"Niektóre pozycje są bardzo kłopotliwe". Co zrobić, gdy duża różnica wzrostu jest przeszkodą w sypialni?

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Para kochanków

Różnica wzrostu w związku bywa problematyczna - także w sypialni. Kochankowie, których dzieli kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów, mogą mieć kłopot ze znalezieniem satysfakcjonujących pozycji seksualnych. Nie oznacza to jednak, że współżycie musi być dla nich utrapieniem. Jak radzić sobie z fizycznym niedopasowaniem w sytuacjach intymnych? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl na to pytanie odpowiedział seksuolog i psychoterapeuta, Andrzej Gryżewski.

Na jakość zbliżeń seksualnych wpływa wiele czynników, w tym także cechy fizyczne partnerów. Zdarza się, że kochankowie znacząco różnią się pomiędzy sobą wzrostem. Zwykle to panowie są wyżsi od swoich wybranek, ale nie stanowi to reguły. Bywa i tak, że to kobieta patrzy na swoją drugą połówkę z góry. Tego rodzaju dysproporcje bez wątpienia mogą odbijać swoje piętno na życiu intymnym. Nie warto jednak rezygnować z wartościowej relacji tylko dlatego, że ukochana osoba mierzy nawet o kilkadziesiąt centymetrów mniej lub więcej. Nie brakuje bowiem pozycji seksualnych, dzięki którym różnice we wzroście przestają mieć znaczenie.

Seks a różnica wzrostu między partnerami

Rzesza kobiet i mężczyzn paruje się pomimo zauważalnej na pierwszy rzut oka różnicy wzrostu. Potwierdza to niejako pogląd mówiący o tym, że przeciwieństwa się przyciągają. Warto jednak podkreślić, że taka dysproporcja bywa kłopotliwa. Spontaniczne pocałunki, spacery za rękę, jak również intymne zbliżenia - to dla różniących się wzrostem zakochanych nie lada wyzwanie.

Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl

Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
Ewa Zawada o presji, marzeniach i zaburzeniach lękowych
wideo 2/19

- W moim Instytucie często spotykam pacjentów, którzy mierzą 180 cm, 190 cm, czasem nawet ponad 2 m, a ich partnerki mają ok. 150, 160 cm. Zgłaszają się do mnie także panowie mierzący nieco ponad 160 cm, którzy spotykają się z wyższymi kobietami. W przypadku takich par niektóre pozycje seksualne są bardzo kłopotliwe. Dobrym przykładem jest choćby pozycja "na pieska", czyli od tyłu. Gdy bardzo wysoki mężczyzna klęczy nad filigranową kobietą, to jego penis znajduje się nawet kilkanaście centymetrów nad jej biodrami. To jest dość niekomfortowa sytuacja. Oczywiście można próbować ją rozwiązać, na przykład z pomocą poduszek czy zwiniętego koca. Co innego pozycje uniwersalne, na przykład "na jeźdźca", w której kobieta nasadza się na penisa, gdy mężczyzna leży. Tutaj wzrost nie ma żadnego znaczenia - zauważa Andrzej Gryżewski, zachęcając tym samym do poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Jak uporać się z problemem różnicy wzrostu w sypialni?

Doświadczony seksuolog nie ma wątpliwości, że satysfakcjonujące współżycie przy dużej różnicy wzrostu jest możliwe. Partnerzy muszą jednak wykazać się pomysłowością i nie zrażać się sytuacjami, w których niedopasowanie daje o sobie znać. Może się bowiem okazać, że nawet nienaganna kondycja fizyczna nie uchroni ich przed rozmaitymi trudnościami.

- Wysportowane osoby także mogą narzekać na dyskomfort. Trzeba pamiętać o tym, że wypracowana na siłowni forma nie zawsze idzie w parze z wydolnością seksualną. Jeśli kochankowie muszą się pochylać, stawać na palcach, wyginać swoje ciała, to przy dłuższej penetracji drętwieją im różne partie mięśni - wyjaśnia Andrzej Gryżewski, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że w obliczu tego problemu wiele par decyduje się na zamontowanie w sypialni huśtawki erotycznej. Oczywiście istnieją też inne rozwiązania, dzięki którym zakochani zapominają o dzielących ich centymetrach.

- Tutaj trzeba dużo dobrej woli, kreatywności i wytrwałości, żeby stworzyć sobie w związku taki złoty standard. Nie warto się frustrować, tylko trzeba wyjść z taką otwartością - to ona jest gwarancją sukcesu. Często spotykam pacjentów, którzy po wielu latach małżeństwa się rozwodzą i robią tak zwane drugie okrążenie, to znaczy wchodzą w związek z młodszą kobietą - nierzadko bardzo wysoką i szczupłą. Nagle okazuje się, że zaczynają tęsknić za seksem z żoną, bo w nowym związku brakuje im fizycznego dopasowania. Tymczasem wystarczy trochę pogłówkować i włączyć kreatywność. Sprawdzić, które pozycje się nie sprawdzają, poszukać innych. Warto też doceniać inne walory drugiej połówki, skupiać na potencjale. Zawsze będzie tak, że komuś czegoś brakuje - w końcu nikt z nas nie jest idealny - podsumowuje współautor bestsellerowych książek "Sztuka obsługi penisa" i "Sztuka obsługi waginy".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości