Związki i seks

Jak odbudować zaufanie? Wskazówki i porady dla obu stron

Związki i seks

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zaufania nie buduje się w jeden dzień. Dlatego tym bardziej sposoby na to, jak odbudować zaufanie, będą wymagały sporo czasu i energii. W przypadku par warto też zastanowić się, czy po kłamstwie lub zdradzie można odbudować związek.

Każdy człowiek ma do tego inne podejście. Dla jednych utrata zaufania przekreśla związek, inni będą próbować uratować daną relację. Jednak metody na to, jak odbudować zaufanie, będą wymagać zaangażowania obu stron. Jak odbudować zaufanie po zdradzie lub kłamstwie?

Jak odbudować zaufanie w związku? 

Sposób na odbudowanie zaufania pomiędzy partnerami w dużej mierze zależeć będzie od przyczyny jego utraty. Różne wydarzenia mogą bowiem nieco inaczej wpływać na emocje obu stron i mieć zupełnie inne źródło. Sposób na to, jak odbudować zaufanie po kłamstwie, będzie uwzględniać to, czego ono dotyczyło. Często oszukiwanie partnera jest wynikiem wstydu lub lęku, dlatego pierwszym, niezwykle ważnym krokiem jest rozmowa. Po kłamstwie wynikającym z poważnych względów, np. uzależnienia, odbudowanie relacji jest możliwe tylko w przypadku podjęcia próby zwalczenia problemu, np. podjęcia terapii. Jeśli powód jest błahy, obie strony powinny zastanowić się, dlaczego doszło do tej sytuacji. Niekoniecznie winna musi być osoba, która skłamała. Być może to właśnie partner ma problemy z akceptacją drugiej strony lub często wywołuje awantury z byle powodu. 

Nieco inaczej będzie wyglądać metoda na to, jak odbudować zaufanie po zdradzie. Jest to doświadczenie szczególnie bolesne dla zdradzonej osoby, przez co naprawa relacji nie zawsze jest możliwa. Jednak często zdarza się, że partner postanawia dać drugą szansę związkowi. Co nie oznacza, że łatwo mu zapomnieć o trudnej sytuacji. Takie wydarzenie wiele zmienia w życiu pary, więc obie strony będą musiały ciężko pracować nad tym, jak odbudować zaufanie. 

Czy po zdradzie można odbudować związek? 

Jak odbudować zaufanie dziewczyny lub chłopaka, a nawet męża czy żony po zdradzie? Przede wszystkim osoba, która dopuściła się zdrady, musi liczyć się z podejrzliwością partnera. Niestety, w momencie, w którym zdecydowała się na „skok w bok”, mocno nadwyrężyła poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji w związku, czego teraz musi ponieść konsekwencje. Romans, który rozwijał się za pośrednictwem internetu, może sprawić, że partner będzie czuł się nieswojo, gdy jego druga połówka zasłoni monitor. Z kolei relacja, w której kochankowie często do siebie dzwonili bądź wysyłali SMS-y, wywoła uczucie niepokoju, gdy zdradzający będzie ukrywał jakiekolwiek rozmowy czy wiadomości tekstowe, np. wychodząc z pokoju czy chroniąc ekran komórki przed wzrokiem partnera bądź współmałżonka. Sposobem na to, jak odbudować relacje w związku, będzie więc zasada „otwartej księgi”, a ceną wyrzeczenie się prywatności. Po jakimś czasie sytuacja powinna stać się nieco mniej napięta, jednak zdrada zawsze pozostawia pewien ślad. 

Odbudowa zaufania w małżeństwie – porady dla zdradzonych 

To, jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie, leży nie tylko po stronie zdradzającego, lecz także zdradzanego. Po takim wydarzeniu trudno ponownie zaufać drugiej osobie, ale jeśli związek ma przetrwać, nie warto drążyć tego tematu w nieskończoność. Jeżeli partner, który popełnił błąd, próbuje się zrehabilitować, należy mu na to pozwolić, zamiast stale wypominać wydarzenia z przeszłości. Wiele osób ma tendencję do powracania do nich w kłótniach, jednak jest to najprostsza droga do rozpadu związku. Jak odbudować zaufanie do partnera? Pozwolić sobie mu wybaczyć. Nie oznacza to oczywiście naiwności i ślepej wiary w przemianę, jednak stałe przypominanie wyrządzonej krzywdy i bezpodstawne oskarżenia w niczym nie pomogą. Zdarza się też, że zdradzony partner nie potrafi pogodzić się z sytuacją. W takich przypadkach najlepszym sposobem na odbudowanie zaufania po zdradzie będzie terapia dla par. A jeśli i to nie pomoże, prawdopodobnie jedynym wyjściem będzie rozstanie. 

Jak odbudować zaufanie rodziców? 

Z problemem utraty zaufania borykają się nie tylko pary. Nieco inaczej niż sposób na to, jak odbudować zaufanie u dziewczyny czy chłopaka, będzie wyglądać powrót do normalnego stanu rzeczy po zawodzie sprawionym rodzicom. W końcu partner zawsze może odejść, czego matka i ojciec nigdy nie zrobią swojemu dziecku. Jednak odbudowa zaufania w rodzinnej relacji może być jeszcze trudniejsza ze względu na silne uczucia rodziców i ogromny ból, jaki sprawia im taka sytuacja. Dlatego, choć większość młodych osób buntuje się przeciw takiemu obrotowi spraw, należy liczyć się z niemal całkowitą utratą prywatności. Mama i tata, chcąc chronić swoje dziecko, mogą nawet zacząć przeszukiwać jego pokój czy plecak, domagać się natychmiastowych powrotów ze szkoły do domu, a także szczegółowych wyjaśnień w razie spóźnienia. Choć dla dziecka czy nastolatka może być to szczególnie trudne i uciążliwe, poddanie się temu rygorowi jest jedynym sposobem na odbudowanie dobrych relacji z rodzicami. 

W związku czy w rodzinie, utrata zaufania niesie ze sobą poważne konsekwencje, a obie strony czeka długa droga i ciężka praca, by udało się je odbudować. Jeśli jednak wszystkim zależy, żeby sprawy powróciły do normy, warto podjąć to wyzwanie.

Becky i Bartek poznali się w Kenii. Zobacz video:

Becky i Bartek poznali się w Kenii
Becky i Bartek poznali się w Kenii Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Cravetiger/Getty Images

Pozostałe wiadomości