrócił uwagę Maurovich-Horvat, wśród osób pijących więcej niż trzy filiżanki dziennie nie stwierdzono wymienionych pozytywnych zależności, ale też nie zaobserwowano zależności negatywnych.

Wszystko o kawie

Najlepsze przepisy na zimowe kawy
Najlepsze przepisy na zimowe kawyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Która kawa jest najzdrowsza?

Stypendystka Queen Mary University Zahra Raisi-Estabragh zaznaczyła, że warto zwrócić uwagę na to, jaką kawę się pije. - O ile stwierdziliśmy zależność między spożywaniem umiarkowanych ilości kawy mielonej a spadkiem ryzyka zgonu, o tyle nie zauważyliśmy tego u osób pijących regularnie kawę instant. Przyczyny należy prawdopodobnie upatrywać w sposobie przetwarzania obu typów kawy, bo można w nich znaleźć inne substancje chemiczne - zaznaczyła.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Oscar Wong/Getty Images

Pozostałe wiadomości