Związki i seks

Brak miłości rodzicielskiej może przyczynić się do trudności w budowaniu relacji?

Związki i seks

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
mamadu.pl
Mężczyzna podnosi głos na kobietę. Toksyczne związki. Trudne relacje.
Mixmike/Getty ImagesToksyczne związki

Trwały i szczęśliwy związek to marzenie wielu kobiet. Zdarza się, że silna potrzeba bliskości i tęsknota za idealnym porozumieniem z partnerem wynikają z deficytów, które wynosimy z okresu dzieciństwa. W takim wypadku nietrudno o uwikłanie się w toksyczną relację. Dlaczego niekochane dzieci są bardziej narażone na trudności w budowaniu więzi i nie dostrzegają niepokojących sygnałów w zachowaniu drugiej połówki?

Doświadczenia z dzieciństwa wpływają na życie uczuciowe?

Miłość okazywana maluchowi w okresie dorastania ma niebagatelny wpływ na jego rozwój, a co za tym idzie także na decyzje podejmowane przez niego w przyszłości. Kobiety, które w dzieciństwie nie miały szansy doświadczyć bezinteresownej czułości i troski, są bardziej narażone na niepowodzenia w budowaniu wartościowej relacji. Niekochane córki zwykle wybierają niewłaściwych mężczyzn i angażują się w toksyczne związki.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W większości przypadków osoby dotknięte swoistym deficytem emocjonalnym funkcjonują na podstawie konkretne założenia. Uważają, że na miłość trzeba zasłużyć i wykazują ponadprzeciętną skłonność do uległości wobec partnera. W tym miejscu warto podkreślić, że pozbawione rodzicielskiego ciepła dzieciństwo nie jest jedyną przyczyną takich problemów, jednak nie da się ukryć, że to właśnie w domu rodzinnym kształtują się nasze poglądy dotyczące rozmaitych sfer życia, w tym także kontaktów międzyludzkich.

Zobacz wideo: Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?

Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Czy istnieje syndrom siódmego roku w związku?
Dzień Dobry TVN

Brak miłości rodzicielskiej a związki

Jeśli kobieta wspomina dzieciństwo i okres dojrzewania jako czas pozbawiony pozytywnych emocji, będzie starała się uzupełnić te braki w życiu dorosłym. Niestety, schemat ten zwykle stanowi wstęp do poważnych komplikacji. Niekochana przez rodziców osoba często wybiera partnerów narcystycznych, niedostępnych, a nawet agresywnych. Co więcej, decyduje się poświęcać wszystko, byle tylko zasłużyć na miłość toksycznego partnera. Bagaż emocjonalny, który wyniosła z dzieciństwa, nie pozwala jej uwierzyć, że zasługuje na całkowicie bezinteresowne uczucie.

Kobieta, której potrzeby były nieustannie ignorowane przez rodziców, przeważnie nie jest w stanie dostrzec, że partner nieodpowiednio ją traktuje. Nawet w trakcie błahych sprzeczek bierze winę na siebie i zawsze pierwsza wyciąga dłoń na zgodę. Wbrew pozorom, taka postawa rzadko przyczynia się do stworzenia szczęśliwej, opartej na wzajemnym szacunku relacji.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mixmike/Getty Images

Pozostałe wiadomości