Styl życia

"Pandemiczne usta", czyli przesuszone i spierzchnięte. Jak o nie zadbać?

Styl życia

Jak uchronić się przed przesuszonymi ustami? Właściwa pielęgnacja przed założeniem maseczki to podstawa

Pandemiczne usta, czyli przesuszone - a przesuszone, bo nieustannie schowane pod maseczką. O ile konieczność zakrywania twarzy chroni nas przed potencjalną infekcją, o tyle nie jest ona łaskawa dla naszych ust. Jak o nie zadbać w tym trudnym czasie?

Jak uchronić usta przed przesuszeniem pod maseczką?

Zakrywanie twarzy to w dzisiejszych czasach konieczność. Tak dbamy o swoje zdrowie - jednak maseczki nie sprzyjają dobrej kondycji naszej twarzy. Jeszcze na początku pandemii dermatolodzy ostrzegali przed "maskne", czyli trądzikiem wywołanym przez nieustanne zakrywanie twarzy maseczką. Teraz, w chłodniejszych miesiącach zwraca się również uwagę na stan ust. Są coraz bardziej spierzchnięte, wysuszone, z pękającymi skórkami. To zarówno efekt wilgotnego mikroklimatu, który wytwarza się pod maseczką, jak i zimnej pogody. Do tego dochodzi jeszcze stres wywołany przez pandemię i brak stabilności. Te wszystkie czynniki są jak gotowy przepis na spękane usta. Jak zatem temu zaradzić?

Sposoby na suche usta

Przede wszystkim zadbaj o właściwą pielęgnację. Tak naprawdę nie potrzeba wiele, by uchronić usta przed przesuszeniem. Pamiętaj o tym, by:

  • wybrać właściwą maseczkę - nie używaj tych z drażniących materiałów. Jednorazowe maseczki mogą bardzo podrażnić Twoją skórę, a zresztą nie są dobre dla środowiska. Najlepsze dla planety i dla Twoich ust będą te z delikatnych tkanin, takich, jak bawełna lub jedwab.
  • robić regularny peeling ust - peelignujesz swoje ciało? Nie zapomnij też o ustach. W ten łatwy sposób usuniesz martwe komórki z warg i nadasz im świeży, zdrowy wygląd. Ważne, by po eksfoliacji użyć balsamu, który odżywi usta. W drogeriach znajdziesz mnóstwo gotowych peelingów do ust, ale możesz też zrobić taką miksturę w domu. Wystarczy, że zmieszasz trochę miodu z cukrem, a następnie delikatnie posmarujesz masą wargi.
  • zadbaj o nawodnienie - to podstawa wszystkiego. Zdaniem ekspertów człowiek powinien wypijać ok 2l wody dziennie. Wilgotny mikroklimat, jaki wytwarza się pod maseczką, sprzyja wysuszaniu ust. Im bardziej nasze ciało będzie nawodnione, tym mniej drastyczne będą tego efekty.

Zobacz wideo: Trwały i nieblokujący makijaż pod maseczką

Zobacz też:

Słyszałeś o prebiotykach? Są dobre dla twoich jelit i skóry

Niacynamid - remedium na problematyczną cerę? Trudno o bardziej wszechstronny składnik

Moda na gładkie ciało. Czy częste golenie się jest zdrowe?

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości