Zdrowie

Problemy z nerkami i tarczycą. Co jeszcze oznaczają bruzdy na języku i zmieniony kolor nalotu?

Zdrowie

Autor:
Justyna
Piąsta
Co można wyczytać z języka?
Co można wyczytać z języka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

W medycynie chińskiej wygląd języka jest doskonałym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia człowieka, a także podstawą do diagnozy wielu schorzeń. Znaczenie ma struktura jego powierzchni, kolor, a także ilość nalotu. O tym, co można wyczytać z języka, powiedziała w Dzień Dobry TVN terapeutka medycyny chińskiej, Joanna Brejecka-Pamungkas.

Co można wyczytać z języka?

Zdrowy język ma kolor różowy i pokryty jest cienkim, białym nalotem. Zdaniem naszego gościa jakakolwiek zmiana dotycząca barwy może świadczyć o różnych stanach chorobowych. - Niebieski, fioletowy osad (...) oznacza wychłodzony organizm. Jeżeli mamy cały język pokryty białym nalotem, który jest grubszy i zakrywa różowy kolor, to może on świadczyć o świeżym ataku wirusa, o przeziębieniu. (...) Z kolei żółty nalot to takie cięższe infekcje np. ropne, angina, stany zapalne migdałków, zatok - wyjaśniła terapeutka.

mapa języka człowieka
chińska mapa języka Źródło: Dzień Dobry TVN

Kształt i grubość języka

Co ciekawe, nie tylko kolor nalotu może się zmieniać w zależności od stanu zdrowia, ale również kształt i grubość języka. - Nie chcemy, żeby był on zbyt cienki, bo to może oznaczać osłabienie, anemię. Jeżeli odbudujemy zasoby żelaza w organizmie, wzmocnimy się, to język też zmieni swoją grubość. Oczywiście, mamy daną pewną predyspozycję przy urodzeniu, ale później, w miarę jak nim gospodarujemy, to się zmienia - powiedziała Joanna Brejecka-Pamungkas. - Terapeuta patrząc na język, pyta, co się wydarzyło w przeszłości, jak osoba się czuje teraz. Miałam pacjentkę, która ma okropny wygląd języka, natomiast od wielu lat czuje się bardzo dobrze, ma dobre wyniki badań, ale to jest pokłosie pewnych obciążeń chorób, które przebyła w dzieciństwie i odcisnęły one piętno w organizmie - dodała ekspertka.

Na języku widoczne są także bruzdy pionowe lub poziome. Co sygnalizują? - Poprzeczne świadczą o niedoborze nawilżenia, mówimy tutaj w kontekście osłabienia nerek, energetyki organizmu, co może się manifestować np. przez problemy z tarczycą czy ginekologiczne. Kiedy mamy nieregularne bruzdy w różnych miejscach, to może oznaczać osłabienie układu pokarmowego, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia związane z trawieniem, wydalaniem, wchłanianiem. Kiedy mamy głęboką bruzdę pionową i od niej rozchodzą się bruzdy porzeczne, mniejsze, to znaczy o silniejszym osłabieniu, chorobie przewlekłej - podkreśliła terapeutka medycyny chińskiej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: 4FR/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości