Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?
Eksperyment przeprowadzony w jaskini we francuskich Pirenejach, miał na celu zbadanie, jak ludzki mózg radzi sobie bez światła słonecznego i poczucia czasu. Uczestnicy projektu: Margaux Romand-Monnier i Christian Clot w rozmowie z Anną Kalczyńską zdradzili szczegóły projektu i podzielili się wnioskami płynącymi z projektu.
Pandemia to wyjątkowo ciężka próba dla związków. Więcej się kłócimy, dostrzegamy swoje wady. Izolacja i trwający od wielu miesięcy lockdown nie ułatwiają niestety zadania. Pewna pochodząca z Ukrainy para zdecydowała się stworzyć dla swojego związku ekstremalne warunki i przykuli się do siebie łańcuchem. Czy to dobra strategia? Zapytaliśmy naszego eksperta Piotra Mosaka.
Na początku grudnia władze Chin zapowiedziały ogromny projekt eksperymentalny dotyczący modyfikacji pogody. Do 2025 r. sztucznie wywoływane opadów deszczu i śniegu ma być możliwe nad powierzchnią blisko 5,5 mln km kwadratowych. W jaki sposób Chińczycy chcą zapanować nad pogodą? Czy ich projekt może okazać się skuteczny? Na te pytania odpowiedział nam prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery.
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Doskonale wie o tym popularyzator nauki Karol Wójcicki, który wraz z córką Adrianną zaprezentowali widzom kilka świątecznych eksperymentów. Było iście czarująco!
Wielu pacjentom szpital pomógł, ale zwracamy uwagę na to, że mogło dojść do eksperymentu - tak o poznańskiej placówce mówił w TVN24 Łukasz Cieśla z "Superwizjera". Jaki nielegalny proceder dziennikarze zdemaskowali w reportażu?
Połączyła ich wspólna pasja do kosmosu. Zaczynali od skromnych projektów na uczelni. Teraz mogą pochwalić się współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną. Polacy są autorami projektu Dream. Ich eksperyment miał za zadanie sprawdzić, jak wiercić w skałach, które latają w kosmosie. Koncepcję swojego eksperymentu wymyślili podczas wspólnego posiłku. Nad czym teraz pracują?
Asia studiuje i pracuje. Zdarza się jej więc "zarwać" noc. Zgodziła się wziąć udział w naszym eksperymencie. Porównaliśmy jej zachowanie po 30 godzinach bez snu z tym, jak zachowuje się wyspana. Asia wykonywała proste czynności takie jak: robienie makijażu czy ćwiczenie. Postarała się również odpowiedzieć na proste pytania. Nad eksperymentem czuwał dr n. med. Krzysztof Czarnobilski. Jak brak snu wpłynął na motorykę i koordynację ruchów oraz logiczne myślenie dziewczyny?
Czy można zobaczyć dźwięk? Postanowiliśmy to sprawdzić wspólnie z Krystyną Czubówną i jej wnuczkami: Zosią i Helenką. Poznajcie kilka prostych eksperymentów, które odpowiedzą nam na to pytanie. Przeprowadźcie je w domu ze swoimi dziećmi.
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego olbrzymie kontenerowce utrzymują się na wodzie? Jak to się dzieje, że te ciężkie statki nie idą na dno? Tematem gęstości i wyporności zajęły się Krystyna Czubówna oraz Zosia i Helenka, a w studiu Dzień Dobry TVN o różnicach między wodą słoną i słodką opowiedziała nam Monika Borecka z Centrum Nauki Kopernik.
W naszym nowym cyklu pokażemy, że nauka może być fascynująca, a domowe eksperymenty - "Dziecinnie proste"! Wspólnie z Krystyną Czubówną, jej wnuczkami: Zosią i Helenką oraz ekspertami z Centrum Nauki Kopernik zaprezentujemy Państwu ciekawe doświadczenia, które można bezpiecznie przeprowadzić w domu. Dziś dowiedzieliśmy się, czy wulkany są potrzebne, a Monika Borecka z CNK pokazała nam jak zrobić "Domowy wulkan". Zobaczcie
Mleko matki zawiera białko, węglowodany, tłuszcze i - co szczególnie ważne dla noworodka - przeciwciała. Pokarm od mamy, w pierwszym okresie życia dziecka, jest dla niemowlęcia na wagę złota. Ale skąd wiadomo, że dziecko się najada? Wyjaśnia to Anna Kotlińska, położna i specjalistka od laktacji. Z pomocą akustyka Marcina Zastawnika z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadziła eksperyment laktacyjny. Do udziału w nim zaproszono karmiące mamy.
W Holandii uczniowie i studenci mogą mieszkać w domach opieki dla seniorów, ale pod jednym warunkiem. Otóż muszą odpracować co najmniej 30 godzin na rzecz osób starszych. Ten eksperyment okazał się strzałem w dziesiątkę. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy "Dziarskiego Dziadka" Antoniego Huczyńskiego, pedagoga i terapeutę Jarosława Starkówa oraz jego córkę, 12-letnią Marysię, by zapytać, co taki kontakt daje dwóm stronom i, co młodzi ludzie mogą zaoferować seniorom.
Świetny fotograf i aparat za kilka złotych - czy z tego połączenia mogą wyjść świetne zdjęcia? Postanowiła to sprawdzić dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz, która przetestowała znanego w Europie fotografa Damiana Chrobaka. Zobaczcie, co wyszło z tego eksperymentu.
Amnesty International przeprowadziło eksperyment, w ramach którego posadziło na przeciwko siebie dwie osoby, by przez 4 minuty patrzyły sobie w oczy. Jedna z nich była uchodźcą, druga obywatelem Europy. Jak reagujemy patrząc drugiemu człowiekowi prosto w oczy? Które miejsce w rankingu tolerancji wobec uchodźców zajmuje Polska? Naszymi gośćmi były Aleksandra Górecka i Katarzyna Wac.
Pod Tarnowem ma powstać największa w Europie baza dla astronautów. W wiosce księżycowej zamieszkają ci, którzy chcą się poczuć jak w kosmosie. W rolę astronautów chce się wcielić aż 50 osób. W projekcie udział może wziąć jedynie sześciu śmiałków. Jakie powinni spełniać warunki? Dlaczego tak bardzo zależy im, by wziąć udział w tym projekcie badawczym? Jaki eksperyment ma cel? I ile ma potrwać? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Tomasz Janowski, architekt, który chciałby zamieszkać w bazie księżycowej, Kamil Muzyka, specjalista ds. prawnych, również chciałby zamieszkać w bazie księżycowej.
Według statystyk w 2015 roku - ok. 11 tys. mężczyzn było ofiarami przemocy domowej. Prawdopodobnie dane te nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, ponieważ wielu panów nie przyznaje się do tego, że są bici, czy wyśmiewani przez partnerki. Gości Dzień Dobry TVN psychoterapeutę i szefa Fundacji Masculinum Jacka Masłowskiego oraz socjologa Tomasza Sobierajskiego zapytaliśmy o formy przemocy wobec mężczyzn i powody większego przyzwolenia na agresywne zachowanie kobiet niż mężczyzn. Marcin Prokop zdradził, co zamiast ręki podniosła na niego Dorota Wellman.
Hyen Pham i Marcin Nguyen przeprowadzają eksperymenty i nagrywają instruktażowe filmiki, które publikują w internecie. Robią to po to, by wytłumaczyć skomplikowane, naukowe zjawiska w przystępny sposób. Hyen i Marcin zaprezentowali w Dzień Dobry TVN kilka doświadczeń. Czy wiecie dlaczego zimą jest zimno lub, jak chodzić po surowych jajach, by te nie pękły? Czym jest płyn nienewtonowski i jak go zrobić?
Vloger Rafał Jarząbek zarejestrował się na czacie jednego z portali, podając się za 13-letnią Gosię. Na jego post odpowiedziało wielu starszych mężczyzn, którzy chcieli się z nim umówić. Wybrał Marcina. Spotkał się z nim i doprowadził na policję. Dlaczego Rafał wybrał właśnie jego? Inspektora Krzysztofa Hajdasa z Komendy Głównej Policji zapytaliśmy o profil psychologiczny pedofila. Czy dowodem w sprawie przeciwko pedofilowi wystarczy sam zapis rozmowy z nim?
Co zrobić, by wykonany w domu statek, bez naszej pomocy, wpłynął do butelki? Zobaczcie to w eksperymencie eksperta Dzień Dobry TVN fizyka Tomasza Rożka.
Gwyneth Paltrow postanowiła przeżyć tydzień za 29 dolarów, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi ok. 107 zł. Na co je przeznaczyła? Czy jej lista zakupów jest podobna do tej, którą stworzyły - zapytane przez dziennikarza Dzień Dobry TVN Filipa Chajzera - Polki? Według jednej z pań, Polak wydaje tygodniowo na wyżywienie około 50 zł. Co Filip kupił za tę kwotę? Do jakich wniosków doszedł w połowie eksperymentu? Jak Filip podsumował akcję aktorki?
Jutro w Dzień Dobry TVN: niezwykły eksperyment Uli Chincz - ile jest w stanie znieść porwany człowiek? W programie także: Kinga Rusin w szczerym wywiadzie z Iranką, która postanowiła się zbuntować, ratownictwo medyczne dla zwierząt oraz bielizna wyszczuplająca dla mężczyzn. Zaczynamy jutro o 8.00! :-)
Jazda polska to nasza specjalność narodowa. Połączenie fantazji ułańskiej z chamstwem. Wraz z Maćkiem Dąbrowskim - Człowiekiem Wargą przeszukaliśmy internet, by znaleźć to, co w Polakach za kółkiem boli najbardziej. Następnie stwierdziliśmy, że pokażemy, co by było, gdybyśmy chodzili tak, jak niektórzy jeżdżą. Oto wyniki eksperymentu :)
Deszcz i śnieg mają swój początek w chmurach. Ale żeby para wodna zmieniła się w opady potrzeba czegoś jeszcze. Czego? O tym w studiu Dzień Dobry TVN Tomasz Rożek z asystentami. Wybudował też w domu wulkan! Czy wybuchł?
Po skończonej służbie wracał do domu. Na poboczu leżał nieprzytomny mężczyzna. Nikt nie zwrócił na niego uwagi. Zatrzymała się tylko jedna osoba. Postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę w naszym kraju panuje taka znieczulica, jak wskazują na to liczne relacje.
Słynie z niekonwencjonalnych eksperymentów: lądowanie helikoptera na kratce jajek, użycie kremu jako powłoki ochronnej przed rozbiciem zegarka młotem, robinie lodów przy pomocy gaśnicy. Lubi pakować się w kłopoty i jest gospodarzem programu „Uliczne eksperymenty”. Dlaczego Tim Shaw przybył do Polski? Jakie będzie przeprowadzał eksperymenty w Polsce? O tym Tim Shaw opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Marcinowi Prokopowi.
Brytyjski periodyk zaproponował przeciętnym mężczyznom, by założyli na siebie markową bieliznę, a następnie zestawił ich z modelami. Jak wypadło doświadczenie - można się łatwo domyślić. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: psycholog Robert Rutkowski, dziennikarz Krzysztof Skórzyński oraz były piłkarz Radosław Majdan. Czy oczekiwania względem mężczyzn są zbyt wyśrubowane?
Dwaj śmiałkowie odważyli się wziąć udział w eksperymencie holenderskiego programu „ Króliki Doświadczalne” i poczuć ból, jaki przechodzą rodzące kobiety. Po dwóch godzinach się poddali. Czy bóle porodowe możemy porównać z innymi? Dlaczego mężczyzna nie jest w stanie znieść tego bólu? Co sądzą o tym eksperymencie goście Dzień Dobry TVN: Katarzyna Bosacka i prof. Romuald Dębski?
Reżyser Bartosz Dąbrowski i Błażej Kafarski, operator dźwięku opowiedzili w Dzień Dobry TVN o projekcie Six Degrees, czyli eksperymentalnej podróży przez świat, w której wzięli udział. Twórców filmu nurtuje odpowiedź na pytanie: czy jesteśmy tak zaabsorbowani swoimi sprawami, pracą i problemami, że nie dostrzegamy ludzi wokół siebie? Czy dbamy o zawierane znajomości? Kim są bohaterowie tego ich filmu?