Czy święta to dobry moment na zakończenie związku?
Z nadejściem świąt Bożego Narodzenia większość z nas pragnie koncentrować się na pielęgnowaniu ciepła domowego ogniska i podsumowywaniu osiągnięć minionego roku. Warto jednak pamiętać o tym, że zakorzeniony w naszej kulturze podniosły nastrój grudniowych uroczystości nie wyklucza odczuwania smutku i tęsknoty za tym, co zostało nam odebrane. To właśnie w sezonie świątecznym dochodzi do definitywnego rozpadu wielu związków. Doświadczona terapeutka nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Miłość i związki
- Myślę, że osoby, które decydują się na zakończenie relacji w ostatnich tygodniach roku, wybierają ten termin z bardzo ważnych dla siebie powodów. Nie chcą dłużej udawać przed rodziną i najbliższymi, że obecny związek im pasuje. Nie chcą angażować się czasowo i emocjonalnie w świąteczne rytuały, gdyż to wymagałoby naruszenia własnych granic. W wielu przypadkach wygląda to tak, że odwleka się czas rozstania, czeka się na odpowiedni moment, który nigdy nie nadchodzi - aż wizja spędzenia kolejnych świąt u boku partnera okazuje się zbyt przytłaczająca - wyjaśnia Ewelina Bazyluk, jednocześnie zwracając uwagę na fakt, że leczenie złamanego serca nigdy nie jest łatwe. Choć zerwanie przy blasku choinkowych lampek może wydawać się szczególnie bolesne, to w gruncie rzeczy każda strata niesie za sobą trudne emocje i wymaga przepracowania.
- Tak naprawdę nie ma dobrego czasu na rozstanie. Rozstanie boli. Nawet jeśli w związku od dawna się nie układało, perspektywa tak dużej zmiany jest przytłaczająca - ocenia ekspertka.
Jak uporać się z rozstaniem w okresie świątecznym?
Tłumienie w sobie emocji nie służy powrotowi do formy po rozstaniu. Żal, smutek czy tęsknota powinny znaleźć ujście po stracie ukochanej osoby - nawet jeśli wokół roztacza się świąteczna atmosfera radości. Boże Narodzenie kojarzy się co prawda z tym, co dobre i piękne, ale po zakończeniu romantycznej relacji warto dać sobie prawo do cierpienia. Czasami wiąże się to z rezygnacją z rodzinnych spotkań.
- To, czy zdecydujemy się spędzić czas żałoby po związku w gronie najbliższych czy w samotności, zależy w dużej mierze od naszych relacji z innymi. Jeśli są one bezpieczne i dobre, pewnie będzie łatwiej sięgnąć po taką pomoc. Jeśli natomiast wyjazd na święta do rodziny jest obwarowany wieloma napięciami i oczekiwaniami, dzielenie się problemami może okazać się kiepskim pomysłem. W takiej sytuacji zmagamy się nie tylko ze swoim smutkiem, ale również z emocjami zawiedzionych, rozczarowanych czy wściekłych członków rodziny - zauważa Ewelina Bazyluk, jednocześnie zwracając uwagę na specyficzny charakter świąt Bożego Narodzenia.
- Okres świąteczny sprzyja myśleniu o relacjach, rodzinnych więzach. Bardzo często jest to czas napięcia ze względu na fakt, że nie wszystko jest jak z bożonarodzeniowej pocztówki. Mamy oczekiwania wobec siebie i wobec innych, a to rodzi frustrację. Trudno wyzbyć się emocjonalnego stosunku do świąt. W swoim gabinecie spotkałam się z historiami osób, które nie mogą wybaczyć mężowi czy żonie rozstania na chwilę po tym, jak wybierali świąteczną choinkę, łamali się opłatkiem, wzięli udział we wspólnym śpiewaniu kolęd. Świadomość, że partner przez cały ten czas udawał rodzinne szczęście jest druzgocąca - podsumowuje rozmówczyni serwisu dziendobry.tvn.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak uleczyć złamane serce? "Każde rozstanie potrzebuje żałoby"
- Sypianie w oddzielnych łóżkach może pozytywnie wpłynąć na związek? "Taka decyzja jest podejmowana z wielu powodów"
- Jednorazowy skok w bok czy długotrwały romans - co trudniej wybaczyć? Psycholog odpowiada
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: Vicheslav/Getty Images