Związki i seks

Jak odejść od partnera i zakończyć toksyczny związek?

Związki i seks

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Kłótnia partnerska

Rozstanie to bardzo bolesny moment, które zwykle wiąże się z ogromną ilością emocji. Pytanie o to, jak odejść od osoby, której już nie kochamy lub takiej, która jest toksycznym partnerem, potrafi spędzić sen z powiek.

Na forach internetowych bardzo często możemy spotkać się z następującymi pytaniami: "Jak odejść od męża alkoholika?", "Jak powiedzieć żonie o rozwodzie?", "Jak zostawić męża, który zdradza?". Niestety, nikt nie udzieli nam prostych odpowiedzi na tego typu pytania, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i od naszej osobowości.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jak zakończyć toksyczny związek?

Główną cechą takiego związku jest brak równowagi pomiędzy dawaniem i braniem. Niestety, kwestia tego, jak odejść od toksycznego partnera, jest niezwykle trudna, bo taka osoba często stara się obniżyć samoocenę, poczucie naszej wartości i zabiera środki do życia. Brak zabezpieczenia finansowego, własnego mieszkania i możliwości życiowych sprawia, że tkwimy w toksycznej relacji, ponieważ nie mamy dokąd pójść.

Z pomocą rodziny lub przyjaciół problem ten zwykle udaje się rozwiązać – najważniejsza jest pewność, że chcemy odejść. Mając przekonanie o słuszności swojej decyzji, można zrobić pierwszy krok, na przykład podejmując decyzję o wyprowadzce. Toksyczny związek może uzależniać i sprawiać, że nie potrafimy zmienić swojej postawy życiowej. Dobrze jest podzielić się swoimi obawami i przemyśleniami z osobami bliskimi, na przykład przyjaciółmi lub rodzicami.

Jak odejść od alkoholika?

Jak odejść od faceta , który nadmiernie spożywa alkohol? To trudna sytuacja, zwłaszcza jeśli uczucie wciąż nie wygasło. Niestety, w takim związku często pojawia się współuzależnienie kobiety, która walczy z nałogiem partnera. Partnerki zamykają mężczyznę w domu, zakazują mu picia i wierzą, że same go uzdrowią. W praktyce nie jest to możliwe, bo potrzebna jest przede wszystkim chęć zmiany ze strony partnera i odpowiednia terapia. Przemoc, ataki fizyczne lub słowne ze strony alkoholika zdecydowanie powinny być sygnałem, że należy od niego odejść i nie marnować swojego życia. Można skontaktować się z Niebieską Linią lub zdecydować się na szybki kontakt z adwokatem w sprawie rozwodu lub separacji.

Walka o życie

Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejesz
Jak słyszysz hasło nowotwór – sztywniejeszDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jak odejść od faceta, z którym ma się dziecko?

Dla wielu kobiet ogromną tragedią jest odejście od mężczyzny, z którym ma się dziecko. W sytuacji, w której w małżeństwie lub w związku nie układa się najlepiej, a partnerzy cierpią, należy pamiętać o tym, że dziecko także odczuwa ból i widzi, co się dzieje w domu. W takim razie jak odejść od męża z dzieckiem ? Należy pamiętać o tym, że partnerowi przysługują prawa rodzicielskie, chyba że zostaną one odebrane przez sąd. W praktyce zwykle dziecko zamieszkuje z jednym rodzicem, a z drugim widuje się w wyznaczonych dniach. Rozstając się z ojcem dziecka, od razu należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu i uregulować kontakty z ojcem.

Jak odejść od żony i dziecka?

Mężczyźni, którzy odchodzą od żony z powodu kochanki, są zwykle potępiani przez społeczeństwo. Jednak z drugiej strony, pozostawienie kobiety i dzieci to też trudna decyzja dla mężczyzny. Zdarza się, że w wyniku tzw. kryzysu wieku średniego, mężczyźni stwierdzają, że chcą być z młodszą, ładniejszą lub bardziej interesującą kobietą. Powody odejścia mogą być także mniej stereotypowe. Kobiety także cierpią na różne nałogi, zdradzają, źle traktują swoich partnerów, a mężczyźni nie chcą tkwić w toksycznych związkach.

Najtrudniejsza jest odpowiedź na pytanie, jak odejść po 10 latach związku, albo po jeszcze dłuższym czasie. Zwykle po tak wielu latach pojawia się przyzwyczajenie lub wygoda. Nawet jeśli druga osoba nas rani lub stosuje wobec nas przemoc, i tak tkwimy w tym związku. Zdecydowanie należy zastanowić się, czy powodem kryzysu jest tylko rutyna czy rzeczywisty brak uczucia. Jeśli to pierwsze – warto zadbać o wprowadzenie czegoś nowego do związku, większe dbanie o siebie nawzajem. W sytuacji, gdy nie kochamy partnerki lub partnera, najlepiej odejść z klasą, nie raniąc drugiej osoby. Ciągłe kłótnie, poczucie nieszczęścia lub zmarnowanego życia, toksyczny związek, nałogi, przemoc fizyczna i słowna, a także ataki ze strony partnera – to powody, które zdecydowanie mogą wskazywać na potrzebę odejścia. Lepiej rozejść się w zgodzie i pamiętać dawne piękne chwile, niż dzień po dniu robić sobie wyrzuty i odczuwać ogromny smutek.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: martin-dm/Getty Images

Pozostałe wiadomości