Ubezpieczenie zdrowotne to niezwykle ważna kwestia, o której powinien pamiętać każdy z nas. Na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem warto rozważyć kwestię ubezpieczenia szpitalnego. Jaki jest jego zakres i dlaczego należy zwrócić na nie uwagę? Na pytania widzów Dzień Dobry TVN odpowiedział Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia.
Czym jest ubezpieczenie szpitalne?
Na rynku można wyróżnić kilka form ubezpieczeń. Mowa m.in. o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym definiowanym jako dostęp do świadczeń w ramach NFZ, jak i o dwóch wersjach ubezpieczenia prywatnego oferowanego przez specjalne towarzystwa.
- Pierwsza z nich to refundacja poniesionych kosztów w związku z zachorowaniem czy też z następstwami nieszczęśliwych wypadków. Ale jest też drugi model, w którym ubezpieczyciel zapewnia realizację leczenia szpitalnego we wskazanej sieci szpitali współpracujących czy też w szpitalach bezpośrednio należących do ubezpieczyciela - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia.
Jak można korzystać z ubezpieczenia szpitalnego? - Jeżeli otrzymamy skierowanie do szpitala, zgłaszamy wniosek o leczenie do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel ocenia je zgodnie z warunkami umowy i mówi: "Ok, możesz się leczyć". Koszty są pokrywane od razu i to jest właśnie ta różnica między tymi dwoma modelami. W pierwszym - wypłata świadczenia dopiero po odbytym leczeniu. To, o czym teraz mówimy, to jest model, który idzie krok do przodu. Zapewnia pokrycie kosztów już na samym starcie - tłumaczy ekspert.
Proces kwalifikacji do ubezpieczenia szpitalnego
Arkadiusz Tatar zapewnia, że polisa obejmuje zarówno sytuacje pilne, jak i planowe w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych, a proces ubiegania się o ubezpieczenie jest maksymalnie uproszczony.
- Wystarczy wypełnić wniosek. W przypadku indywidualnego zgłoszenia chęci zakupu polisy do wniosku dołączana jest również ankieta medyczna, gdzie ubezpieczyciel pyta się o nasz stan zdrowia. (...) Na podstawie tej ankiety wystawiane są warunki dla polisy. Pacjenci nie są dodatkowo konsultowani. Nie ma dodatkowych badań diagnostycznych przed przyjęciem - zaznacza gość Dzień Dobry TVN.
Więcej informacji na temat wspomnianego ubezpieczenia znajdziesz na stronie LUX MED.
Czat z ekspertem
Co w sytuacji ataku wyrostka robaczkowego? Czy ubezpieczenie to obejmie?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Ubezpieczenie to obejmie. Jest to sytuacja pilna, która nie podlega karencji 3 miesięcznej.
Czy to ubezpieczenie obejmuje tylko pobyt po wypadku czy też zaplanowany pobyt
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Prywatne ubezpieczenie szpitalne obejmuje zarówno hospitalizacje pilne jak i planowe.
Czy proces przystąpienia do ubezpiecznia jest skomplikowany ?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Proces przystąpienia jest prosty. W przypadku indywidualnego zgłoszenia należy wypełnić wniosek oraz dołączoną do wniosku ankietę medyczną. W tej ankiecie ubezpieczyciel pyta o stan naszego zdrowia. To jest uproszczona forma weryfikacji bez dodatkowych konsultacji medycznych.
Witam nie mam ubezpieczenia ZUS ponieważ jestem zadłużony po covid czy dodatkowe ubezpieczenie daje mi możliwość korzystania z opieki zdrowotnej przy zadłużeniu ZUS
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Prywatne ubezpieczenie szpitalne działa we wskazanej sieci szpitali, bo tylko w niej ubezpieczyciel opłaca nasze leczenie szpitalne. W całej Polsce to 15 szpitali własnych, w przypadku ubezpieczenie szpitalnego "Pełna Opieka". Do tego ponad 90 szpitali współpracujących.
Jak długo trzeba opłacać składkę ubezpieczenia, aby móc uzyskać refundację kosztów leczenia szpitalnego (np. operacja prostaty)?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: W przypadku choroby czy nieszczęśliwego wypadku, który wystąpiły już po zakupieniu polisy, stosujemy 3 miesięczną karencję. Czyli po tym okresie ubezpieczyciel zrealizuje nasze przyjęcie do szpitala. Ważna rzecz: jeśli dana choroba była obecna PRZED polisą, wtedy ubezpieczyciel stosuje wyłączenia. Wyłączenie może mieć różny okres, od 12 miesięcy w górę.
Jak działa ścieżka ubezpieczenia - jak zgłosić zdarzenie, co robi wtedy ubezpieczyciel?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Jeżeli otrzymamy skierowanie na leczenie szpitalne, prosimy o zgłoszenie się do Koordynatora Opieki Szpitalnej, który pomoże nam wypełnić wniosek. W ciągu 3 dni KOS wróci do nas z odpowiedzią na temat leczenia. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, wtedy Koordynator ustali z nami terminy badań i konsultacji, jeśli takie będą potrzebne przed przyjęciem do szpitala. Pomoże w ustaleniu terminu przyjęcia do szpitala. Hospitalizacja najczęściej rozpoczyna się w ciągu 30 dni. W trakcie hospitalizacji dalej będzie się kontaktować z wybranymi przez nas osobami. Po zakończeniu leczenia szpitalnego zorganizuje nam wizyty kontrolne, zapewni transport medyczny i np. rehabilitację po zabiegach.
Czy seniorzy 70-90 są przyjmowani przez ubezpieczyciela i pod jakimi warunkami i jakie to są koszty?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Polisa szpitalna jest dostępna do 70 roku życia. Bierze się to z kalkulacji ryzyka przez ubezpieczyciela. Gdyby ubezpieczenie obejmowało osoby po 70 roku życia składka musiałaby być bardzo wysoka.
Czy niemając ubezpieczenia zdrowotnego z NFZ a kupując taki pakiet mogę korzystać z lekarzy ?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Najlepsza opcja to mieć i jedno i drugie. I ubezpieczenie w NFZ i prywatne ubezpieczenie szpitalne. W takiej sytuacji prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje komfort i bezpieczeństwo, bo pomaga w organizacji przyjęcia do szpitala oraz w niektórych przypadkach znacznie skraca terminy przyjęcia na zabieg. Taka polisa prywatna oferuje leczenie operacyjne, ale niezabiegowe. Ona skupia się na najczęstszych schorzeniach albo najczęstszych urazach (np. ortopedycznych). Leczenie niezabiegowe to np. przyjęcie na oddział kardiologiczny w celu stabilizacji stanu zdrowia, czy przyjęcie z powodu nieskutecznego leczenia ambulatoryjnego.
Czy zabiegi proktologiczne wszystkie są objęte ubezpieczeniem.Czy zabiegi w szpitalu Św.Elzbiety są w pakiecie a konkretnie zabiegi wykonywane przez prof.Kolodziejczak.Jaki czas karencji i kwota miesięczna.
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Szanowna Pani, Nie wypowiadamy się dziś na temat konkretnych szpitali i konkretnych specjalistów. Jeśli chodzi o ubezpieczenie szpitalne i zabiegi proktologiczne, to są one dostępne w ramach takiego ubezpieczenia. Jednak ważna rzecz jest taka, czy dana choroba wystąpiła przed ubezpieczeniem, czy w jego trakcie. Od tego zależy decyzja ubezpieczyciela - zgodnie z warunkami danej umowy.
W czym jeszcze może nam pomóc KOS?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Koordynator Opieki Szpitalnej pomaga nam wypełnić wniosek o leczenie. Przekazuje informacje nt. leczenia. Organizuje niezbędne przed hospitalizacją badania diagnostyczne. Pomaga w umówieniu terminu przyjęcia do szpitala. W trakcie hospitalizacji pozostaje w kontakcie z nami lub jeśli pacjent wyrazi zgodę, pozostaje w kontakcie z naszymi bliskimi.
Czy ubezpieczenie szpitalne to tylko diagnostyka i leczenie?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: Nie. W najnowszych ubezpieczeniach szpitalnych ubezpieczyciel proponuje nam również koordynację, czyli realną pomoc w organizacji leczenia szpitalnego. Także pilną pomoc 24h/7. W przypadku, gdy nie skorzystamy z ubezpieczenia, zaproponuje nam np. przegląd szpitalny naszego stanu zdrowia.
Co to znaczy all risk w ubezpieczeniu szpitalnym?
- Arkadiusz Tatar, Dyrektor Medyczny LUX MED Ubezpieczenia: W skrócie: all-risk polega na tym, że w umowie nie ma zamkniętego katalogu procedur, jak i nie ma sum ubezpieczenia do nich przypisanych, czyli ubezpieczyciel nie ma górnej granicy kosztów naszego leczenia. Zamiast tego ubezpieczyciel informuje nas, czego nie zrealizuje opisując to w warunkach umowy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zadzwonił do drzwi, poprosił o wodę, a po chwili zaatakował. Sceny rodem z "Mechanicznej pomarańczy"
- "Pupa nadal czerwona?", "moje pieski tak robią". Rodząca skandalicznie potraktowana przez personel
- Miał zapalenie wyrostka, ale odesłano go do domu. "Czułem, że mogę umrzeć"
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN