Życie bez przyjaźni może wydawać się ubogie, a przede wszystkim trudne. Każdy z nas potrzebuje przecież wsparcia drugiej osoby, chce mieć u boku kogoś, z kim mógłby dzielić radość, a czasem także i smutek. W przyjaźni liczą się regularne spotkania przy kawie i długie rozmowy na każdy temat, jednak głównym jej filarem powinna być wzajemna akceptacja, a obok niej lojalność oraz gotowość niesienia pomocy w każdych okolicznościach. Niestety, zdarza się, że przyjaciel przyjmuje zupełnie inną postawę i zamiast wnosić w nasze życie dobrą energię, nieustannie podcina nam skrzydła. Psycholog Zuzanna Butryn, która na co dzień zajmuje się rozwiązywaniem problemów w relacjach, nie ma wątpliwości, że toksyczna przyjaźń niesie za sobą szereg negatywnych emocji, które mogą stać się przyczyną kompleksów, złego samopoczucia, a nawet skrajnego obniżenia poczucia własnej wartości. Zwraca uwagę na sygnały, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do refleksji nad więzią budowaną z drugim człowiekiem.
Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń?
Szczera i prawdziwa relacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku. To właśnie jego brak powinien przykuć naszą uwagę, a co za tym idzie, obudzić w nas czujność. Psycholog Zuzanna Butryn radzi, by bacznie obserwować emocje, które pojawiają się po spotkaniach z przyjacielem. Jeżeli zamiast wrażenia dobrze spędzonego czasu czujemy smutek i przygnębienie, jest to wyraźny sygnał, że przyjaźń nosi znamiona toksycznej relacji. Ekspertka zwraca również uwagę na inny, niezwykle istotny aspekt.
Toksyczni przyjaciele to bardzo często wampiry energetyczne. Pozbawiają nas energii do działania, pogarszają nasz nastrój. Po spotkaniach z nimi jesteśmy wyczerpani emocjonalnie
- mówi doświadczona psycholog.
Ilekroć spędzamy czas z takimi osobami, jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy czasu na regenerację. Sporadyczny kontakt z wampirem energetycznym nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, jednak budowanie z nim bliskiej relacji może okazać się źródłem bardzo poważnych problemów, przekładających się na wyraźne obniżenie nastroju, a nawet pogorszenie stanu zdrowia.
Negatywne emocje, które towarzyszą toksycznej przyjaźni
Destrukcyjna więź często wiąże się z wewnętrznym rozdarciem, strachem, a także brakiem pewności, że możemy w pełni komuś zaufać. Boimy się poważnych rozmów i zwierzeń, z góry zakładając, że bliska osoba wykorzysta przeciwko nam wszystko, co zostało jej powiedziane w tajemnicy. Psycholog Zuzanna Butryn mówi też o uczuciu zazdrości, które pojawiać się może po obu stronach, jednak zwykle polega na umniejszaniu naszych sukcesów przez przyjaciela. Bezwzględnie krytykuje on nasze decyzje, podważa wszystkie osiągnięcia i sprawia, że czujemy się bezwartościowi. W efekcie przestajemy wierzyć we własne możliwości i powoli zamykamy się w sobie. Jednocześnie odnosimy wrażenie, że jesteśmy wykorzystywani. Toksyczny przyjaciel zwykle nie ma dla nas czasu, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zwracamy się do niego z prośbą o pomoc, za to sam chętnie korzysta z naszych rad i regularnie prosi o różnego rodzaju przysługi.
Co zrobić, gdy przyjaźń jest toksyczna?
Kiedy relacja z przyjacielem zaczyna być dla nas ciężarem, powinniśmy jak najszybciej ją zakończyć. Toksyczna przyjaźń jest zwykle bardzo korzystnym układem wyłącznie dla jednej ze stron i z całą pewnością nie warto się w niej zatracać. Inwestowanie czasu i energii w taką znajomość może nie tylko niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie, ale też stać się przyczyną licznych problemów i życiowych komplikacji. Przedkładanie czyjegoś dobra ponad własne potrzeby wydaje się szlachetne i godne podziwu, jednak możemy zapłacić za to zbyt wysoką cenę. W życiu warto otaczać się wartościowymi ludźmi, którzy zamiast wyłącznie brać i wykorzystywać dobre intencje przyjaciela, potrafią też ofiarować mu coś od siebie i w pełni go zaakceptować.
Zobacz wideo: Dlaczego kobiety tkwią w toksycznych związkach?
Zobacz także:
Przyjaźń damsko-męska: czy jest możliwa i dlaczego tak?
Autor: Magdalena Brzezińska