Związki i seks

Czy da się wybaczyć zdradę w związku? Psycholog: „Taka sytuacja wymaga zaangażowania obydwu stron”

Związki i seks

Według badań, 12 proc. Polaków przyznaje się do zdrady. Przyczyn i motywacji jest wiele, jednak zawsze wywołuje ona ból i wiele emocji. Magdalena Surya Zawadzka, psycholog i terapeutka holistyczna opowiedziała, czy zdradę można wybaczyć, a jeżeli tak, to jak?

Dlaczego zdradzamy?

Przyczyn jest wiele. Każdy przypadek jest indywidualny i ma inne motywacje. Dla niektórych to chęć urozmaicenia swojego życia seksualnego, dla innych to potrzeba bliskości. Pani Marta Paziewska przyznaje, że niestety to ona kilka lat temu dopuściła się zdrady.

Byłam osobą, która bardzo potrzebowała ciepła, bliskości i wiem dzisiaj, że większość zdrad niestety bierze się z tego punktu emocjonalnego w naszym życiu

- mówi.

Jak dodaje, w jej relacji od dłuższego czasu nie układało się najlepiej. Brakowało czułości, a związek był bardzo trudny i bolesny. Jednak przyznaje, że zdrada nie była najlepszym rozwiązaniem tego problemu.

Teraz to wiem, że zakończyłabym taką relację, jak najbardziej i jak najszybciej. Natomiast wtedy byłam na zupełnie innym poziomie mentalnym

- wyznaje.

Jak mówi, dzisiaj jest zupełnie inną osobą. Ma inne wartości i poglądy na niektóre sprawy. Wie, że zakończyłaby związek bez zdrady, ale wtedy obawiała się, że nie poradzi sobie będąc sama.

Czy zdradę da się wybaczyć?

Zdrada zawsze boli. To zupełnie zrozumiałe - zawiódł nas ktoś, kogo kochamy. Magdalena Surya Zawadzka, psycholog i terapeutka holistyczna tłumaczy, że zdradę da się wybaczyć i warto spróbować.

Natomiast taka sytuacja wymaga zaangażowania obydwu stron. To jest kluczowe. Jeżeli zarówno osoba zdradzana, jak i ta, która dokonała zdrady dochodzą do wniosku, że jednak zbyt wiele ich łączy i jeżeli jest miłość, to warto pochylić się nad tym związkiem. I odrobić pracę domową, udać się na terapię i z ogromnym zaangażowaniem, krok po kroku budować bliskość

- zaznacza.

Psycholożka dodaje, że wybaczenie nie oznacza zamiecenia sprawy pod dywan i zapomnienia o niej. Jeżeli w związku pojawiła się zdrada, to znaczy, że coś było nie tak. Czegoś brakowało. I nad tym właśnie kryzysem należy pracować.

Zdrada zdradzie nierówna

Według statystyk, częściej zdradzają mężczyźni. Ale jak tłumaczy Magdalena Surya Zawadzka, każda historia jest inna i ma inne motywacje. Podobnie, każda osoba inaczej definiuje to czym zdrada jest.

Mężczyźni najbardziej boją się tej zdrady fizycznej. Ten akt seksualny poza relacją jest dla nich takim najbardziej wstrząsającym wydarzeniem

- mówi.

Kobiety natomiast za zdradę uważają emocjonalną relację i to ją uważają za najbardziej zagrażającą związkowi.

Zobacz też:

Nieszczere oblicza internetowych miłości. Jak rozpoznać kłamcę na portalach i w aplikacjach randkowych?

„Nie mów do mnie teraz”, czyli ciche dni w związku. Psycholożka: „Im krócej, tym lepiej”

Wdzięczność w związku - jak ją uzyskać ze strony partnera, a jak nauczyć się ją okazywać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości