Niacynamid to jedna z form witaminy B3. Ostatnio coraz częściej znajdujemy go w składach różnych produktów kosmetycznych. Powód? Zdaniem ekspertów to substancja wielozadaniowa. Okazuje się, że niacynamid świetnie radzi sobie nawet z najbardziej problematycznymi cerami.
Niacynamid - jakie ma właściwości ?
Niacynamid inaczej nazywa się kwasem nikotynowym lub "witaminą PP". Trudno o bardziej wszechstronny składnik. Nie tylko koi, ale też oczyszcza skórę, wygładza ją i zapewnia jej promienny wygląd. To również doskonały przeciwutleniacz - dzięki niemu skóra będzie więc bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
Nie da się opisać w jednym zdaniu działania niacynamidu. Ma bowiem szereg dobroczynnych dla cery właściwości. Stymuluje syntezę kwasu hialuronowego, a w efekcie poprawia jędrność skóry. Cechujące go właściwości przeciwzapalne sprawiają, że skutecznie radzi sobie z wypryskami. Przyspiesza ich gojenie, a przy tym wspomaga naturalną barierę ochronną naskórka. Do tego łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne. Ponadto niacynamid normalizuje wydzielanie sebum. Co jeszcze? Rozjaśnia skórę i ogranicza wydzielanie melaniny - pomaga więc w walce z nierównym kolorytem i z przebarwieniami.
Komu zaleca się jego stosowanie?
Niacynamid jest wyjątkowo stabilną substancją. Ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne poleca się go w szczególności osobom zmagającym się z problemami skórnymi, a zwłaszcza z trądzikiem (np. różowatym). Działanie regulujące wydzielanie sebum sprawia zaś, że z kosmetyków z niacynamidem skorzystają również właściciele cery tłustej. Jednak "wrażliwcy" też zauważą korzyści płynące z wykorzystywania witaminy B3 w codziennej pielęgnacji. Osoby borykające się z cerą suchą odkryją zaś, że świetnie nawadnia ich skórę. Niacynamid pomoże także tym, którzy chcą zmniejszyć widoczność blizn.
W jakich kosmetykach znajdziemy niacynamid?
Niacynamid znajduje wiec szerokie zastosowanie w kosmetyce i trudno wskazać jeden rodzaj produktu z tą formą witaminy B3 w składzie. Dodaje się go do serum (ze stężeniem min. 2%), kremów, a nawet produktów do pielęgnacji włosów. Aby jednak zauważyć działanie niacynamidu czy jakiejkolwiek innej "cudownej" substancji, należy pamiętać o jednym - systematyczności.
Działanie retinolu i witaminy D. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Witamina C z natury. Gdzie znajdziemy jej najwięcej?
Dlaczego masz zawsze zimne stopy? Powodów może być kilka
Maść z witaminą A – najważniejsze właściwości i zastosowanie
Autor: Ola Lipecka
Źródło zdjęcia głównego: Westend61