Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce. "Więźniowie nigdy nie wiedzą, czy są obserwowani"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce
Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce
Dzień dobry albo psikus
Dzień dobry albo psikus
Straszne przysmaki na Halloween
Straszne przysmaki na Halloween
Najlepsze filmy na Halloween
Najlepsze filmy na Halloween
Jak Amerykanie świętują Halloween w tym roku?
Jak Amerykanie świętują Halloween w tym roku?
Przebrania na najstraszniejszy dzień w roku
Przebrania na najstraszniejszy dzień w roku
Przygotuj się na Halloween
Przygotuj się na Halloween
Tajemnicze historie z Polski idealne na Halloween? Okazuje się, że w naszym kraju jest ich wiele, a 13 z nich opisał w swojej książce Jakub Kuza. W studiu Dzień Dobry TVN autor "Tajemnic Polski" opowiedział widzom, na czym polegają legendy dotyczące tych zagadkowych miejsc.

Tajemnicze miejsca w Polsce

Halloween to idealna okazja, by posłuchać budzących dreszczyk emocji historii. Które z nich miały wydarzyć się na terenach naszego kraju? W studiu Dzień Dobry TVN autor książki "Tajemnicza Polska" Jakub Kuza opowiedział widzom, które miejsca do dziś intrygują nawet największych lokalnych sceptyków.

Jednym z nich jest Piramida w Krynicy. - Tam 400 lat temu pochowano jednego z braci polskich, heretyka. Mity związane z jego pochówkiem są żywe do dziś. W XVII wieku straszono, że zaprzedał duszę diabłu za majątek. Jak już był na łożu śmierci, demony zbierały się wokół niego i czekały na duszę - tłumaczył Jakub Koza.

Polskie miejsca grozy

Autor wyjaśnił, że jeszcze parę lat temu Urząd Gminy oficjalnie przestrzegał przed żmijami na wzgórzu, mimo że nie powinny tam występować. - 400 lat temu żmija była symbolem heretyka. To w podaniach ludowych przetrwało do dzisiaj - tłumaczył. Kolejnym ciekawym miejscem jest Rabinówka w Kocku.

- Jest tam niesamowita, drewniana wieżyczka, w której według podań na 20 lat zamknął się pewnej cadyk i pracował nad dziełem swojego życia - wyjaśnia autor "Tajemniczej Polski". Jakub Koza opowiedział także o Panoptikonie w Toruniu. - Okazało się, że to jest najdziwniejsze, a być może pod pewnymi względami najstraszniejsze więzienie na całym świecie - zaznaczył.

Zrealizowano je według utopijnej koncepcji z XVIII wieku. - Cele znajdują się na zewnątrz cylindra, a w środku jest wieża strażnicza. Chodzi o to, że więźniowie nigdy nie wiedzą, czy są obserwowani - podkreśla. - To więzienie działa od 150 lat i to jedyny działający panoptikon na świecie - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości