W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.
Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego 25 proc. Polaków choruje na otyłość. Jesteśmy też najszybciej tyjącym narodem w Europie. Niestety wiele polskich szpitali nie jest gotowa na to, aby leczyć bardzo otyłych pacjentów. W czym tkwi problem? Jak lekarze podchodzą do chorujących na otyłość? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: bariatra prof. Mariusz Wyleżoł z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Remigiusz Ciupek, który schudł 70 kilogramów.
Jest lekarzem pulmonologiem i jednocześnie DJ-em. Poznajcie Dominika Siergiejko, znanego też jako DJ Shum. Jak łączy życie prywatne z pracą w szpitalu i byciem DJ-em? Jak reagują na niego ludzie, gdy dowiadują się, że jest lekarzem i DJ-em w jednym?
Pacjentka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie spodziewała się bliźniąt. Niestety jedno z nich zmarło w ok. 19 tygodniu ciąży i doszło do poronienia. Lekarze zdecydowali się na wykonanie skomplikowanego zabiegu zahamowania akcji porodowej, dzięki któremu kobieta mogła utrzymać i urodzić drugie dziecko. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Waśniewskiego i dra Norberta Derę, aby powiedzieli nam o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Dlaczego jest on taki ryzykowny? Przez ile tygodni lekarzom udało się utrzymać tę ciążę? W jakim stanie urodziło się drugie dziecko?
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie tworzy protezy rąk za pomocą drukarek 3D. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej niezwykłej pracy. Jak działają protezy? Ile kosztują?
Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Do szczecińskiego szpitala trafiła kobieta z dużym guzem piersi, która przez dwa lata leczyła się u znachora diagnozującego choroby na podstawie koloru tęczówki oka. Dlaczego niektóre osoby tak bardzo wierzą w leczenie alternatywne? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: specjalistą w zakresie alergologii i dermatologii dr Danutą Myłek oraz prezesem Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michałem Sutkowskim.
Od 1 października nastąpią zmiany w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Jakie? Czy zmiany będą korzystne dla pacjenta? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Rzecznik Prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.
Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
Niedawno kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że niektórzy lekarze pracują nieprzerwanie nawet przez sto godzin. Najwięcej godzin w pracy spędzają lekarze rezydenci. Co jest przyczyną takiej sytuacji? Czy są przepisy regulujące czas pracy lekarzy? Ile zarabiają lekarze stażyści? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza rezydenta chirurgii ogólnej Krzysztofa Hałabuza oraz lekarza stażystę i rzecznika prasowego Porozumienia Rezydentów Joannę Matecką. Na ilu etatach pracują nasi goście?
Gratulujemy i podziwiamy! Dr n. med. Mateusz Hołda jest pierwszym Polakiem, który został doktorem nauk, nie będąc jeszcze magistrem! O tym, jak to było możliwe, dlaczego chce zostać lekarzem i czy planuje wyjazd z Polski, opowiedział, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Kindze Rusin i Andrzejowi Sołtysikowi.
O głos trzeba dbać. Jak to robić? Jak sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze struny głosowe? Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na głos? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: otolaryngologa dra Norberta Górskiego i laryngologa dra Martę Grotthuss.
Czy czeka nas rewolucja w systemie zwolnień lekarskich? Na czym miałoby polegać rozwiązanie proponowane przez pracodawców, żeby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne? Czy Polacy często symulują chorobę? Na pytania dotyczące ewentualnych zmian w L4 odpowiedział nam Paweł Blajer.
Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Dlaczego na przełomie zimy i wiosny czujemy się ospali i pozbawieni energii? Podobno to wina przesilenia wiosennego. To prawdziwe zjawisko czy miejska legenda? W Dzień Dobry TVN lekarz Łukasz Durajski potwierdził istnienie tego zjawiska i powiedział, jak zimowy brak naturalnego światła, zmiana temperatury, długości dnia i ciśnienia wpływają na nasz organizm. A co na to wszystko astrologia? O tym astrolog Anna Grtzywaczewska-Ciuciura znana również jako Merkuria.
Choroba rzadka to taka, która dotyka mniej niż 5 na 10.000 osób. Do tej pory zidentyfikowano około 8 tysięcy takich chorób. W Polsce na choroby rzadkie cierpi nawet do 3 milionów osób... O problemach z jakimi borykają się chorzy: właściwą diagnozą, kłopotach z dostaniem się do specjalistów czy brakiem leków lub ich wysoką ceną rozmawialiśmy z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jolantą Sykut-Cegielską, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Pediatrii Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka i Małgorzatą Rybarczyk-Bończak, mamą chorego na SMA Szymona.
Na 3,5 roku wiezienia skazany został właśnie Marek H. - znachor, który zdaniem sądu przyczynił się do śmierci półrocznej Magdy. Co powoduje, że nadal zwracamy się o poradę do znachorów? Kto i dlaczego decyduje się na takie "leczenie"? O medycynie alternatywnej rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas.
Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!
Onkolog z Gdańska jest podejrzewany o molestowanie kobiet chorych na raka. Pacjentki miał wykorzystywać głównie w swoim gabinecie. Pokrzywdzonych może być wiele kobiet. O sprawie rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem i psychoterapeutą Dominikiem Geblerem. Jak można sobie poradzić z traumą bycia molestowanych w obliczu ciężkiej choroby?
Stan wojenny był trudnym czasem dla bardzo wielu Polaków. Jak zapamiętali go goście Dzień Dobry TVN: kardiochirurg dr Grzegorz Religa i chirurg plastyk dr n. med. Janusz Sirek? Jak działała wtedy służba zdrowia?
Profesor Robert Rejdak to specjalista w skomplikowanej chirurgii zaćmy oraz siatkówki. W swoim życiu przeprowadził ponad 25 tys. interwencji chirurgicznych. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby powiedział o swojej profesji. Czy o oczach wie już wszystko? Pamięta swoją pierwszą operację? W jakich sytuacjach oko cierpi najbardziej? Jak wygląda zabieg na oku? Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Piotr Kraśko zdecydował się na operację oczu, dzięki której pozbył się wady wzroku.
Od jakiegoś czasu trwa dyskusja dotycząca szczepienia dzieci. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza pediatrę Tomasza Sławatyńca i blogerkę Martę Lech-Maciejewską, aby powiedzieli dlaczego warto szczepić i gdzie szukać informacji na temat szczepień. Od 2017 r. do kalendarza szczepień obowiązkowych dochodzą pneumokoki. Które dzieci obejmą te szczepienia?
Z danych statystycznych wynika, że w Unii Europejskiej Polska ma najmniej lekarzy w przeliczeniu na pacjenta - na tysiąc mieszkańców średnio przypada ich zaledwie dwóch. Wyniki te mogą się pogorszyć, ponieważ coraz więcej lekarzy opuszcza nasz kraj. O sytuacji lekarzy w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej dr. n. med. Maciejem Hamankiewiczem i przewodniczącym Porozumienia Rezydentów Damianem Pateckim. Dowiedzieliśmy się, ile zarabia lekarz pracujący w Polsce. Czego domagają się od rządzących?
Dzięki chirurgii refrakcyjnej lekarze są w stanie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy specjalistów chorób oczu: Ewelinę Maj i Tomasza Goździewicza, aby zapytać ich o skuteczność laserowej korekcji wad wzroku. Czy zabieg jest bolesny? Jak długo trwa? Ile kosztuje? Po jakim czasie od zabiegu pacjent zaczyna widzieć lepiej? Czy po zabiegu wada może wrócić?
Wyjazdy zagraniczne, zwłaszcza w rejony tropikalne, niosą ze sobą ryzyko zarażenia się lokalnymi chorobami. W studiu Dzień Dobry Wakacje dr Paweł Grzesiowski powiedział, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przygotowując się do wyjazdu. Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy pomyśleć o egzotycznej wyprawie, by zdążyć, przygotować się do niej pod względem zdrowotnym?
Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.
Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.
Profesor Janusz Skalski to świetny kardiochirurg dziecięcy. Wiedzą to najlepiej jego mali pacjenci i ich rodzice. W Dzień Dobry TVN powiedział o powodach wyboru kardiochirurgii, strachu przed każdą operacją i rodzicach, którzy nie chcieli, aby ratował ich dziecko.
Sześć tysięcy wenflonów, pięć tysięcy rolek bandaży, sto pięćdziesiąt litrów przelanej, sztucznej krwi, a to wszystko w dziesięciu tysiącach scen w pięciuset odcinkach serialu "Szpital". I to właśnie z tej okazji Katarzyna Jaroszyńska wybrała się na jego plan. Reporterka Dzień Dobry TVN zapytała aktorów o specyfikę gry w tego typu serialu. Zobaczcie, co wydarzy się w jubileuszowym odcinku.
Naszym gościem, w cyklu "Udana operacja", była dziś prof. Anita Olejek, szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego, Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Szpital w Bytomiu to placówka, w której przeprowadzono pionierskie w skali Europy operacje, m.in. zabiegi na płodzie w łonie matki, które miały na celu skorygowanie wad rozwojowych. Czy to skomplikowany zabieg?