Świąteczny savoir-vivre. Jak być dobrym gościem? "Tego nie wypada mówić"

Savoir-vivre
Świąteczny savoir-vivre
Źródło: GettyImages/Vgajic
Bycie gościem cechującym się dobrymi manierami sprawia, że częściej i chętniej zapraszają nas do siebie zarówno bliscy, jak i znajomi. Kulturą powinniśmy wykazywać się niezależnie od miejsca, czy okazji jednak szczególnie ważne jest to podczas uroczystych spotkań m.in. w świątecznym okresie. Jak się zachowywać, by nie popełnić gafy? O tym rozmawiamy z trenerką etykiety Aleksandrą Pakułą.

Savoir-vivre podczas świąt

O jakich zasadach warto pamiętać, udając się na wigilię? Jak tłumaczy trenerka etykiety Aleksandra Pakuła, nie zawsze warto brać sobie do serca stwierdzenie gospodarzy, by "czuć się jak u siebie w domu". Dobry gość chwali, nigdy nie krytykuje i nie wchodzi w buty organizatorów. - Jest za to szczodry w komplementowaniu - chwali wystrój domu, nakrycie stołu czy smak posiłków, a także chętnie dołącza do rozmowy - zaznacza ekspertka od savoir-vivre'u.

Święta

KOZUCHOWSKA_SWIETA
Źródło: Dzień Dobry TVN
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż

Jak zachować się, gdy przygotowane przez gospodarza potrawy nie zachwycają kubków smakowych, choinka nie wygląda jak te pojawiające się w amerykańskich filmach, a prezent nie przypadł nam do gustu? Aleksandra Pakuła zaznacza, że nie wypada tego mówić głośno.

- Doceńmy gest i to za niego podziękujmy. Polskie święta w dużej części składają się z biesiadowania, dlatego zachowywanie, choć podstawowych zasad elegancji przy stole jest pożądane - radzi trenerka.

Zadbajmy także o odpowiedni ubiór, niezależnie czy Wigilię spędzamy w małym, czy dużym gronie. - Zachęcam do rezygnacji z dresu czy dżinsów i zastąpienia ich elegancką sukienką i garniturem. Odświętny strój sprawi, że łatwiej będzie o elegancką atmosferę. Warto pamiętać o butach - elegancki strój sporo traci, gdy na nogach mamy same skarpetki - wyjaśnia.

Świąteczny savoir-vivre - zasady

Gdy zasiądziemy do stołu, a gospodarz rozpocznie wystawianie potraw, warto zaproponować swoją pomoc. Jeśli odmówi, to z pewnością doceni nasze starania. Pamiętajmy również o drobnym upominku. - Czym innym jest prezent dla gospodarzy, a czym innym dodatek na stół - można np. przynieść dwie butelki wina, z których jedna będzie prezentem, a jedna właśnie do wspólnego skosztowania - radzi Aleksandra Pakuła.

Kolejną ważną zasadą podczas spożywania posiłku jest odpowiednie ułożenie sztućców. Ekspertka podkreśla, że raz oderwane od stołu, nie powinny go ponownie dotknąć, nawet podczas przerwy w jedzeniu. - Gdy robimy przerwę, odkładamy sztućce w taki sposób, by wskazywały godzinę 16:40. Gdy kończymy posiłek, sztućce powinny wskazywać 16:20 - tłumaczy.

Jak zachowywać się przy wigilijnym stole?

Co robić z serwetką? Według Aleksandry Pakuły powinna być ona z tkaniny, ponieważ jest bardziej elegancka niż ta papierowa. Układamy ją na kolanach na początku posiłku i tam powinna zostać aż do końca trwania biesiady. - Może zostać odłożona na stół dopiero wtedy, gdy wszyscy od niego odchodzą. Jeżeli wstajemy tylko na chwilę, serwetkę kładziemy na krześle - wyjaśnia.

Czy należy spróbować wszystkich wigilijnych potraw przygotowanych przez gospodarza? - Nie jest to konieczne, wypada jednak coś zjeść. Gość, który zasiada do stołu i ogłasza, że nic nie spróbuje, może wpędzać w zakłopotanie tych, którzy przygotowali posiłki - wyjaśnia ekspertka. Wyjątkiem mogą być kwestie zdrowotne np. alergie czy nietolerancje, ale dobry gospodarz powinien przed kolacją zapytać o nie zaproszone osoby.

- Bez względu na wszystko nie należy nalegać, by inni jedli - jeśli mimo propozycji gość odmawia, trzeba uszanować jego wolę - podsumowuje trenerka etykiety Aleksandra Pakuła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości