Psycholog radzi, jak żyć po zdradzie. "Zawsze może pojawić się ktoś z zewnątrz"

Gdy jeden z partnerów zdradza
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mój mąż ma romans…
Mój mąż ma romans…
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Wielu osobom zawalił się świat po informacji, że zostały zdradzone. Co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Jak porozmawiać z partnerem? Psycholog Magdalena Chorzewska w studio Dzień Dobry TVN odpowiedziała na pytanie, co jest najważniejsze, aby poradzić sobie z tym przykrym doświadczeniem i, być może, dać związkowi drugą szansę.

Mój mąż ma romans...

O niewierności partnera dowiedzieć się można na wiele sposobów - od znajomych, z telefonu lub zobaczyć dwuznaczną sytuację na własne oczy. - To jest moment bardzo szokujący i po prostu zaprzeczamy takim informacjom. Szukamy jakiegoś wytłumaczenia - mówi Magdalena Chorzewska. Wtedy należy zadać sobie pytanie: co jest dla mnie ważniejsze, czy próba ratowania związku, czy głębsza refleksja na temat tego, co dalej.

W głowie zdradzonej osoby kłębi się mnóstwo obrazów i wyobrażeń. Ekspertka przestrzega przed zbytnią ciekawością i zadawaniem pytań typu: ile czasu to trwało, jak ta osoba całowała, czy było lepiej ze mną? - Gdy para przychodzi do mnie do gabinetu, to pytam, czy są w stanie zadośćuczynić sobie to, co się stało i przepracować to w sobie, ale nie wracać do szczegółów - radził gość Dzień Dobry TVN.

Prawdziwe przyczyny zdrady

Psycholog zachęciła wszystkie pary, które borykają się z tym problemem, do refleksji na temat związku. Trzeba przede wszystkim zrozumieć, skąd się ta zdrada wzięła. Przyczyny czasem kumulują się latami. Gdy dojdzie do apogeum negatywnych emocji, ludzie mogą szukać ukojenia w ramionach kogoś innego. - To nie jest tak, że ta osoba, która zdradza, jest zła. Moralnie jest to jakaś krzywda i oszustwo. Natomiast często do tej zdrady doprowadza jakiś chłód emocjonalny, brak dobrej relacji, odtrącenie i skupienie się bardziej na innych osobach czy dzieciach - mówiła.

Jak dalej żyć?

Wybaczyć niewierność partnera czy odejść? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. - Ludzie sobie wybaczają, ale pamiętają. To odbudowanie zaufania trwa bardzo długo - stwierdziła Chorzewska. Wskazała również, że niektóre osoby po zdradzie będą chciały się zemścić, a inne zaczynają bardziej doceniać związek. - Jeżeli pielęgnujemy w sobie złość, to potem ona uderza w nas samych. Niszczy wszystko, a przy okazji tracimy bardzo wiele. Warto wtedy jest wyjść gdzieś poza siebie i zastanowić się, co stracę, co zyskam i co jest dla mnie ważne - dodała.

Czy to jest tak, że osoba, która już raz zaczęła romans, zrobi to ponownie? - To nie prawda, ja bym tak nie uogólniała. Zdarza się, że ludzie wchodzą w jeden związek na całe życie, w międzyczasie pojawia się kryzys i mogą pojawić się jakieś osoby z zewnątrz. Zawsze to jest możliwe. Zdrada może gdzieś tam się wkraść. Ja bym od drugiej strony zadziałała i dbała o związek - radziła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?