Marynarski styl na stałe zadomowił się w codziennej modzie. Od lat wpisywany jest do najgorętszych trendów w sezonie letnim. Na ulicach mijamy panie w bluzkach i sukienkach w biało-granatowe pasy, panów w marynarskich spodniach, a na plażach dzieci hasające w czapkach z granatowym daszkiem. Natomiast teraz można ze sobą nosić prawdziwy fragment żaglowca. Jak to możliwe?
Torby ze starych żagli "Zawiszy Czarnego"
- Kiedy żagiel traci już swoje właściwości, które nie pozwalają na to, by służył, musimy go wymienić. Do tej pory zwykle lądowały one w magazynie, więc postanowiliśmy coś z nimi zrobić, by nie generować więcej śmieci, żeby fundacja pracowała bardziej ekologicznie, by mogły być użyte ponownie. I właśnie takim czymś są torby i worki, które są szyte w małej, rodzinnej manufakturze - wyjaśniła w Dzień Dobry TVN Weronika Nadzikiewicz, dyrektor zarządzająca Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.
Każda torba jest inna i niesie za sobą historię. Widać na nich ślady użytkownika żagla, co czyni je oryginalnym, fajnym dodatkiem.
Materiał na żagiel
Co ciekawe torby wcale nie powstają z żeglarskiego płótna, bo materiał ten przeszedł do lamusa. - W dzisiejszym żeglarstwie płótna się już nie używa. Zamiast niego jest dakron . Kiedy on nie może być już tym żaglem, wciąż bardzo fajnie sprawdza się użytkowo. Ma pewną wodoodporność, sztywność . Sama używałam takich toreb, które przygotowywaliśmy na etapie projektowania - zapewniła Weronika Nadzikiewicz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Najgorsze błędy, jakie popełniamy latem w pielęgnacji włosów. Ekspert ostrzega
Jak się ubrać na wesele, by wyglądać modnie i stylowo? "Odchodzi się od bardzo eleganckich kreacji"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Agata Zjawińska