Związki i seks

Papierosy mogą prowadzić do rozpadu związku? "Mąż chował się i palił"

Związki i seks

Autor:
Dagmara
Olszewska

Czy palenie papierosów może mieć wpływ na rozpad związku? Jeden z najpopularniejszych nałogów na świecie stanowi poważne niebezpieczeństwo dla relacji. Kłótnie o zdrowie i nieprzyjemny zapach to tematy codziennej batalii w wielu domach. Jak zachęcić do rzucenia nałogu lub znaleźć odpowiedni kompromis?

Nie chcę papierosów w domu 

"Nie chcę papierosów w domu", "nie podchodź, bo śmierdzisz", "jak nie rzucisz, to się rozstaniemy". Takie słowa w stosunku do palaczy to już normalność. Większość porad i motywacji odnoszących się do rzucenia nałogu mówi dokładnie to samo. Niestety, często palenie papierosów jest silniejsze niż własna wola. Nieważne, czy w związku pali kobieta, czy mężczyzna. Porzucenie nałogu może być tak samo trudne. Czy są złote środki, które pomagają w walce z papierosami? 

Często w związku tylko jedna osoba jest uzależniona. Druga, mimowolnie staje się biernym palaczem. Chcąc namówić partnera do zmian, warto rozłożyć wszystkie aspekty niezdrowego nawyku na czynniki pierwsze. Jedną ze skutecznych metod w walce z uzależnieniem jest pokazanie kosztów. Wielu palaczy deklaruje, że paczka papierosów starcza im na jeden dzień. Przyjmując, że cena uzależnienia to średnio 14 zł na dobę okazuje się, że w ciągu roku bylibyśmy w stanie uzbierać ponad 5000 zł. Ta kwota mogłaby zagwarantować luksusowe wakacje dla dwóch osób w jednym z ciepłych krajów.

Mój mąż często mnie oszukiwał, bo wiedział, że nie akceptuję papierosów. Mówił, że wychodzi do piwnicy, że idzie do sklepu, że musi coś sprawdzić w samochodzie. Na początku nie zwracałam na to uwagi, ale w pewnym momencie chodził wyrzucić śmieci, nie zabierając śmieci. Okazało się, że za każdym razem kłamał, chował się gdzieś i palił papierosy, a ja bałam się, że mnie zdradza. Kłóciliśmy się prawie codziennie. Nadszarpnięte zaufanie ciężko odbudować

- wyjaśnia pani Anna. 

(Nie)paląca rocznica
(Nie)paląca rocznica Mija 11 od wprowadzenia zakazu palenia w miejscach publicznych Źródło: Dzień Dobry TVN

Partner nie chce rzucić palenia. Co zrobić?

Ustalenie kompromisu w paleniu papierosów nie jest łatwe. Wyrozumiałością musi okazać się bowiem para, a nie jednostka z nałogiem. Każdemu, kto dużo pali warto przypominać o fatalnym wpływie papierosów na zdrowie. Należy zachęcać do częstszej profilaktyki, prześwietleń płuc, badania wydolności oddechowej. Jeśli jeden z partnerów kategorycznie nie chce zerwać z nałogiem, ale równocześnie chce wypracować kompromis, jest to dobra podstawa do zgody i poprawienia stosunków w związku. 

Jednym ze sposobów na dotarcie się w kwestii uzależnienia od palenia jest zapisanie się na kilka sesji z psychologiem. Jeżeli taki krok z jakiegoś powodu nie jest możliwy, warto rozważyć wypisanie na kartce konkretnych rzeczy, których nie akceptujemy i poproszenie palącego partnera o zaproponowanie rozwiązania. Jeśli nie tolerujemy woni papierosów, partner może zadeklarować, że za każdym razem będzie wychodził na świeże powietrze, a po powrocie dokładnie umyje dłonie. Jeśli głównym problemem jest troska o zdrowie, warto ustalić, że co najmniej dwa razy w roku para dokona dokładnej profilaktyki, która wykluczy ewentualne zmiany w zdrowiu. 

W rozmowach dotyczących palenia zawsze warto uwzględnić pozostałych członków rodziny i gospodarstwa domowego. Często to nie zdanie współmałżonka czy partnera wpływa na rzucenie nałogu, a prośba dzieci. Szczera, rodzinna rozmowa może pomóc w wypracowaniu kompromisów i znalezieniu złotego środka dopasowanego do indywidualnych potrzeb każdego domownika.

Zobacz także:

Autor:Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: Guillaume Janssens / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości