Obietnice bez pokrycia - z czego wynika potrzeba ich składania?
Obietnice składane przez ukochaną osobę z założenia powinny nieść za sobą szereg pozytywnych emocji. Niestety nie każda deklaracja ma swoje pokrycie w rzeczywistości, co przekłada się na nieporozumienia i utratę zaufania w związku. Warto dodać, że rzucanie słów na wiatr to problem, który dotyczy wielu par. Doświadczona psychoterapeutka nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Miłość i związki
- W swoim gabinecie często spotykam pacjentów, którzy padli ofiarą złamanych przyrzeczeń bądź sami nie byli w stanie dotrzymać danego słowa. Zwykle chodzi o decyzje związane z życiowymi zmianami - małżeństwem czy wspólnym mieszkaniem, choć nawijanie przysłowiowego makaronu na uszy może być także sposobem na zdobycie czyichś względów na początku znajomości - zauważa Zuzanna Butryn, jednocześnie zwracając uwagę na powody, dla których zakochani karmią się obietnicami bez pokrycia.
- U podłoża tego mechanizmu leżą różne czynniki. Czasem w grę wchodzi obniżone poczucie własnej wartości, innym razem jest to przejaw skłonności narcystycznych, określonych cech osobowości. Nie bez znaczenia pozostają również wartości, które wynieśliśmy z domu. Na początku relacji łatwo jest wierzyć w różnego rodzaju zapewnienia. Jeżeli mamy bezpieczny styl przywiązania, to na starcie dajemy drugiej połówce duży kredyt zaufania. To jest całkiem zdrowe, dopiero czas wszystko weryfikuje. Jeżeli w każdy związek wchodzilibyśmy z założeniem, że ktoś nas oszuka, to trudno byłoby nam cokolwiek zbudować, choć oczywiście warto być ostrożnym. Trzeba przyglądać się zachowaniu partnera. Nie tylko słowa, ale także czyny się liczą - przekonuje ekspertka.
Czy budowanie związku na obietnicach bez pokrycia ma sens?
Każda obietnica powinna nieść za sobą chęć zmiany. Dobre intencje i piękne słowa nikogo nie uszczęśliwią, jeśli nie będą poparte czynami. Wręcz przeciwnie, ich nadmiar może prowadzić do utraty zaufania i rychłego rozpadu związku.
- Jeśli takie zachowania stają się normą, to z całą pewnością nie warto udawać, że komuś wierzymy. Powinniśmy wymagać od partnera wyjaśnień, egzekwować realizację planów. Jeżeli zależy nam na poprawie relacji, to nie możemy zostawić tego na poziomie płonnych nadziei. Można o tym rozmawiać, można pójść na terapię, można szukać różnych rozwiązań. W grę wchodzą przecież nasze potrzeby, a z nich nie należy rezygnować - wyjaśnia Zuzanna Butryn, jednocześnie podkreślając, że w ocenie postępowania drugiej połówki niebagatelną rolę odgrywa umiejętność obserwowania własnych emocji.
- Trzeba być uważnym na to, jak reagujemy na tego typu konflikty. Jeżeli złamane obietnice nas ranią, wiążą się z rozczarowaniem, smutkiem czy poczuciem niesprawiedliwości, nie powinniśmy wyrażać na to zgody. Co innego, jeśli mamy w sobie duże pokłady tolerancji i potrafimy przymknąć oko na białe kłamstewka czy składanie przyrzeczeń bez pokrycia. W takim wypadku relacja ma szansę się utrzymać. Może się jednak okazać, że partner manipuluje nami w celu osiągnięcia określonych korzyści. Warto się temu przyglądać - podsumowuje psychoterapeutka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pokonać lęk przed współżyciem po długiej przerwie? "Krzepiące jest to, że każdy przez to przechodzi"
- Jak odejść od partnera i zakończyć toksyczny związek?
- Sypianie w oddzielnych łóżkach może pozytywnie wpłynąć na związek? "Taka decyzja jest podejmowana z wielu powodów"
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images