Jak pokonać lęk przed współżyciem po długiej przerwie? "Krzepiące jest to, że każdy przez to przechodzi"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sonda: Seks nasz codzienny?
Sonda: Seks nasz codzienny?
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Brak stałego partnera, problemy zdrowotne czy narodziny dziecka - to zaledwie część czynników, które mogą przyczynić się do podjęcia decyzji o tymczasowej abstynencji seksualnej. Zdarza się, że przerwa w zaspokajaniu cielesnych potrzeb trwa nawet kilka lat, a chęć ponownego rozbudzenia w sobie pożądania niesie za sobą szereg trudnych emocji. Jak przezwyciężyć lęk przed powrotem do współżycia? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl na to pytanie odpowiedziała psycholog, sex coach i autorka podcastu "O zmierzchu", Marta Niedźwiecka.

Abstynencja seksualna w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. To zupełnie naturalne, że w obliczu życiowych zmian i problemów dnia codziennego miłosne uniesienia mogą schodzić na dalszy plan. Prędzej czy później pojawia się jednak potrzeba przerwania celibatu. Zwykle towarzyszą jej rozmaite obawy - zarówno te dotyczące wyglądu, jak i szeroko pojętych umiejętności łóżkowych. Uporanie się z rozterkami poprzedzającymi wznowienie aktywności seksualnej nie jest łatwe, ale z całą pewnością warto stawić czoło temu wyzwaniu.

Seks po długiej przerwie - jak rozprawić się z trudnymi emocjami?

Powrót do aktywności seksualnej po dłuższej przerwie może okazać się niezwykle stresujący. Nie dziwi zatem fakt, że często określa się go mianem "drugiego pierwszego razu". Dla osób pragnących przerwać okres abstynencji i na nowo cieszyć się intymnością niezwykle istotne jest poczucie komfortu i bezpieczeństwa w sypialni. By się nim cieszyć, trzeba uporać się z lękiem.

- Obawy wobec powrotu do aktywności seksualnej bywają uzasadnione. Gdy wracamy do robienia czegoś, co ma pewien poziom komplikacji, jest też intymne i dotyka naszych wrażliwych punktów, to postrzegamy to w kategorii wyzwania. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że na jakimś poziomie raczej umiemy to robić i mamy jakieś swoje doświadczenia, z których możemy skorzystać. Te obawy są prawdziwe, bo są nasze, a jednocześnie niekoniecznie musimy się ich słuchać, bo są niepokojem wynikającym z powrotu do robienia rzeczy, od których odwykliśmy. Z siłownią jest tak samo, czy też z powrotem do biegania - zauważa Marta Niedźwiecka, zachęcając tym samym do mierzenia się z trudnymi emocjami.

- Trudno wskazać jedno, uniwersalne rozwiązanie. Każdy konkret strywializuje to, z czym ludzie się borykają, a to jest niezwykle delikatna materia. Uczciwie można powiedzieć, że trzeba się jakoś z tym lękiem spotkać. To znaczy, że trzeba przestać przed nim uciekać i zobaczyć, co tak naprawdę w tym momencie napięcia dzieje się z naszym ciałem, co się dzieje z naszą psychiką. Kolejny krok to przepracowanie tego. Niektórzy będą musieli pójść do seksuologa i porozmawiać o swoich obawach, inni zaufają, poszukają wsparcia partnera, postawią na spontaniczność. Liczba powodów, dla których przez jakiś czas nie uprawiamy seksu jest tak duża i liczba wariantów naszych zachowań wokół tego jest tak duża, że udzielenie jakiejkolwiek rady jest bardzo niebezpieczne. Trzeba obserwować ten lęk i się z nim mierzyć, obserwować z czego on wynika. Warto się temu przyglądać i nie rezygnować, nie wypisywać się z tego - przekonuje ekspertka.

Czy potrzebujemy przerwy od seksu?

Kilkumiesięczna, a nawet kilkuletnia pauza w życiu intymnym to nic wstydliwego. Wręcz przeciwnie, oswajanie się z brakiem bliskości cielesnej dotyczy każdego i nie należy postrzegać tego w kategorii problemu czy odchylenia od normy. Doświadczona psycholog nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

- To jest normalny element ludzkiego doświadczenia seksualnego. Wszyscy przez to kiedyś przeszli albo przejdą. Nie wszyscy muszą iść do specjalisty, ale z pewnością nikogo nie ominie jakaś przerwa w seksie. Powodów rezygnacji ze współżycia może być wiele. Rozpad związku, narodziny dziecka, choroba czy śmierć kogoś bliskiego - to tylko niektóre z nich. Krzepiące jest to, że każdy przez to przechodzi. Powrót do aktywności zwykle jest trudny, chropowaty, ale warto to zrobić, bo zyski przeważają straty. To jak zmiana pracy - jest stresująca, ale czy to oznacza, że nie powinniśmy tego robić? Trzeba to objąć, zaopiekować się tym, nie zostawiać tego odłogiem - wyjaśnia Marta Niedźwiecka, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że powrót do aktywności seksualnej może okazać się szczególnie tremujący dla seniorów.

- W przypadku osób starszych pojawia się dodatkowy ciężar w postaci przekonań i obaw, które są związane między innymi z wydolnością seksualną, wyglądem ciała, możliwościami. Warto się nad tym pochylić. Sprawdzić, czy nie wychodzimy z założenia, że w pewnym wieku ludzie powinni się trzymać z daleka od intymnych zbliżeń. Ten tok rozumowania jest błędny i może nam bardzo utrudniać zadanie. Powodować, że czujemy się w sypialni nieswojo, a nawet mamy wrażenie, że robimy coś dziwnego, niewłaściwego. W naszej kulturze wizerunek seksu jest oparty głównie o młode ciała i o wydolność. U seniorów będzie on miał trochę inną formę i trzeba się tego nauczyć. Z drugiej strony warto podkreślić, że nie można nikogo do tego zmuszać - podsumowuje rozmówczyni serwisu dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości