Styl życia

Sprzęt biwakowy na rodzinne wakacje pod namiotem. Co warto ze sobą zabrać?

Styl życia

Aktualizacja:

W okresie wakacyjnym część osób zdecyduje się na rodzinne biwakowanie. Jak się do tego odpowiednio przygotować? Na to pytanie odpowiedział nam Konrad Nycz - harcerz i propagator bushcraftu.

Jak wybrać odpowiedni namiot dla rodziny?

Po licznych obostrzeniach i długich miesiącach spędzonych w domach, obcowanie z naturą wydaje się być tym, czego większość z nas pragnie. Nie bez powodu coraz więcej osób planuje rodzinne wypady pod namiot. Jak się do tego odpowiednio przygotować?

Przede wszystkim należy zacząć od namiotu, a także zastanowienia się, do czego chcemy go używać. Jeżeli ma nam się przydać podczas pieszych wycieczek, musi być w miarę lekki, nie za duży, a także szybki do rozkładania i składania. Decydując się na "stacjonarny" biwak, na który wybieramy się samochodem, możemy pozwolić sobie na coś większego i wygodnego.

Tutaj najważniejszym kryterium będzie przestrzeń. Jeżeli chcecie, żeby rodzina pojechała z wami drugi raz, musicie zapewnić minimum komfortu. Skupmy się na tym, żeby namiot miał duży przedsionek. Będzie tydzień padało i coś trzeba zrobić z dzieciakami

- zauważył Konrad Nycz - harcerz i propagator bushcraftu. Dodał także, że w obecnych czasach namioty biwakowe przypominają ogromne hangary. Można w nich spokojnie stanąć, zrobić bawialnię dla dzieci, a także zaprosić gości.

- Jeżeli chodzi o wybór namiotu, skupmy się na markach, które się tym zajmują, które są znane i dobre - dodał.

Ekspert wymienił także kilka innych niezbędnych gadżetów. Jak przyznał, zaraz po namiocie istotą rolę ogrywa śpiwór. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, aby można było nim przykryć więcej niż jedną osobę. Co więcej? Materace. Te powinny mieć możliwość łączenia się ze sobą. Przydatny może okazać się także hamak.

Trzeba przemyśleć także, jak i gdzie będziemy gotować. W sklepach znajdziemy mnóstwo przydatnych kubeczków i naczyń, w których możemy zaserwować posiłki i napoje dzieciom bez obawy o poparzenie. Jeśli mowa już o niebezpieczeństwach, punktem obowiązkowym każdej wyprawy jest apteczka. Nie zapominajmy też o odpowiedniej odzieży.

- Dwie najgorsze rzeczy, jakie mogą cię spotkać w lesie to słońce i kleszcze. Ubranie musi być pełne, ale lekkie i przewiewne - wyjaśnił.

Jak przetrwać w lesie?

Życie pisze różne nieobliczalne scenariusze, jedne wesołe, inne mrożące krew w żyłach. Jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, kiedy emocje sięgają zenitu? Tego podczas kursu survivalowego uczą się w lesie kursanci. - To nie sprzęt i umiejętności są ważne, najważniejsza jest motywacja – wyjaśnia instruktor.

- Survival to jest przygotowanie na sytuację kryzysową. Oczywiście, im bardziej jesteśmy na to przygotowani, tym szansa na to, że sytuacja kryzysowa nas spotka, maleje i o to w tym chodzi - powiedział Grzegorz Sarna, instruktor survivalu.

Czego podczas kursu uczą się uczestnicy? Zobacz wideo:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Polskie lasy wciąż toną w śmieciach. Nadleśnictwo Gdańsk znalazło na to sposób

Czy w Puszczy Kampinoskiej straszy? "Wchodząc do tego lasu czuję, jakby coś we mnie wlazło"

Jak wygląda Czarnobyl 35 lat po wybuchu elektrowni? "Miasto zamieniło się w las"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Ludwik Lis

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości