Styl życia

Coraz częściej segregujemy odpady. Ale czy robimy to w odpowiedni sposób?

Styl życia

Aktualizacja:

Polacy coraz częściej deklarują, że segregują śmieci. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to proste zadanie. Gdy widzimy pięć pojemników, wielu z nas zastanawia się, do którego wrzucić opakowanie po jogurcie lub zużytą pieluchę. A co zrobić z potłuczonym słoikiem? Powinno trafić do kosza na szkło czy do zmieszanych? Podpowiadamy zatem, jak postąpić, by akcja-segregacja zakończyła się pomyślnie.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2021 r. każdy właściciel nieruchomości jest zobowiązany do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów.

- W tym roku zaszła zmiana segregacji odpadów. Wszyscy mieszkańcy Polski segregują na pięć frakcji . Oprócz podstawowych takich jak: papier, metale i tworzywa sztuczne oraz szkło , została wydzielona frakcja: bio i pozostałe odpady, czyli zmieszane - tłumaczył Łukasz Zagórski, dyrektor w firmie z branży gospodarki odpadami.

Dzień Dobry TVN

Akcja-segregacja

Monika Banach ekspertka ds. badań z użytkownikami z kolei zauważyła, że pewne odpady są jednak problematyczne i Polacy nie do końca wiedzą, gdzie je wyrzucić.

- Problematyczne są wszystkie odpady, które ostatecznie (...) powinniśmy wywieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów, np. opony rowerowe czy rozbite lustra. Żarówki też powinniśmy oddać do specjalizowanych punktów - oznajmiła.

Jeszcze kilka lat temu zazwyczaj większość produktów wyrzucaliśmy po prostu do jednego śmietnika. Natomiast teraz, gdy mówi się, jak ważna jest ochrona środowiska, Polacy przykładają większą wagę do segregowania odpadów. Słowa te potwierdzają operatorzy śmieciarki: Tadeusz Kuszpit i Mirosław Sobiech, którzy na co dzień widzą, że społeczeństwo robi coraz większe postępy.

Łukasz Zagórski natomiast zauważył, że to zjawisko widoczne jest zwłaszcza wśród zabudowań jednorodzinnych, gdzie każdy z mieszkańców ma oddzielny śmietnik lub specjalne worki, które wystawia przed furtkę.

- O wiele gorzej wygląda to w zabudowie wielorodzinnej, gdzie jest odpowiedzialność zbiorowa. Często mieszkańcy wrzucają odpady do pierwszego lepszego pojemnika stojącego przy wejściu do altanki - oznajmił.

Podkreślił, że wyrzucając śmieci, powinniśmy pamiętać, że:

  • butelki powinny być odkręcone i zgniecione
  • nie zawiązywać worków na odpady zmieszane
  • opróżnić opakowania plastikowe z zawartości

Mimo wszystko przyznał jednak, że jakość segregacji wzrosła.

– Wciąż jednak nie jest idealnie. Gdybym miał ocenić, to Polacy segregują na 4+, więc jeszcze mamy trochę, by się podciągnąć - oznajmił

"Problematyczne" śmieci

W studiu zapytaliśmy Katarzynę Karpę-Świderek z WWF Polska, dlaczego nie segregujemy na 6+. Ekspertka zaczęła od tego, że przede wszystkim wciąż produkujemy bardzo dużo śmieci . I to jest nasz podstawowy problem.

– Gdybyśmy chcieli się przyłożyć i każdą rzecz segregować odpowiednio, to będziemy spędzali nad tym bardzo dużo czasu. Im więcej mamy rzeczy, tym większy mamy problem - podkreśliła.

Dlatego powinniśmy się skupić, by produkować mniej plastiku, postarać się zadbać o środowisko oraz nauczyć się zasad segregacji, a jak wspominaliśmy na początku - wcale nie jest ona prosta. Bo niektóre zasady wydają się nielogiczne. Poprosiliśmy więc ekspertkę, by omówiła odpady, które najczęściej sprawią problem.

Przyznała, że często popełnianym błędem jest wyrzucanie odpadów bio w reklamówkach. Najlepiej wysypywać je prosto z kosza lub wkładać w papierowych torebkach. Z kolei gdy chcemy wyrzucić kwiatki lub zioła, to samą roślinkę umieszczamy w bio, a ziemię w zmieszanych. Pieluchy również do zmieszanych, nawet te "bio".

Dzień Dobry TVN

A jak to jest z potłuczonym szkłem?

- Do szkła wrzucamy stłuczkę tylko wtedy, gdy jest to szkło opakowanie, czyli np. słoik, ale szklanki już nie możemy wrzucić – odparła.

Co ciekawe, wegetarianie i weganie w przypadku segregacji mają ułatwienie, bo pozostałości po obiedzie mogą śmiało wyrzucić do pojemnika bio. Natomiast resztki po mięsie czy owocach morza powinny wylądować w koszu z odpadami zmieszanymi.

Dzień Dobry TVN

Zobacz całą rozmowę z Katarzyną Karpą – Świderek z WWF Polska:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Georgette Mosbacher - ustępująca ambasador USA o Polsce i naszej kuchni: "Wracam z dodatkowymi pięcioma kilogramami, ale to jedzenie było tego warte"

Wypadki na lodzie - jak udzielić pierwszej pomocy? Strażak: "Nie podajemy ręki, osoba topiąca się może nas wciągnąć"

Dni wolne od pracy w 2021 r. Zobacz, jak korzystnie zaplanować urlop

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Miłka Fijałkowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości