Styl życia

Zaskakujące drzewo genealogiczne Macieja Łubieńskiego, czyli "Portret rodziny z czasów wielkości"

Styl życia

Większość ludzi wyraża zainteresowanie dziejami swoich przodków, niewielu z nich jednak ma okazję je poznać. Do szczęśliwców, którym udało się zbadać drzewo genealogiczne należy Maciej Łubieński. Historie zgłębione podczas tworzenia "Portretu rodziny z czasów wielkości" zaskoczyły nawet jego samego.

"Portret rodziny z czasów wielkości"

Pisarz, historyk, twórca telewizyjny oraz współtwórca kabaretu "Pożar w Burdelu", Maciej Łubieński, napisał intrygującą książkę "o tym, jak skromna szlachta z kaliskiego wdrapała się na szczyt, i o tym, jak z niego spadła". Przez pryzmat swojej rodziny, udało mu się przybliżyć dzieje Polski i odkurzyć zapomniane historie. Początkowo Maciej nie sądził, że jego publikacja zrobi na kimś wrażenie. Podczas jej tworzenia sam jednak odkrył intrygujące fakty. Jakie?

Zaskoczyło mnie, że się w to wciągnąłem, bo ja się obawiałem, że to będzie jakaś straszna nuda i że będę miał kłopot z zaangażowaniem się w to. (...) Opowieść gdzieś tam sięga początków XVII wieku, w zasadzie nawet końcówki XVI , i choć początkowo miałem wrażenie, że było tego dużo, że nie dam rady i że się wynudzę, to, jak mówię, wciągnąłem się

- wyznał w Dzień Dobry TVN.

Historyczni bohaterowie w rodzinie

Bohaterami "Portretu rodziny z czasów wielkości" są zarówno wielkie postaci historyczne, jak i ludzie szerzej nieznani. Pisarze, zakonnice, milionerzy, ministrowie. Łubieńskiego podczas zgłębiania historii zaskoczyło, że w jednej rodzinie było aż tyle osobowości. Choć nie można ich określić kontrowersyjnymi, postacie były niezwykle ciekawe i niejednoznaczne.

Celebrytami trudno ich nazwać, to byli raczej tacy, w jakimś sensie, niezbyt kolorowi bohaterowie. Dopiero pracując nad książką, odkryłem, że mają historie, które zasługują na uwagę, które są ciekawe

- wyznał Maciej Łubieński. Co jeszcze udało mu się odkryć? Obejrzyj całą rozmowę.

Zagraniczne gwiazdy, które mają polskie korzenie. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości