Styl życia

Jego prace ma przy sobie niemal każdy Polak. Za swoje dzieła otrzymał wyjątkowe wyróżnienie

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Małgo Fall
Rzeźbiarz, którego zna cała Polska
Rzeźbiarz, którego zna cała Polska Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Niewielu Polaków zna jego nazwisko, ale zdecydowana większość dobrze kojarzy i lubi prace, które wykonuje. Mało tego, spora część ma je właśnie przy sobie. Sebastian Mikołajczak, bo to nim mowa, jest odpowiedzialny za projekt monet.

Sebastian Mikołajczak i jego prace

Sebastian Mikołajczak to projektant, który na prośbę Narodowego Banku Polskiego stworzył nowy awers monety obiegowej. - Zmiana polega na nowej czcionce – wyjaśnił.

Oprócz monet obiegowych, których wygląd i forma podlegają ścisłemu reżimowi, Sebastian projektuje także monety kolekcjonerskie. Na tej płaszczyźnie ma już nieco większe pole do popisu.

Projektowałem dla Banku Centralnego Irlandii, Estonii, Kanady, Nowej Zelandii, Japonii, Niemiec. Bardzo dużo jest mennic, które eksperymentują. Są to monety przestrzenne, są to monety ze szlachetnymi kamieniami, ze złoceniami, matowieniami. Takim ciekawym projektem jest moneta "stworzenie świata". Są to dwie monety połączone ze sobą, tworzą kulę.

Projektant monet doceniony na świecie

Sebastian Mikołajczak ma na swoim koncie wyjątkowe wyróżnienie. Jego projekt zdobył w 2016 roku tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie Coin of the Year Award, który dla projektantów monet jest tym, czym dla filmowców Oscar. Dzieło projektanta powstało z okazji setnych urodzin Jana Karskiego.

- To, co jest najważniejsze w projektowaniu monety, to to, że rozmiar determinuje wszystko. Powoli zaczyna brakować miejsca na opowiedzenie historii – powiedział.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Małgo Fall

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości