Związki i seks

Jednorazowy skok w bok czy długotrwały romans - co trudniej wybaczyć? Psycholog odpowiada

Związki i seks

Autor:
Berenika
Olesińska
załamana kobieta siedzi na łóżku, w tle leży mężczyzna

Pojęcie zdrady jest bardzo szerokie. Każdy samodzielnie wyznacza jej granice na podstawie własnej wrażliwości i wyznawanych wartości. Dla niektórych oznaką niewierności będzie wyłącznie pozazwiązkowy akt seksualny partnera, dla innych - rozmowa ukochanego z koleżanką z pracy o problemach w relacji miłosnej. Ale mimo rozbieżności w definiowaniu braku lojalności wspólnym mianownikiem jest ból, który pojawia się, gdy druga połówka nadszarpnie zaufanie. O tym, czy trudniej wybaczyć jednorazowy skok w bok, czy długotrwały romans, porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z psycholog Pauliną Gdańską.

Zdrada partnera - jak interpretują ją kobiety?

W relacjach damsko-męskich najważniejszym czynnikiem scalającym jest komunikacja i jasne wyrażanie własnych potrzeb. Szczera, przeprowadzona już na początku znajomości rozmowa, w której wspólnie wyznacza się granice dozwolonych i akceptowanych przez obie strony związku zachowań, pomaga w uniknięciu ewentualnych późniejszych nieporozumień i rozczarowań.

Brak takiej rozmowy często prowadzi do tego, że dopiero po przykrym incydencie partnerzy znajdują czas na analizowanie, co zdradą było, a czego nie można do niej zaliczyć. To bezsensowny płacz nad rozlanym już mlekiem i bolesne roztrząsanie tematu, które nie prowadzi do niczego konstruktywnego.

- Mówienie o swoich potrzebach w związku jest bardzo ważne. Pozwala na rozwijanie się, wzajemne zaspokajanie swoich oczekiwań oraz osiągnięcie satysfakcji w relacji z partnerem - twierdzi psycholog Paulina Gdańska, która zaznacza, że zdrada zazwyczaj pojawia się w krytycznych momentach życia i może być wynikiem niedojrzałego podejścia do codzienności, od której ciągle oczekuje się ekscytacji i ekstremalnych doznań.

- Rzeczywistość nie jest romantyczna. To początek miłości jest romantyczny. Gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, widzisz tylko jego powierzchowność, maskę, brak głębi. To nas kusi. Dwoje nowo poznanych ludzi może być sobą tak zafascynowanych, że pojawia się pożądanie i fizyczna bliskość. Co jest atrakcyjne? Bycie dla siebie tajemnicą do odkrycia. To ta tajemnica rozpala drugą osobę - dodaje ekspertka, tłumacząc przy tym mechanizmy niewierności.

Problemy w związku

Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zdrada może mieć różne oblicza - fizyczne bądź emocjonalne, krótkotrwałe lub długotrwałe. Nie da się jednoznacznie określić, które z nich jest bardziej bolesne i trudniejsze do wybaczenia, ponieważ to kwestia bardzo indywidualna. Z obserwacji psychologów wynika jednak, że kobiety zazwyczaj posługują się podobnymi schematami analizowania braku lojalności partnera.

- Przy jednorazowym skoku w boku seks możemy nazwać potrzebą przyjemności w danym momencie. Kobiety często interpretują to jako przypadkowy wybryk. Dłuższy romans interpretują jako zdradę emocjonalną. Pojawia się u nich myśl, że partner przestaje kochać - wyjaśnia psycholog.

Którą zdradę kobiety wybaczają częściej - skok w bok czy romans?

Ofiary niewiernych partnerów nie potrafią oprzeć się potrzebie odkrycia, co było bezpośrednią przyczyną zdrady. Szukają usprawiedliwienia i niesłusznie odnajdują winę w sobie. Na brak lojalności reagują negatywnymi emocjami - złością, żalem i smutkiem. Odczuwają niewyobrażalną krzywdę oraz niesprawiedliwość. Nierzadko tracą poczucie własnej wartości. Nawet jeżeli wybaczają, to już zawsze o niewierności pamiętają. Niezależnie od rodzaju zdrady, u poszkodowanych dominuje ogromne cierpienie.

- Co częściej wybaczają kobiety? Wszystko zależy od sytuacji w związku, czy jest to związek małżeński, czy para posiada dzieci - analizuje psycholog Paulina Gdańska. Ekspertka z pełną świadomością nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ istotniejsze od tego, jaka forma niewierności bywa częściej wybaczana, jest to, jak ten proces wybaczania powinien wyglądać, jeżeli kobieta ma w ogóle siłę, by się go podjąć.

- Nie ma tu dobrego rozwiązania. Do wybaczenia powinny zaangażować się obie strony. Odbudowanie zaufania trwa bardzo długo i wie o tym każda osoba, która została zdradzona - zaznacza specjalistka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: EmirMemedovski/Getty Images

Pozostałe wiadomości