Styl życia

Eliksir młodości istnieje. „Welonki” mają sprawdzony przepis

Styl życia

Znają się od ogólniaka, a od 20 lat razem pływają na basenie w Katowicach. Koleżanki na emeryturze postanowiły znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli im na zdrowy i aktywny tryb życia, a jednocześnie będzie pretekstem do towarzyskich spotkań. W ten sposób powstał klub Welonki.

Powstanie klubu Welonki

Członkinie klubu to grupa znajomych z liceum pedagogicznego. Panie jednogłośnie przyznają, że pomysł na regularne spotkania powstał z potrzeb towarzyskich. Kobiety przechodząc na emeryturę postanowiły wyjść z domów, odłożyć w kąt piloty do telewizora oraz zrobić coś dla ciała i ducha. Tak zrodził się pomysł wspólnych treningów na basenie, które odbywają się dwa razy w tygodniu.

Chodzi nam o grupę, o rozmowy, o bycie poza domem. Trzeba pomyśleć, w co się ubrać, trzeba nawet się pokłócić, trzeba się pośmiać. Staramy się szukać towarzystwa, to jest bardzo ważne

- wyjaśnia Anna Kalwak, jedna z uczestniczek spotkań.

Średnia wieku grupy to 80 lat. Najstarsza z pań ma 91 lat, a pozostałe ukończyły 70. rok życia. Mimo wieku panie są żywiołowe i pełne energii do działania.

Na basenie życie towarzyskie Welonek się nie kończy. Tradycją koleżanek po treningu jest także wspólne wyjście na kawę. Od 12 lat chodzą także do tej samej restauracji, gdzie celebrują urodziny i ważne wydarzenia.

Welonki - jak dołączyć do grupy

Grupa początkowo żartobliwie nazywała siebie "basenowymi", z czasem nazwa przerodziła się na zgrabniejsze określenie – "Welonki".

Klub jest otwarty dla wszystkich chętnych. Panie do swojego zespołu przyjmują każdą osobę, która chce dołączyć lub jest rekomendowana przez koleżankę.

Welonki mają jednak swoje zasady. Każda z chętnych musi posiadać strój kąpielowy, czepek i klapki. Poza tym wykazywać się humorem, wyrozumiałością i serdecznością oraz brać aktywny udział w zajęciach sportowych, a przede wszystkim - w spotkaniach towarzyskich.

Wszystko, co robimy, to robimy w kategorii zabawy. Uciekają nam lata, ale nie liczymy tych lat, bo czujemy się fantastycznie

- zapewnia członkini grupy Welonki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości