Jej 15-letni syn jest uzależniony od marihuany
Patrycja jest mamą dwóch chłopców. W rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu Dzień Dobry TVN opowiedziała o trudnej drodze, jaką przechodzi wraz ze swoim młodszym synem, który jest uzależniony od marihuany. Chłopak miał dwanaście lat, kiedy z ciekawości sięgnął po specyfik. Potem uzależnił się od niego na dobre. Dziś ma piętnaście lat, a Patrycja robi co w jej mocy, by mu pomóc.
- Szukał akceptacji, poczucia własnej wartości poza domem, poza rodziną. Znalazł ludzi, którzy mu to dali i w ten sposób się wciągnął. W tej chwili pali praktycznie codziennie - wyjaśniła nasza redakcyjna koleżanka.
Patrycja nie może pogodzić się z tym, że wielu ludzi bagatelizuje działanie narkotyku, mówiąc, że to jest "tylko marihuana". Przyznała, że bardzo trudno jest walczyć z tym twierdzeniem.
- Najgorsze jest to, że tu nie ma miejsca na dialog, bo osoby, które to mówią, to są najczęściej osoby, które palą. To są osoby, które nie widzą tego problemu, a nie widzą, bo są zwyczajnie uzależnione. Marihuana przejmuje w pewnym sensie dowodzenie nad tą częścią myślenia, że coś jest nie tak. (...) Cały czas jest ta narracja, że to jest tylko marihuana - "mamo, przecież to wypisują na receptę". I nie da się walczyć z takim hasłem - stwierdziła Patrycja.
Jak czuje się matka dziecka uzależnionego od marihuany?
Choć wiele osób twierdzi, że jest to "tylko marihuana", to konsekwencje uzależnienia są ogromne. 15-letni syn naszej koleżanki ma za sobą próby samobójcze i pobyt w specjalistycznym ośrodku. Patrycja wie, co czuje matka, której dziecko chce odebrać sobie życie.
- Jakbym miała te emocje opisać od początku do końca, to najpierw jest milion znaków zapytania - "Dlaczego?", "Co zrobiłam źle?", "Gdzie popełniłam błąd?". Później jest wściekłość, a później smutek i bezsilność. Ta bezsilność jest najgorsza. Ten moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że jesteś z tym zupełnie sama. Wchodzisz do szpitala, ktoś kładzie przed tobą jeden dokument, ktoś inny kolejny dokument... - powiedziała.
Wyznała również, że nie wie, czym jest strefa komfortu i wolny czas. Jej telefon jest wyciszony, ponieważ boi się jego dźwięku. Obawia się, że słuchawce zabrzmi głos lekarza lub policjanta. Jak sama daje sobie z tym wszystkim radę?
- Zawsze powtarzam sobie: "a mam inne wyjście?" Nie mam. Od męża przemocowego, który pije, bije możesz odejść. Spakujesz walizkę i wyjdziesz. Zaczniesz swoje życie od nowa i to jest najlepsza rada dla wszystkich kobiet, które są w takiej sytuacji. Natomiast matka nie zostawi dziecka. Nie ma większej miłości niż matczyna. Kocha się bezwarunkowo - powiedziała Patrycja.
Nasza redakcyjna koleżanka przyznała, że osoby współuzależnione również powinny pójść na terapię. Tylko tak mogą się nauczyć rozmawiać o problemie i zrozumieć, że to nie w nich tkwi wina.
Prywatne leczenie wiąże się z ogromnymi kosztami. Nie każdego jednak stać na taki wydatek, dlatego potrzebne jest Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, które buduje Fundacja TVN. To miejsce, w którym dzieci i rodzice będą mogli znaleźć pomoc.
Pomoc dla najbardziej bezbronnych
Z policyjnych danych wynika, że w 2021 roku dzieci i nastolatki podjęły 1496 prób samobójczych. Podczas gdy walka z chorobami psychicznymi stanowi jedno z największych wyzwań, przed jakim stają tysiące dorosłych, trudno wyobrazić sobie cierpienie najmłodszych. Zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiemy stan psychiatrii dziecięcej w Polsce. Sytuację doskonale obrazuje reportaż TVN24 Cierpią. Są coraz młodsze będący częścią cyklu Depresja systemu. Wszystkie jego odcinki znaleźć można na platformie TVN24 GO.
Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży - jak wesprzeć budowę
Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Jest to jedno z działań podjętych w kierunku kompleksowej aktywności zmierzającej do poprawy sytuacji dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami. Jeśli chcesz ją wesprzeć, możesz:
- wysyłać SMS o treści "Pomagam" pod numer 7356 (koszt SMS 3,69 zł z VAT);
- wysyłać przelew na Telefon BLIK na numer 509 559 966;
- dokonać wpłaty na konto PL 25 1140 1010 0000 2581 1800 1001;
- bezpośrednio na stronie Fundacji TVN;
- na Facebooku i Instagramie Fundacji, klikając przycisk "przekaż datek".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Bartek Jędrzejak obala mity na temat depresji. "Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera"
- Kasia Sokołowska o macierzyństwie: "O tej roli marzyłam przez całe lata"
- Kobieta po operacji plastycznej zmarła z powodu "mięsożernej choroby". Lekarze umywają ręce
Autor: Karolina Kalatzi
Reporter: Karolina Kalatzi